feron
23.03.10,11:12
Myslíte si, že ovplyvní aktuálna ekonomická a fiškálna situácia v Grécku dovolenky a dovolenkujúcich? Napr. ceny, služby, poplatky, spotrebné dane? Zaujímali by ma aj názory odborníkov. Ako sa k tejto situácii stavajú cestovné kancelárie, máte skúsenosť?
laurin
23.03.10,11:35
Ja myslim ze dovolenky to ovplyvni, v tom smere ze ich bude menej a Grecko na tie svoje sucastne problemy doplati ubytkom klientov a dovolenkujucich.
Ludia vzdy radsej pojdu tam kde vidia ze je stabilna situacia, darmo budu greci ludi presviedcat ze prip. nepokoje a problemy su vo vnutrozemi a pobrezia sa to netyka.
Tipujem ze viac ludi pojde do Turecka, mozno Bulharska. Chorvatsko ma byt tento rok zas o nieco drahsie.
Pangur Ban
23.03.10,11:43
Hrozba generalnych strajkov odradi mnoho dovolenkujucich. Ekonomicky dopad to moze mat ako pozitivny, tak aj negativny, niektore vladne opatrenia zvysia ceny sluzieb a tovarov, naproti tomu nedoveru a z toho vyplyvajucu absenciu turistov sa budu snazit vykompenzovat hotelieri poklesom cien.
Taserda
23.03.10,15:27
Do leta dvihnú DPH aby turisti štátu nechali viac peňazí,mimo únie bude pre nás dovolenka drahšia o 10% pri dnešnom kurze,ak by mali dnes Drachmu tak hurá do GR,už by išla dole a súčasne by GR neoslabilo € ako je to dnes.Chystal som sa k ním ale na dovolenku,nie posilniť ekonomiku.Uvidíme ako to bude s €,drahšie bude aj HR,Ak GR nedvihne DPH do leta tak idem asi k ním.
hrnco
23.03.10,20:36
Pred chilkou som sa vratil z Grecka po par mesacnom pobyte. Mozem povedat, ze najvacsie strajky su priamo v Atenach a dovolenkove destinacie by to nemalo v tomto smere ovplyvni. Co sa tyka cien si myslim, ze je tazko predpokladat co sa stane, najprv asi ceny pojdu hore, ale ak by turistov bolo menej mohli by sa znizit, aby ich prilakali. Nic vsak nie je iste.
cloe
06.05.10,21:22
Posúvam túto tému do popredia a poprosím o názor, či ísť alebo nie dovolenkovať tento rok do Grécka. Mala som v pláne ísť na niektorý gr.ostrov a chcela som si to do konca týždňa vybrať, no teraz váham, či predsa nedám prednosť Taliansku, konkrétne Sardínia, príp. Sicília.
Ako to vidíte?
alaya1
07.05.10,13:11
Posúvam túto tému do popredia a poprosím o názor, či ísť alebo nie dovolenkovať tento rok do Grécka. Mala som v pláne ísť na niektorý gr.ostrov a chcela som si to do konca týždňa vybrať, no teraz váham, či predsa nedám prednosť Taliansku, konkrétne Sardínia, príp. Sicília.
Ako to vidíte?
myslim, ze sa s kupou nemusis ponahlat. Ponuk bude asi habadej.
ja som milovnicka Grecka, ale tento rok by som skor dala na istotu.
Taliansko asi navstivim tiez.
rickman
07.05.10,14:52
Myslim si, ze kazdy kto uvazuje o dovolenke v tejto krajine, by nemal menit. Ak nebudete priamo v centre Aten, tak potom uz vobec nie. A myslim si, ze tato dovolenka by mnohym otvorila oci. Zistili by ste od miestnych co sa vlastne deje, kde je pravda a co ludom podsuvaju politici a novinari u nas. A samozrejme, mali by ste peknu dovolenku, kedze ostatne europske destinacie sa tejto vyrovnaju len tazko :).
misomiso
07.05.10,15:18
A myslim si, ze tato dovolenka by mnohym otvorila oci. Zistili by ste od miestnych co sa vlastne deje, kde je pravda a co ludom podsuvaju politici a novinari u nas.

