tlubos
10.10.05,16:23
Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.
Milan Benka
10.10.05,15:44
Bližšie špecifikuj službu, nie každá má miesto plnenia v zahraničí.
Jana Acsová
10.10.05,15:46
Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.Ak ste poskytli službu z miestom plnenia mimo územia SR, v daňovom priznaní sa to nepriemietne. Nemá prečo ... služba sa sleduje v evidencii tzv. "mimo DPH".
tlubos
10.10.05,15:52
Vďaka moc, túto transkaciu robím prvý krát a teda chcem počuť aj názor niekoho iného. Služba, stavebný dozor (súvislosť s nehuteľnosťou v inej krajine), bola poskytnutá platcovi DPH v členskej krajine Európskej únie a podľa môjho názoru výnos z nej neuvádzam v priznaní k DPH. Zároveň ma však zaujíma, či to má vplyv na možnosť uplatnenia odpočtu, za predpokladu, že počas celého roka nebudem mať iné výnosy a chcel by som si odpočítať DPH z dlhodobého majetku, nakúpeného pre podnikateľské účely pred dátumom registrácie na DPH.
Milan Benka
10.10.05,15:58
AVO:
Ak ste poskytli službu z miestom plnenia mimo územia SR, v daňovom priznaní sa to nepriemietne. Nemá prečo ... služba sa sleduje v evidencii tzv. "mimo DPH".



Mohol by si to upresniť? Ja poskytujem služby do zahraničia / platcom DPH v zahraničí/ a vykazujem to v riadku 05 a 08 prizn. DPH. Kontrolóri mi pri kontrole potvrdili, že je to správne, len ma zvozili, že nie na všetkých faktúrach som mal napísané, podľa kt. § je miesto dodania služby v zahraničí / § 15,16 + konkrétny odsek/
Teraz si nie som istý, či som tvoj príspevok správne pochopil.
Jana Acsová
10.10.05,15:58
Poskytovanie služieb v zahraničí nevylučuje uplatnenie práva na odpočítanie dane platiteľa za splnenia zákonných podmienok uvedených v § 49 a 51 ZDPH. (musí vzniknúť daňová povinnosť, použiť plnenie za účelom podnikania, obdržať faktúru atď.).
Jana Acsová
10.10.05,16:00
Mohol by si to upresniť? Ja poskytujem služby do zahraničia / platcom DPH v zahraničí/ a vykazujem to v riadku 05 a 08 prizn. DPH. Kontrolóri mi pri kontrole potvrdili, že je to správne, len ma zvozili, že nie na všetkých faktúrach som mal napísané, podľa kt. § je miesto dodania služby v zahraničí / § 15,16 + konkrétny odsek/
Teraz si nie som istý, či som tvoj príspevok správne pochopil.Na Vami uvádzaných riadkoch sa uvádza oslobodené plnenie, tj. plnenie, ktoré je v zmysle zákona od dane oslobodené a nie s miestom plnenia mimo územia SR. Mám za to, že mnou podaná informácia je správna.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Pre istotu som ešte overila, či to nebolo nejak doplnené. Ale veru nebolo. Pomýlili ma tí Vaši kontrolórihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Plnenie, ktoré je poskytnuté (dodané) na území iného členského štátu sa do DP neuvádza.
tlubos
10.10.05,16:10
Podľa mňa, môjmu dodávateľovi daňová povinnosť vznikla, faktúru mám, zaplatil som, dlhodobý majetok používam pre účely podnikania, akurát že pre mňa nevznikne daňová povinnosť z titulu výnosov, pretože služby budem kompletne poskytovať v zahraničí s tým, že môjmu odberateľovi vzniká povinnosť samozdanenia. Pretože ten dlhodobý majetok používam na účely, pri ktorým mne vôbec nevzniká daňová povinnosť na území SR, zaujíma ma, č mám nárok na odpočet. Myslím si že áno, pretože za predpokladu jediného ekonomického priestoru je jedno, kde daňová povinnosť z činnosti, ktorú vykonávam vznikne. Ja som svoju daňovú povinnosť len preniesol na niekoho iného. Potvrdíte mi tento predpoklad?
Jana Acsová
10.10.05,16:14
Vami uvádzaná činnosť je ekonomickou činnosťou podľa § 3 ZDPH, t.j. ste zdaniteľnou osobou. Nie je rozhodujúce, kde ju vykonávate, ale či ste platiteľom na území SR a prijímate plnenia súvisace s Vašou podnikateľskou činnosťou ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Naznačené §§ súvisia s formálnym a vecným dokladovaním a uplatnením Vašich nárokov ...
tlubos
10.10.05,16:17
Vďaka moc AVO, a ako uzavrieme povinnosť vykázať tieto výnosy v riadku 05 a 08, čo navrhuje Benko?
tlubos
10.10.05,16:18
Pardon, Benka
Jana Acsová
10.10.05,16:18
Vďaka moc AVO, a ako uzavrieme povinnosť vykázať tieto výnosy v riadku 05 a 08, čo navrhuje Benko?Je to chybný uzáver. Neuvádzať do DP.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
tlubos
10.10.05,16:22
Vďaka moc AVO, už som si všimol tvoj vyššie uvedený príspevok o náplni tých riadkov, máš u mňa veľkú vďaku, pivo, alebo cafe.
sway
12.10.05,12:04
Na Vami uvádzaných riadkoch sa uvádza oslobodené plnenie, tj. plnenie, ktoré je v zmysle zákona od dane oslobodené a nie s miestom plnenia mimo územia SR. Mám za to, že mnou podaná informácia je správna.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Pre istotu som ešte overila, či to nebolo nejak doplnené. Ale veru nebolo. Pomýlili ma tí Vaši kontrolórihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Plnenie, ktoré je poskytnuté (dodané) na území iného členského štátu sa do DP neuvádza.
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík :mee:
Milan Benka
12.10.05,12:20
Pozri §73, na fa uveď odkaz uvedený v odst.2 písm.i, kontrolóri mi doporučili uviesť v prípade odvolávky na § 15 aj konkrétny odsek a písmeno napr. §15ods.8 písm.e/

Zajtra idem na škol. DPH a skúsim naniesť problém rozoberaný v tejto téme. Potom sa ozvem
Janna
13.10.05,06:28
Prosím Vás, keď sa faktúruje služba do EU, vykonaná v EÚ, obaja sme platci DPH, faktúruje sa bez DPH, na faktúre uvádzam odkaz na §15. Aký odstavec tam uviesť 7 alebo 8?
Ďakujem
petra:-)
13.10.05,06:39
Prosím Vás, keď sa faktúruje služba do EU, vykonaná v EÚ, obaja sme platci DPH, faktúruje sa bez DPH, na faktúre uvádzam odkaz na §15. Aký odstavec tam uviesť 7 alebo 8?
Ďakujem
Odpoveď na Tvoju otázku je o príspevok vyššie :)


Pozri §73, na fa uveď odkaz uvedený v odst.2 písm.i, kontrolóri mi doporučili uviesť v prípade odvolávky na § 15 aj konkrétny odsek a písmeno napr. §15ods.8 písm.e/
Janna
13.10.05,06:43
Vďaka, asi som čítala medzi riadkami:) V niektorých príspevkoch som čítala, že sa dáva odkaz na §15 odst. 7, a teraz §15 odst. 8, tak som začala mať v tom guláš.
sway
13.10.05,09:48
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík :mee:
Tak som našla výklad k 222 § 15, je to OK - len keby niekto chcel tiež....
prikladám ho::p ;)
Milan Benka
13.10.05,16:23
Chcem poďakovať AVO za príspevky 3,6,7,9,12. Nie všetko, čo kontroplóri z DU odsúhlasia je správne, viď môj prísp. 5. Doporučujem všetkým naniesť na poradu každý názor na výklad a uplatňovanie jednotl. §§ na "poradu", bude to ku prespechu všetkým. Ja som sa už poučil. Aprto hlavne čítajme príspevky, hľadajme riešenia a výsledkom budú bezproblémové kontroly. Ešte raz vďaka AVO.
Jana Acsová
15.10.05,09:45
PROSÍM Vás ľudkovia.....- už čítam 222/2004 asi dve hodiny a neviem:
- dodávam službu do ČR na základe § 15/7 a chcem si potvrdiť, že bude bez DPH a do priznania ju vôbec neuvediem. Jednoducho si musím len povedať, že na základe §2 nie je predmetom dane? - stále som chcela mať čierne na bielom, že na základe §15/7 môžem fakturovať bez DPH. Také asi nenájdem....

viete niekto poradiť?

dííííííííííík :mee: (Zmazaná osobne zameraná časť príspevku mimo témy.)

Povinnou náležitosťou faktúry podľa § 73 je odvolávka na § 15 alebo 16 Zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou daňový subjekt deklaruje, že sa jedná o službu s miestom plnenia v zahraničí. Aj keď sa neuvádza bližšie určenie §, je žiadúce, tak ako už bolo uvedené uvádzať odvolávku na konkrétne ustanovenie, t.j. vrátane odsekov a písmen, aby bola zrejmá kategorizácia služby a jej správne zatriedenie pri zdanení.

Z hľadiska evidencie sa jedná o dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí, preto nemôže vchádzať do nášho daňového priznania, v ktorom sa uvádzajú iba skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane a správne odpočítanie dane v súvislosti s daňovými povinnosťami. Upozorňujem, že na faktúre by malo byť uvedené (resp. ani v daňovej evidencii), že sa jedná o plnenie "mimo DPH". V praxi som sa stretla, že daňové subjekty to uvádzajú ako oslobodené plnenie, čo je nesprávne. Poskytnuté oslobodené plnenia na rozdiel od "mimo DPH" vchádzajú do daňového priznania.

A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
sway
15.10.05,16:17
Sway, prečo používate kontrastné písmo oproti ostatným prispievateľom? Keď vidím Váš príspevok osloví ma ako značka na ceste "POZOR, DAJ PREDNOSŤ V JAZDE". V prípade, že chcete niečo v príspevku zdôrazniť, dá sa jednotlivý text podčiarknuť, prípadne napísať "tučným písmom". Takto v prípade, že aj chcete ne niečo upozorniť stráca sa to celé v kontrastnom písme.