No neviem, ci ludia jazdia na dovolanky kvoli tomu, aby si spravili vlastny politicky nazor. Ale ja do Grecka kvoli tomu rozhodne nemusim. Pred rokom sme totiz zacali spolupracovat na novom projkekte s jednym Grekom. Bol u nas, nic nebol problem, "Velky podnikatel", jediny problem, ze ma kazdy den presviecal, aka skoda, ze uz u nas nie je socializmus. Ze on je komunista, ze treba zatocit zo vsetkymi kapitalistami a pod. No - ja mu hovorim, ze skoda, ze si tu nebol pred 20 rokmi, to by si videl, o com hovoris.

On - ze nie , ze on vie, ze bol raz v Rusku (nedavno, ani si nevsimol, ze tam uz nie je socializmus) a ze socializmus je najlapsi na svete. Tak mu vravim - Michalis, ale ved keby to bol socik, tak ja by som nemal vyrobnu firmu a ty by si si u nas nemohol dat nic robit, a ak by bol socializmus u vas, tak by si to ani v Grecku nemohol predavat. On na to - ze som to nepochopil, ze treba skoncovat zo vsetkymi zlymi podnikatelmi, nie s takymi dobrymi, ako som ja, alebo on...

Takze toto je Grecka mentalita. Objednal, spisali zme zmluvu, vobec mu nedoslo, ze bude musiet aj vopred platit, uz rok zahana na to poeniaze.... Takze zatial sme v cistej strate, uz ale poslal nejaku zalohu, tak uvidime. Kazdopadne ale nabuduce si rozmyslim, s takymito ludmi vobec stracat cas.
rickman
07.05.10,16:43
No neviem, ci ludia jazdia na dovolanky kvoli tomu, aby si spravili vlastny politicky nazor. Ale ja do Grecka kvoli tomu rozhodne nemusim. Pred rokom sme totiz zacali spolupracovat na novom projkekte s jednym Grekom. Bol u nas, nic nebol problem, "Velky podnikatel", jediny problem, ze ma kazdy den presviecal, aka skoda, ze uz u nas nie je socializmus. Ze on je komunista, ze treba zatocit zo vsetkymi kapitalistami a pod. No - ja mu hovorim, ze skoda, ze si tu nebol pred 20 rokmi, to by si videl, o com hovoris.

On - ze nie , ze on vie, ze bol raz v Rusku (nedavno, ani si nevsimol, ze tam uz nie je socializmus) a ze socializmus je najlapsi na svete. Tak mu vravim - Michalis, ale ved keby to bol socik, tak ja by som nemal vyrobnu firmu a ty by si si u nas nemohol dat nic robit, a ak by bol socializmus u vas, tak by si to ani v Grecku nemohol predavat. On na to - ze som to nepochopil, ze treba skoncovat zo vsetkymi zlymi podnikatelmi, nie s takymi dobrymi, ako som ja, alebo on...

Takze toto je Grecka mentalita. Objednal, spisali zme zmluvu, vobec mu nedoslo, ze bude musiet aj vopred platit, uz rok zahana na to poeniaze.... Takze zatial sme v cistej strate, uz ale poslal nejaku zalohu, tak uvidime. Kazdopadne ale nabuduce si rozmyslim, s takymito ludmi vobec stracat cas.

nie, ludia nechodia na dovolenky, aby si robili politicky nazor. ale prave politicky nazor ovplyvnuje aj tu diskutujucich ci ist alebo neist. toto je zase typicka slovenska mentalita, hltat vsetko co davaju oveckam na podnose.

a co sa tyka tvojej prihody, stane sa. ale zase sa ukazala len typicka slovenska vlastnost - v poslednej vete, ktora evokuje, ze hadzes vsetkych do jedneho vreca.
alaya1
07.05.10,17:10
nie, ludia nechodia na dovolenky, aby si robili politicky nazor. ale prave politicky nazor ovplyvnuje aj tu diskutujucich ci ist alebo neist. toto je zase typicka slovenska mentalita, hltat vsetko co davaju oveckam na podnose.