Teraz k otázke:

Povinnou náležitosťou faktúry podľa § 73 je odvolávka na § 15 alebo 16 Zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorou daňový subjekt deklaruje, že sa jedná o službu s miestom plnenia v zahraničí. Aj keď sa neuvádza bližšie určenie §, je žiadúce, tak ako už bolo uvedené uvádzať odvolávku na konkrétne ustanovenie, t.j. vrátane odsekov a písmen, aby bola zrejmá kategorizácia služby a jej správne zatriedenie pri zdanení.

Z hľadiska evidencie sa jedná o dodanie služby s miestom plnenia v zahraničí, preto nemôže vchádzať do nášho daňového priznania, v ktorom sa uvádzajú iba skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane a správne odpočítanie dane v súvislosti s daňovými povinnosťami. Upozorňujem, že na faktúre by malo byť uvedené (resp. ani v daňovej evidencii), že sa jedná o plnenie "mimo DPH". V praxi som sa stretla, že daňové subjekty to uvádzajú ako oslobodené plnenie, čo je nesprávne. Poskytnuté oslobodené plnenia na rozdiel od "mimo DPH" vchádzajú do daňového priznania.

A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
úsmev na tvári :D

1, Odpoveď na svoju otázku som našla a uviedla pred týmto Vaším príspevkom o 2 príspevky nižšie, aby ju mali k dispozícii i ostatní.

2, V etikete porady nenachádzam zákaz používať v núdzi kontrastné písmo, našla som však:

"10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena."
Muška
15.10.05,17:08
Sway, musím si zastať AVO, ale niekde sme to už na Porade preberali, aby sa nepoužívalo iné písmo ani výraznú farbu textu.

A mám otázku:
http://www.porada.sk/showthread-t_481-highlight_preprava.html platí pripojená tabuľka v príspevku 5??
sway
15.10.05,18:15
Sway, musím si zastať AVO, ale niekde sme to už na Porade preberali, aby sa nepoužívalo iné písmo ani výraznú farbu textu.

A mám otázku:
http://www.porada.sk/showthread-t_481-highlight_preprava.html platí pripojená tabuľka v príspevku 5??
Ohľadom tabuľky, vidím ju prvý raz , pozriem na ňu... a o farbách písma - to som nezachytila, dajte návrh Richardovi, nech to vloží do ETIKETY. - ale potom fakt neviem načo je taká možnosť pri písaní, a na obhajobu, si myslím, že niekedy je veľmi prospešná, ak chceme reagovať na určitú časť textu a tak, najmä v obsiahlejších príspevkoch, alebo pri dôležitej prozbe..., nie som ješitná, ale upozorniť sa dá aj inak.... sú SS, ....asi som sa nechala vytočiť...:( , ale ak idem na obľúbenú stránku a čaká ma tam toto.....
Robertoz
17.10.05,13:10
...
A čierne na bielom? Tak to je uvedené, resp. v tomto prípade neuvedené v daňovom priznaní. A zároveň východiskom je § 2, čo je predmetom dane, presne tak ako uvádzate. Ak si dobre prečítate ods. 1 písm. a) - d) zistíte, že predmetom dane je iba dodanie v tuzemsku, dovoz a nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného ČŠ EÚ. Nenájdete tam dodanie služby s miestom dodania mimo tuzemska. Viac k tomu skutočne nie je potrebné.
To, ze dodanie sluzby s miestom dodania mimo tuzemska (trebars aj do USA) nie je predmetom dane (par.3!; asi omylom bol uvedeny par.2) mi je jasne.
ALE: Ak vykonavam vylucne len tuto cinnost, kt. nie je predmetom DPH,
aj tak mam narok na plny odpocet DPH na vstupe???

R.
tlubos
17.10.05,15:08
Neviem ako je to s USA, ale čo sa týka EU, vykonávaš činnosť, ktorá je predmetom DPH, len svoju daňovú povinnosť prenášaš na osobu v inom členskom štáte, takže keď to berieme z pohľadu jednotného ekonomického priestoru, tvoja DPH bola priznaná, aj keď inou osobou, takže máš nárok na odpočet.
Heni
17.10.05,16:54
pozerám ten komentár k § 15:

Pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť, ako napríklad rôzne stavebné práce (výstavba, stavebné opravy, stavebná údržba), stavebno-inštalačné práce, projektové práce, služby realitných kancelárií, znalcov, architektov, stavebného dozoru a pod., je miestom dodania služby miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

a stavebné práce boli vykonané v EU, ale odberateľ je slovenská s.r.o. a dodávateľ slovenská SZČO... to má byť faktúra s DPH či bez?
Muška
17.10.05,17:03
Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.
Muška
17.10.05,17:08
Heni, klikni http://www.porada.sk/showthread-t_13790.html
Snáď to píšem správne :D
Jana Acsová
17.10.05,17:20
To, ze dodanie sluzby s miestom dodania mimo tuzemska (trebars aj do USA) nie je predmetom dane (par.3!; asi omylom bol uvedeny par.2) mi je jasne.
ALE: Ak vykonavam vylucne len tuto cinnost, kt. nie je predmetom DPH,
aj tak mam narok na plny odpocet DPH na vstupe???
No mám za to, že čo je predmetom dane je v § 2 ZDPH. V § 3 sa definuje zdaniteľná osoba a súvisiaca problematika.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Dávam do pozornosti § 49 ods. 6: Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku. (Zahraničie = územie, ktoré nie je tuzemskom.)
Heni
17.10.05,18:10
Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.no ved to, že ten slovenský odberateľ chce faktúru bez DPH... ani jeden z nás totiž nie je v "mieste dodania" a ja by som sa teraz (ako zhotoviteľ či dodávateľ) mala registrovať v NSR:eek:
Robertoz
19.10.05,13:15
No mám za to, že čo je predmetom dane je v § 2 ZDPH. V § 3 sa definuje zdaniteľná osoba a súvisiaca problematika.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Jasneeee, beriem spat, sorry
trochu mi preskocilo :)
Pozriem si este tu 49ku...
Dik
Muška
19.10.05,13:32
no ved to, že ten slovenský odberateľ chce faktúru bez DPH... ani jeden z nás totiž nie je v "mieste dodania" a ja by som sa teraz (ako zhotoviteľ či dodávateľ) mala registrovať v NSR:eek:
Heni, podľa mňa áno. /ale treba preveriť zákon o DPH v NSR/
Alebo sa musíš so slov. odberateľom dohodnúť na práci v SR.
RenataK
21.04.06,08:57
Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH. Faktúrujem bez DPH? Čo musí obsahovať takáto fa? V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? Ďakujem
RenataK
21.04.06,13:21
Prosím, pomôže mi niekto a usmerní ma? Ďakujem
ALBO
21.04.06,20:21
[quote=RenataK]Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH. Faktúrujem bez DPH? Čo musí obsahovať takáto fa? V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? Ďakujem[/quote

Podla mna ta dan ma byt polska, ale neviem kam to zaradit.Ako prace na hmotnom majetku? Da sa to niekde dat podla §15?
Ak by sa to dalo povazovat za nieco podla §15 , tak fakturujete bez DPH, na Fa uvediete odvolavku na §,podla ktoreho je miesto dodania mimo Slovensko,v DP ani suhrnomvykaze to neni,iba v evidencii podla § 70 to bude,Evidenciu tak ako tam pisu v cleneni na dosle a vysle fa, osl, neosl. K,zahranicne, tuzemske, no tak oko je to v § 7o.
phm do nakladov aj s DPH, prave preto.
Jana Acsová
22.04.06,13:25
Poraďte mi prosím. Naša firma (SR) - platiteľ DPH dodáva službu v Poľsku - ťažba dreva. Odberateľ v Poľsku je platca DPH.Otázku je potrebné upresniť, kde vykonávate ťažbu dreva. V Poľsku? Ak áno, tak sa na vás vzťahuje poľský zákon o DPH. Podľa zadania otázky sa mi javí, že práce vykonávate tam.

Ešte by bolo vhodné doplniť, čo je predmetom zmluvy. Ak iba spomínaná ťažba dreva mám za to, že vykonávate ekonomickú činnosť v inom členskom štáte a vznikla vám povinná registrácia v Poľsku, resp. vzťahuje sa na vás poľský ZDPH.
Jana Acsová
22.04.06,13:29
V DP DPH sa mi táto fa neobjavuje a ani v súhrnom výkaze keďže je to služba. Vediem si iba evidenciu podľa § 70. Ako vediete túto evidenciu? (je to iba evidencia fa, alebo si vediete neakú pomocnú v exceli alebo neako inak?) V Poľsku nakupujeme aj PHM - naftu do strojov, ktoré pracujú v lese. Môžem si tieto bloky dať do nákladov aj s DPH, keďže si ju neuplatňujem? ĎakujemNo asi by sa mala v DP k poľskej dani a aj v evidencii podľa poľského ZDPH. A bloky za PHM ... vzniklo by vám právo na odpočítanie dane v Poľsku.

Uvedené platí v súvislosti s predchádzajúcim príspevkom.
zetka
14.02.07,22:22
Ahojte,mám podobný problém.Skúste mi prosím poradiť.Naša firma začína poskytovať služby v lese-ťažba,približovanie drevnej hmoty v Čechách.Sme plátcami dph.Nemám vôbec prehľad ako to funguje a čo všetko musíme urobiť.Zmluva je uzavretá na jeden kalendárny rok s českým odberateľom,plátcom dph.Naša firma by phm a náhradné diely kupovala v ČR.Čo všetko je potrebné urobiť,aby to bolo v poriadku? Je potrebné zaregistrovať sa v Čechách a tam robiť daň.priznania,alebo ako by to bolo pre slovenskú szčo,plátcu dph najvýhodnejšie a najsprávnejšie? Skúste ma do tejto problematiky trošku zasvätiť prosím.
ALBO
15.02.07,09:55
Ahojte,mám podobný problém.Skúste mi prosím poradiť.Naša firma začína poskytovať služby v lese-ťažba,približovanie drevnej hmoty v Čechách.Sme plátcami dph.Nemám vôbec prehľad ako to funguje a čo všetko musíme urobiť.Zmluva je uzavretá na jeden kalendárny rok s českým odberateľom,plátcom dph.Naša firma by phm a náhradné diely kupovala v ČR.Čo všetko je potrebné urobiť,aby to bolo v poriadku? Je potrebné zaregistrovať sa v Čechách a tam robiť daň.priznania,alebo ako by to bolo pre slovenskú szčo,plátcu dph najvýhodnejšie a najsprávnejšie? Skúste ma do tejto problematiky trošku zasvätiť prosím.