A co sa tyka tvojej prihody, stane sa. ale zase sa ukazala len typicka slovenska vlastnost - v poslednej vete, ktora evokuje, ze hadzes vsetkych do jedneho vreca.
Necitim sa byt hltajucou oveckou, myslim, ze mam dost svojho rozumu a nazoru. Mne islo skor o prakticke veci, ako o politiku. V Grecku som zatial okrem jedneho roka, ked som bola v Baska Vode, co doteraz lutujem, bola stale na dovolenke. Inde ma netahalo. milujem tu krajinu, ten klud domorodcov, gyros, ouzo, hlavne more a piesok.
Je mi luto, no nepojdem tam, koli tomu, ze ako pridem domov, ked im napr. zastrajkuju letiska? Ved teraz nevieme, ako sa vsetko vyvinie,Neviem, ako to bude v lete s cenami, mozno vsetko zdrazie, mozno nie. Preto som napisala, ze je dost casdu este dovolenku kupovat..
Danila
07.05.10,17:25
To misomiso,
moja priateľka má grécky pôvod, na Slovensku žije veľa rokov a podniká. Vieš, v čom je najlepšia? V pracovitosti. A mentalita? Veselá úprimná kopa. A čím ma obohatila? Poznaním gréckej hudby a optimizmom. A ísť, či neísť? No jasné, že ísť. Trošku sa gréci hnevajú, trošku robia šarapatu, ale odchod do dôchodku v 53 rokoch je predsa len čudáctvo. Oni si zvyknú, aj my sme si zvykli. Ich opasky sú privoľné, ešte je dosť voľných dierok...;)
wegamizi
07.05.10,18:22
rickman
08.05.10,06:24
Necitim sa byt hltajucou oveckou, myslim, ze mam dost svojho rozumu a nazoru. Mne islo skor o prakticke veci, ako o politiku. V Grecku som zatial okrem jedneho roka, ked som bola v Baska Vode, co doteraz lutujem, bola stale na dovolenke. Inde ma netahalo. milujem tu krajinu, ten klud domorodcov, gyros, ouzo, hlavne more a piesok.
Je mi luto, no nepojdem tam, koli tomu, ze ako pridem domov, ked im napr. zastrajkuju letiska? Ved teraz nevieme, ako sa vsetko vyvinie,Neviem, ako to bude v lete s cenami, mozno vsetko zdrazie, mozno nie. Preto som napisala, ze je dost casdu este dovolenku kupovat..

To s tymi oveckami neberte nikto osobne. Ale je to jednoducho tak, ze vo vacsine pripadoch sa akekolvek informacie (mozno aj zamerne) skresluju. Tato antikampan, ktora je dnes na Grecko v celom svete nedokazem oznacit inak nez za "štvácku".

Ale inak suhlasim. Len vies, to iste sa mohlo stat aj minulu sezonu, keby ste boli niekde na ostrovoch a ostali by ste tam prave kvoli sopke, ktora by zacala chrlit popol prave vtedy a po prvy raz. Alebo taktiez mohli ste ostat niekde kvoli krachu leteckej spolocnosti. Tych moznosti je kopec...
misomiso
08.05.10,08:06
To misomiso,
moja priateľka má grécky pôvod, na Slovensku žije veľa rokov a podniká. Vieš, v čom je najlepšia? V pracovitosti.

To sa vobec necudujem. Vies neda sa sudit narod podla tych jedincov, ktori ziju v zahranici. Pravdepodobne prave preto zije na Slovensku a nie v Grecku, ze je pracovita a doma by ju z toho vsetkeho trafil slak.

Jediny Iranec, s ktorym som sa dlhsie rozpraval v USA soptil a nadaval na ten ich islamsky rezim, vravel, ze len caka, kym sa tam podari zaviest rezim zapadneho typu, aby tam mohol pricestovat na navstevu, ci sa dokonca vratit. No jeho zmyslanie nezdiela vacsina Irancov. Inak by Ahmadinedzad nebol legalne a demokraticky zvolenym prezidentom krajiny.