Podľa nedávno vydaného pokynu na stránkach DRSR miestom dodania lesníckych prác je miesto, kde sa nachádza nehnuteľnosť na ktorej robíte. U vás to bude teda česko.
Ak je odberatel platiteľ tak by sa na neho preniesla daňová povinnosť a vy by ste vystavovali Fa bez dane a on by to v česku dodanil. Nemusíte sa registrovať. Obdobný § na vrátenie DPH ako §56 z tam nakúpených tovarov a služieb je aj v českom zákone. Mohli by ste daň žiadať.-podľa ich § 82.
Prediskutujte si prípadnú registráciu s DU v Prahe, nárok na odpočet by sa vám vrátil skôr ale mate registráciu v česku ak sa rozhodnete isť cestou registrácie..


Ale
zetka
15.02.07,21:53
Ahoooj.Takže ak ostanem ako neregistrovaná szčo v ČR,je potrebné na faktúrach ako odvolávku uvádzať aj nejaký §? Moje účtovníctvo sa mení iba vo vytvorení valutovej pokladne,účtu v cudzej mene? Lenže,ak budem v Čechách viac ako 183 dní,čo budem,tak sa zaregistrovať asi aj tak musím a pravdepodobne sa registrácia vzťahuje aj vzhľadom na hrubý príjem,nie je to nejak tak? Keby to tak nebolo a nebola by som ohraničená počtom dní a hrubým príjmom,tak by to vlatne až také hrozné nebolo.Lenže ak budem registrovaná,budem musieť robiť účtovníctvo podľa českých §,však? Moc ďakujem
Zužu
04.06.07,09:11
Heni, zisťuješ miesto dodania a podľa tohoto miesta má ich štátny rozpočet nárok na DPH.
Ak službu faktúruješ podnikateľovi , ktorý je v "mieste dodania", tak prenesieš na neho povinnosť, /čiže bez DPH/, ale ak podnikateľovi, ktorý nie je v "mieste dodania", tak faktúruješ s DPH, ktorá je platná v "mieste dodania" a samozrejme musíš aj uvedenú DPH odviesť do ich ŠR.

Chcem poprosiť o radu a mám ten istý problém, ktorý už tu je prebraný ale neviem či som ho správne pochopila.

Zváračské práce na nehnuteľnosti boli vykonané v Poľsku, ale odberateľ je slovenská SZČO - platca DPH a dodávateľ slovenská SZČO platca DPH. Faktúry sa vystavovali s DPH, ale po polroku mal dotyčný odberateľ kontrolu a bolo mu vytýkané, že si uplatňoval odpočet DPH z faktúr od dodávateľa. Viete mi poradiť? Mali to byť faktúry s DPH alebo bez DPH?Ďakujem.
emgeton
04.06.07,09:52
Chcem poprosiť o radu a mám ten istý problém, ktorý už tu je prebraný ale neviem či som ho správne pochopila.

Zváračské práce na nehnuteľnosti boli vykonané v Poľsku, ale odberateľ je slovenská SZČO - platca DPH a dodávateľ slovenská SZČO platca DPH. Faktúry sa vystavovali s DPH, ale po polroku mal dotyčný odberateľ kontrolu a bolo mu vytýkané, že si uplatňoval odpočet DPH z faktúr od dodávateľa. Viete mi poradiť? Mali to byť faktúry s DPH alebo bez DPH?Ďakujem.

Miestododania = poľsko. Na Slovensku uvedené plnenie nebolo predmetom dane, keďže ste nemali na koho preniesť daňovú povinnosť, boli ste povinní sa registrovať na území Poľska za platiteľa DPH ( na tento účel by ste si mali preštudovať ich zákon o DPH) a odberateľovi faktúrovať s poľskou DPH.

Ku kontrole: majú bohužiaľ pravdu.
Zužu
04.06.07,12:04
Neviem , či to správne chápem. Zmluva bola podpísaná s odberateľom -slovenský podnikateľ platca DPH. Jemu predsa nemôžem fakturovať poľskú DPH.
emgeton
04.06.07,12:23
Neviem , či to správne chápem. Zmluva bola podpísaná s odberateľom -slovenský podnikateľ platca DPH. Jemu predsa nemôžem fakturovať poľskú DPH.

Pri službách nerozhoduje zmluva, ale miesto dodania.

Touto službou ste vykonali zdaniteľné plnenie v Poľsku. Nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť. Ste povinní sa registrovať v Poľsku.
Zužu
04.06.07,12:36
Odpoveď na DÚ: záleží na tom ako je uzatvorená zmluva medzi podnikateľmi SR a potom buď sa fakturuje DPH alebo nie a nie je potrebná z mojej strany registrácia DPH v Poľsku. V Poľsku by sa mal zaregistrovať podnikateľ - ktorý je pre mňa objednávateľom. Veď keby sa obidvaja podnikatelia zaregistrovali v Poľsku, za tie isté práce by sa 2x zaplatila DPH.
ALBO
04.06.07,13:04
Odpoveď na DÚ: záleží na tom ako je uzatvorená zmluva medzi podnikateľmi SR a potom buď sa fakturuje DPH alebo nie a nie je potrebná z mojej strany registrácia DPH v Poľsku. V Poľsku by sa mal zaregistrovať podnikateľ - ktorý je pre mňa objednávateľom. Veď keby sa obidvaja podnikatelia zaregistrovali v Poľsku, za tie isté práce by sa 2x zaplatila DPH.
Pre koho ste to zvárali? tá slovenská firma tam potrebovala niečo zvariť pre seba alebo od tej slovenskej si to nejakí poliaci objednali a ona si najala vás, takže im to bude refakturovať?
Zužu
05.06.07,19:05
Od tej slovenskej si to nejakí poliaci objednali a ona si najala nás, takže slovenská firma im to bude fakturovať do poľska.
slimak
29.05.08,14:49
Vďaka moc, túto transkaciu robím prvý krát a teda chcem počuť aj názor niekoho iného. Služba, stavebný dozor (súvislosť s nehuteľnosťou v inej krajine), bola poskytnutá platcovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) v členskej krajine Európskej únie a podľa môjho názoru výnos z nej neuvádzam v priznaní k DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html). Zároveň ma však zaujíma, či to má vplyv na možnosť uplatnenia odpočtu, za predpokladu, že počas celého roka nebudem mať iné výnosy a chcel by som si odpočítať DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) z dlhodobého majetku, nakúpeného pre podnikateľské účely pred dátumom registrácie na DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html).


No mame pripad po danovej kontrole, kde z danovych vydavkov vyhodili DPH(za naftu, leasing auta, telefony,kancel.potreby, atd.)platcovi dph, ktory poskytoval sluzby(stavebne prace) len v clenskom state EU(nie na Slovensku) a DPH sa nefakturovalo, samozdanoval sa odberatel zahranicny platitel DPH.

Vyhodili to,kvoli tomu, ze to DPH nieje danovy vydavok a mal si to odpocitat.
A je to zrejme tak podla §49 ods.6.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPMTHxAsmB2I76ke hCQLYHkqivR35uKlAu0hwoYuhj7m6uH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgARhv3ig!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFMN0c3Lzc2MTU2 My9zYS5UcmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=335&idparent=null&query=&criteria=1



Som začínanjúci podnikateľ, registrovaný pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) na území SR. Poskytol som službu s miestom plnenia v zahraničí. Poradí mi niekto, do ktorého riadku daňového priznania mám uviesť výnos z poskytnutia služby? Ak vôbec? Vďaka moc.


Na toto este hladame odpoved.:)
Muška
29.05.08,15:49
No mame pripad po danovej kontrole, kde z danovych vydavkov vyhodili DPH(za naftu, leasing auta, telefony,kancel.potreby, atd.)platcovi dph, ktory poskytoval sluzby(stavebne prace) len v clenskom state EU(nie na Slovensku) a DPH sa nefakturovalo, samozdanoval sa odberatel zahranicny platitel DPH.

Vyhodili to,kvoli tomu, ze to DPH nieje danovy vydavok a mal si to odpocitat.
A je to zrejme tak podla §49 ods.6.




Na toto este hladame odpoved.:)
klikni http://www.porada.sk/t19078-sluzba-dodana-v-zahranici.html
Ten link čo si pripojil si ja vysvetľujem takto:
Máš nárok na odpočet DPH aj pri dodaní služby do EÚ , ale samozrejme iba na ten odpočet, ktorý by si mal aj vtedy ak by si uvedenú službu vykonal na území SR.
Podľa Tvojho popisu - máš nárok na odpočet DPH.
Lekon
06.06.08,06:31
Dobrý deň, ja sa len chcem k tejto téme vrátiť. Ako som z príspevkov pochopila, dodávateľ (platca DPH reg. na SK) dodá službu v EU pre odberateľa (platca DPH reg. na SK), je toto dodanie oslobodené od DPH. Odberateľ však nie je registrovaný v tomto prípade v Maďarsku, je to problém? Alebo ako by sa malo teraz postupovať. My sme dodávateľ a od nás chce len faktúry bez DPH, avšak na nich uvádzame prefix SK. Vďaka.
kalkulka
08.06.08,16:22
Ak je odberateľ registrovaný v SR, tak potom, ak si objednal službu pod IČ DPH s SK, tak fa bude vystavená s DPH.
vaneta
09.06.08,11:33
Rada by som vedela Váš názor, ako by ste postupovali v mojom prípade. Naša matka z Nemecka nám dodáva tovar a my sme jej dcérska spoločnosť na Slovensku. Zároveň sa staráme o zákazníkov v Česku, Poľsku, Maďarsku. Za to sme dostali od našej matky DOBROPIS - provízia, sprostredkovateľská odmena.
1. Podlieha toto plnenie samozdaneniu v SR
2. Ani z účtovného hľadiska mi nie je jasné, ako zaúčtovať svoju províziu. Mala by to byť tržba. Ale keď mám došlý dobropis, automaticky sa účtuje na nákladový účet (mínusovou čiastkou).
Prosím o radu niekoho, kto sa už stretol s týmto problémom, a ako ho riešil.
´DAKUJEM
Vladimír Ozimý
09.06.08,12:32
Rada by som vedela Váš názor, ako by ste postupovali v mojom prípade. Naša matka z Nemecka nám dodáva tovar a my sme jej dcérska spoločnosť na Slovensku. Zároveň sa staráme o zákazníkov v Česku, Poľsku, Maďarsku. Za to sme dostali od našej matky DOBROPIS - provízia, sprostredkovateľská odmena.
1. Podlieha toto plnenie samozdaneniu v SR
2. Ani z účtovného hľadiska mi nie je jasné, ako zaúčtovať svoju províziu. Mala by to byť tržba. Ale keď mám došlý dobropis, automaticky sa účtuje na nákladový účet (mínusovou čiastkou).
Prosím o radu niekoho, kto sa už stretol s týmto problémom, a ako ho riešil.
´DAKUJEM