U nas sa za sociku sa naozaj nikto nepretrhol v praci, ale ti, ktori sa rozhodli emigrovat makali ako fretky. Bezne slovensky lekar tak umyval taniere v restauracii v Mnichove, len tak ficalo. Vsetci sa tam vtedy cudovali nad pracovitostou nasich ludi.

Myslim ze rozdiel medzi nami a Grekmi je hlavne v tom, ze u nas sme sice mali socializmus, ale vacsine ludi to nevyhovovalo, preto prisla aj ta zmena. Dnes sice opat nadavame, ale skutocnu zmenu smerom naspat si praje max. do 2% ludi (podpora KSS). V Grecku maju akoze kapitalizmus, no dusou su skoro vsetci komunisti, a tak sa snazili ten rezim volneho trhu pretransformovat podla svojich predstav, az sa im to napokon podarilo. Teraz to krachlo (samozrejme - ako inak) a oni su nadalej ako male decka, ktorym zoberies lizanku. Myslim, ze v tomto mal pravdu nas sucasny premier, ked povedal, ze podla neho Greci nikdy nebudu schopni sebareflexie (otazne je, kedy bude schopny sebareflexie on, ked tlaci uplne rovnaky typ politiky).
rickman
08.05.10,09:00
V Grecku maju akoze kapitalizmus, no dusou su skoro vsetci komunisti, a tak sa snazili ten rezim volneho trhu pretransformovat podla svojich predstav, az sa im to napokon podarilo. Teraz to krachlo (samozrejme - ako inak) a oni su nadalej ako male decka, ktorym zoberies lizanku. Myslim, ze v tomto mal pravdu nas sucasny premier, ked povedal, ze podla neho Greci nikdy nebudu schopni sebareflexie (otazne je, kedy bude schopny sebareflexie on, ked tlaci uplne rovnaky typ politiky).

Zvyraznene ma dostalo :). Pokial si komunikativny s miestnymi a nie suchar sediaci na hotelovej izbe, tak potom odporucam jednu kvalitnu dovolenku v Grecku, ale nie v rezortoch. Videl by si to potom cele trochu inak.

V zasade suhalsim, ale taktiez sa neubranim pocitu, ze zase zovseobecnujes (hadzes do 1 vrecka). Rozumni greci chapu potrebu zmeny a pozeraju sa na to dost sebakriticky (podla mojich skusenosti a informacii). Nerozumni nie su hlupi, len su zvyknuti na to, co mali (verejna sprava). A hlavne ti sa buria, no nerobia bordel. Bordel robia len skupiny idiotov, ktori maju zmaknuty mozog a tiez pravdepodobne pracuju vo verejnej sprave.

Ale aj u nas sa najdu ludia so zmaknutym mozgom. A donedavna ich bolo 40%! :D Nastastie to uz klesa :).
misomiso
08.05.10,09:20
Zvyraznene ma dostalo :). Pokial si komunikativny s miestnymi a nie suchar sediaci na hotelovej izbe, tak potom odporucam jednu kvalitnu dovolenku v Grecku, ale nie v rezortoch. Videl by si to potom cele trochu inak.

V zasade suhalsim, ale taktiez sa neubranim pocitu, ze zase zovseobecnujes (hadzes do 1 vrecka). Rozumni greci chapu potrebu zmeny a pozeraju sa na to dost sebakriticky (podla mojich skusenosti a informacii). Nerozumni nie su hlupi, len su zvyknuti na to, co mali (verejna sprava). A hlavne ti sa buria, no nerobia bordel. Bordel robia len skupiny idiotov, ktori maju zmaknuty mozog a tiez pravdepodobne pracuju vo verejnej sprave.