najskôr si určíme či hovoríme o provízii ako o výnose alebo ako o dobropise ako znížení základu dane podľa § 25. Pretože provízia má svoj vlastný daňový režim a dobropis svoj vlastný...
vaneta
09.06.08,13:06
No mám od nich "credit note" čo je vlastne dobropis. ale nejde o zníženie podľa § 25, ja tento dobropis vlastne nemám k čomu priradiť. Podľa zmluvy ide o províziu ako tržbu.
Vladimír Ozimý
09.06.08,13:09
No mám od nich "credit note" čo je vlastne dobropis. ale nejde o zníženie podľa § 25, ja tento dobropis vlastne nemám k čomu priradiť. Podľa zmluvy ide o províziu ako tržbu.

pokiaľ ide o províziu faktúrovať máte vy nie? Ale ak sa na to pozrieme ako na províziu treba určiť miesto dodania. to bude nemecko t.j. Fa bez DPH a samozdaniť ma povinnosť matka v nemecku. A to je problém lebo vy ste fa nevystavili neuviedli ste to na Faktúre t.j. fa je zlá. ak to spravíte ako dobropis potom treba doboropis samozdaniť tak ako ste samozdaňovali tovar pričom to uvediete do evidencie aj do prizania minúsovými hodnotami.
mery25
27.04.09,16:26
ahojte poradáci...potrebovala by som pomoc...som už zo všetkého taká domýlená, že si to tu potrebujem všetko oddiskutovať...som prepravca, ktorý vozí tovar aj v rámci slovenska aj zahraničia...máme pridelené slovenské IČ DPH...a chcela by som vedieť..fakturujem za dovoz tovaru rakúskej spoločnosti s rakúskym DPH...túto faktúru vystavujem bez DPH...zmenila by sa situácia keby som bola registrovaná v rakúsku pod rakúskym DPH?...tiež by som chcela vedieť...táto spoločnosť nám faktúruje za PHM s DPH...je to správne?...a zmenilo by sa to tiež keby sme boli registrovaný v rakúsku? ďakujem
mery25
05.05.09,19:30
halo...prosím...pomôže mi niekto?
Muška
05.05.09,19:52
Mery,

Ty sa pri preprave riadiš:
§15
(3) Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva, s výnimkou podľa § 16 ods. 1.

tzn., že ak robíš prepravu po SR, tak faktúruješ so slovenskou DPH.

a
§ 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.

tzn.
ak vykonáš prepravu pre rakúsku spoločnosť identifikovanú pre daň v Rakúsku a bude to preprava medzi dvoma štátmi EU, tak vystavíš faktúru bez DPH s odvolávkou , ktorá je uvedená v § 73
a to:

h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.


To DPH z PHM som nepochopila.
mery25
21.05.09,10:21
muška...ďakujem veľmi pekne za odpoveď...toto mi je už jasné...ale ešte k tej PHM...rakúska spoločnosť nám fakturuje za PHM...tankujeme u nich v rakúsku na ich pumpe...majú pridelené rakúske IČ DPH...táto spoločnosť nám fakturuje s DPH..je to tak správne?...a čo by sa zmenilo, keby som sa zaregistrovala v rakúsku ako platca dane?
mery25
25.05.09,08:38
prosím...pomôžte ak viete
sway
25.05.09,08:50
muška...ďakujem veľmi pekne za odpoveď...toto mi je už jasné...ale ešte k tej PHM...rakúska spoločnosť nám fakturuje za PHM...tankujeme u nich v rakúsku na ich pumpe...majú pridelené rakúske IČ DPH...táto spoločnosť nám fakturuje s DPH..je to tak správne?...a čo by sa zmenilo, keby som sa zaregistrovala v rakúsku ako platca dane?