Ale aj u nas sa najdu ludia so zmaknutym mozgom. A donedavna ich bolo 40%! :D

Ano, presne - a prave preto musim zovseobecnovat. Ja viem - ak by sme chceli byt uplne principialni, tak naozaj nemozeme povedat, ze Romovia kradnu, ak najdeme hoci len jedneho, ktory nekradne (a to nepochybne najdeme, sam poznam mnohych pracovitych a slusnych). Uz v Bibili stoji, ze Pan chcel potrestat mesto Sodomu a Gomoru za zvrhlost a Abraham ho od toho odradzal, argumentoval tym, ze by spolu s hriesnikmi zahynuli aj nevinni.

Abraham sa pytal Pana, ci od zameru upusti, ak najdu 50 cestnych obyvatelov mesta. Postupne Abraham zvysoval poziadavky a Pan zasa znizoval naroky, nakoniec sa dohodli, ze ak najdu desiatich spravodlivych, mesto nebude znicene. Teda dokonca aj tam islo stale o zovseobecnovanie. Ak by cestnych bolo iba 9, tak maju jednoduch smolu, pretoze deviati by neboli dovodom, aby sa Boh zaoberal nejakou amnestiou.

Bez zovseobecnenia by si v zivote nemohol urobit akylokvek zaver, akekolvek rozhodnutie. Nikdy by si si nemohol vybrat auto, pretoze aj Tie najlepsie auta sa obcas pokazia a rovnako najdes ludi, ktori tvrdia, ze oni maju cely zivot vydarenu Daciu a ze sa im nekazi. Rovnako moze niekto teoreticky precestovat celu Afriku bez ockovania v zdravi a iny sa moze v Seredi nakazit cudzokrajnou chorobou.

Bohuzuial cela demokracia je zalozena na zovseobecnovani, aj ked sa od neho nakoko akoze distancuje. Pises, ze 40% ludi u nas ma zmaknuty mozog. No ano, dost mozne, ze mas pravdu. Lenze tito ludia sa zucastnuju volieb, a princip zostavovania vlady je taky, ze tych 40% staci uplne pohodlne na to, aby tito ludia ovplvynili zasadne smerovanie spolocnosti najmenej na dalsie 4 roky. Teda vobec nic nam nepomoze, ze u nas ziju aj vzdelani ludia, ktori vedia, kde je sever, ako celok, ako "Slovensko" vyjdeme z volieb urcitym sposobom a takto nas bude vnimat aj zahranicie. S tym noc nenarobime a ja osobne v tom nevidim ani nejaku velku nespravodlivost.

Jednoducho mam slovensky pas, musim ratat s tym ze ma budu vsetci posudzovat podla toho, co sa o Slovensku a o Slovakoch dozvedia, a naozaj nikoho v tu chvilu nebude zaujimat, je ja som iny, ze ja by som nikdy emisie neukradol a ze prave ja vulgarne nenadavam Madarom.
220870
10.05.10,19:13
Zvyraznene ma dostalo :). Pokial si komunikativny s miestnymi a nie suchar sediaci na hotelovej izbe, tak potom odporucam jednu kvalitnu dovolenku v Grecku, ale nie v rezortoch. Videl by si to potom cele trochu inak.

V zasade suhalsim, ale taktiez sa neubranim pocitu, ze zase zovseobecnujes (hadzes do 1 vrecka). Rozumni greci chapu potrebu zmeny a pozeraju sa na to dost sebakriticky (podla mojich skusenosti a informacii). Nerozumni nie su hlupi, len su zvyknuti na to, co mali (verejna sprava). A hlavne ti sa buria, no nerobia bordel. Bordel robia len skupiny idiotov, ktori maju zmaknuty mozog a tiez pravdepodobne pracuju vo verejnej sprave.

Ale aj u nas sa najdu ludia so zmaknutym mozgom. A donedavna ich bolo 40%! :D Nastastie to uz klesa :).

Rýchlo kotiaca sa zatiaľ menšina veľmi rýchlo dopĺňa chýbajúce percentá.:mee:
V Grécku som bol dvakrát na dovolenku a trúfnem si tvrdiť ,že Gréci si dovolenkujúcich takmer nevšímajú a už vôbec aby ich nejako obmedzovali .Oni sú totálny flegmatici .Doslova som obdivoval ich kľud a také to načo by sme to robili dnes keď aj zajtra sa dá.
Nad dovolenkou v Grécku uvažujem aj ja .Ale ja chodím na blint a rozhodovať sa nad štátom budem v posledných dňoch pred odchodom niekedy v Auguste. Kdesi som čítal a úplne tomu verím:v GR je taká prezamestnanosť v štátnych úradoch ,že úradníci sa nudia tak z nudy vyvolávajú kadejaké štrajky. Cez letnú sezónu takmer všetci úradníci pracujú v turistickom priemysle.Pri takejto práci sa zväčša nenudia a na nejaké štrajky nemajú čas. Predpoklad štrajky pomaly do polovice júna ustanú a budú pokračovať po sezóne v októbri.:).
0123misa
12.05.10,09:05
misomiso- plne stebou suhlasim, bolo by asi blbe tu vymenovavat kazdeho jedneho greka ze ten je taky a ten nieje taky, a tej je taky len vtedy a vtedy.....proste hlupost, clovek reaguje a veri tomu co pocuje ako prve alebo coho pocuje najviac, zovseobecnuje sa vzdy a vsade a tomu sa nikto nevyhne, co sa nas tyka a nasej reputacie mozeme urobit len jedno, snazit sa to zmenit k lepsiemu. Geci mali a maju dost penazi, viac ako ine vecsie štaty , štaty s viac obyvatelmi. Zvykli si na blahobyt a iste sa ho nechcu vzdat, ale myslim si ze je to riadne sebecke a lakome chciet podporu od inych statov, aj napriek tomu ze sme v EU ked nas ako malu krajinu by tie peniaze zruinovali, nas stat ma beztak dost velky dlh ktory sa kazdorocne zvysuje, no z tych penazi ktore si poziciava aspon nieco mame. No z toho ze im darujeme niekolko milionov nemame nic, este ani ten dobry pocit. Pomaha sa ludom v nudzi co mi greci vobec nepripadaju. A to ze kazdy obcan daruje grekom 50-100-150eur, vzdy to bolo ine, teraz neviem aka je suma....ved co sme sa blaznili? ved je to polovica minimalnej mzdy, ktora je u nas tak rozsirena. Po tomto darceku pre grekov urcite nastanu nejake zmeny aj u nas, je to podla mna nemyslitelne prist o tolko penazi len tak bez ujmi, a tak to skonci tak, ze vsetci budu trpiet jen grecko si bude uzivat, a smiat sa inym do oci. Preco nepomozu nam aby sme mali aspon z polovice take platy ako oni? toto nikoho netrapi, podla mna , co si sami sposobili nech sa z toho vylizu. Eu je na to aby pomahala a pozdvihla stat ked je v tazkostiach, no tento stat podla mna tazkosti nema, len by sa mal naucit kusok setrit. greci nevedia co je to vyzit jedna 5 clenna rodina s 300 eur na mesiac....skolo povinne deti a handikapovany clovek v rodine,,,u nas je to normalka. Moj nazor, ak nadavat tak na politikov-grekov....oni iba okradali, nic nerobili a zrejme ani neurobia, ak chcu viac penazi pre grekov, nech im daju svoje, ja nebudem makat do skonania pre to aby si iny vyvalovali doma sunky. tot moj nazor. dakujem
0123misa
12.05.10,09:07
este podotykam, ze strajkuju tí, co boli najlenivejsi a co si toho najviac odniesli.
andrejka01
17.05.11,11:21
Pred chilkou som sa vratil z Grecka po par mesacnom pobyte. Mozem povedat, ze najvacsie strajky su priamo v Atenach a dovolenkove destinacie by to nemalo v tomto smere ovplyvni. Co sa tyka cien si myslim, ze je tazko predpokladat co sa stane, najprv asi ceny pojdu hore, ale ak by turistov bolo menej mohli by sa znizit, aby ich prilakali. Nic vsak nie je iste.

Ahoj!
Vies mi prosim Ta poslat na sbea nejaky kontakt?
Mala by som par otazok ohladom Grecka :)
Dakujem,
Andrea