ano robia to správne, na odpočet tejto DPH nemáte nárok u nás, ak sa zaregistruješ tak budeš si nárokovať DPH v Rakúsku... avšak nie je to jednoduchá záležitosť....:rolleyes:
mery25
25.05.09,11:09
dakujem sway za odpoved...ale ešte dotaz...oni nám to členia na bez dph, dph a celkovú sumu s dph...ja zaúčtujem len celkovú sumu s dph..je to správne?...a ešte ked budem u nich zaregistrovaná ako platca dph zmení sa niečo?...budem aj vtedy účtovať len celkovú sumu s dph?...a kam zaúčtujem vrátenú dph z rakúska?
sway
25.05.09,12:43
odpoveď v texte

dakujem sway za odpoved...ale ešte dotaz...oni nám to členia na bez dph, dph a celkovú sumu s dph...ja zaúčtujem len celkovú sumu s dph..je to správne? ano je to OK...a ešte ked budem u nich zaregistrovaná ako platca dph zmení sa niečo?...budem aj vtedy účtovať len celkovú sumu s dph? nie - sumu bez DPH a budeš si DPH kompenzovať vstup / výstup...a kam zaúčtujem vrátenú dph z rakúska?
mery25
25.05.09,13:11
prepáč, ale ešte...ako myslíš kompenzovať vstup a výstup?...a keď budem platiteľ musia oni robiť faktúry bez dph alebo to ostane tak ako to je doteraz a ja zaúčtujem sumu bez dph?...dakujem veľmi pekne
sway
25.05.09,14:31
prepáč, ale ešte...ako myslíš kompenzovať vstup a výstup?...a keď budem platiteľ musia oni robiť faktúry bez dph alebo to ostane tak ako to je doteraz a ja zaúčtujem sumu bez dph?...dakujem veľmi pekne

DPH na jednej strane zaplatíš NZD a na strane druhej si ju budeš pýtať ako platca DPH - príjem NZD keďx ti ju vrátia, fakturovať ti budú tak ako doteraz, ale budeš účtovať sumu bez DPH, fakturujú vždy s DPH.;)
mery25
03.06.09,09:54
ďakujem veľmi pekne...takže to je tak ako u nás...tomu by som už rozumela...si veľmi zlatá...ale ešte predsa mám dotaz...na akom riadku na výkaze dph to mám dať?...a ešte...ja im totiž aj fakturujem za prepravy uskutočnené cez ich firmu...doteraz som ich vystavovala bez dph a prenášala som bremeno dph na nich...ale ako to bude teraz, keď vybavím že budem platca dph aj v rakúsku?..či na to sa to nevzťahuje?...som z toho v pomykove...prosím, pomôž ak vieš...ďakujem
mery25
17.06.09,15:12
prosím pomôžte ak viete...ďakujem :(
honeyflower
22.07.09,18:52
Chvalim diskusiu pomohla mi ujasnit par veci, len by ma este zaujimalo:
FO-ma zivnost na Slovensku + je platca DPH na Slovensku, vykonava elektroinstalacne prace v Cechach. T.j. miesto dodania sluzby je v Cechach. Cize SZCO fakturuje ceskemu odberatelovi bez DPH. Tieto prace vsak presiahli za 12 po sebe iducich mesiacov hodnotu 1.000.000 CZK. Nemusi sa slovenska SZCO registrovat ako platca DPH v Cechach???
Majka
20.12.10,21:13
Prosim Vas ako je to s povinnostami a registraciou na DPH v s.r.o. kt. nie je zatial platcom dph, zaobera sa poskytnutim sluzby a prac v zahranici, cize prijmy do dannej s.r.o. su len zo zahranicia, su to len zahranicní odberatelia kt. podla zmluvy su vystavene odberatel.faktury. Vynosy z dannych sluzieb a prac su priblizne 80tis. Eur.
KEJKA
20.12.10,21:16
aké služby poskytuje?
Majka
20.12.10,21:19
vyskumne prace,projektovanie,konzult.prace,datov.proces.,ge odet.vyskum, vsetko je to v tomto rozsahu prac vyskum a veda
KEJKA
20.12.10,21:25
ale poskytovanie takýchto služieb do EU podlieha povinnosti registrácie podľa §7a) od 1.1.2010.
Alebo ak myslíš zahraničie ako tretie štáty mimo EU, tak registrácia nie je povinná.
Na druhej strane tieto výnosy vchádzajú do obratu pre povinnú registráciu, ktorý je podľa tvojho zadania vysoko prekročený.
Majka
20.12.10,22:02
..uf no je to toho viac, podrobnosti som uviedla v ss, firma odberatelske faktury do Danska v hodnote 53 611 Eur v r. 2010
fina
09.01.11,13:49
plati to aj ked vykonavam prace pri budovani umelych ploch v zahranici? Tiez tam fakturujem len moje sluzby kdeze material aj techniku mi zabezpecuje konkretny klient.
fina
11.01.11,11:58
Bližšie špecifikuj službu, nie každá má miesto plnenia v zahraničí.
realizacia umelych sportovych povrchov, miesto je EU ale aj Rusko, Ukrajina, ale pryca je vykonavana pre spolocnost v Nemecku.