Vlastas
23.03.10,13:33
Prosím o pomoc. V MRP WIN sa mi nedá vypočítať súvaha za r.09. Mám ver. 6.30.599 vo výbere zostavy zadám *nová*, *v celých eurách* a *OK* naskočí mi *chyba v predpise riadku 999* po tomto súvahu ani neprepočíta - NEVIEM čo s tým aby to vypočítalo. Výkaz ziskov ide v poriadku. Vlasta:eek::eek:
Andyke
23.03.10,12:41
Vlastas
23.03.10,12:53
Andyke, srdečná VĎAKA, už som bola zúfalá. Prajem všetkým pevné
nervy. Vlasta
sjuzn
24.03.10,14:15
ahojte poraďáci, ja som mala tiež tento problém, ale vďaka Vám som to vyriešila, len teraz zase mi nejde súvaha - teda rozdiel medzi aktívami a pasívami je vo výške straty účtu 431 a na aktívach mi prevyšuje suma r.061....prosím Vás, dobrí ludia, pomožte mi s tým, lebo neviem si s tým dať rady.....ďakujem Vám vopred....ahojte
ondrejvla
24.03.10,14:40
ahojte poraďáci, ja som mala tiež tento problém, ale vďaka Vám som to vyriešila, len teraz zase mi nejde súvaha - teda rozdiel medzi aktívami a pasívami je vo výške straty účtu 431 a na aktívach mi prevyšuje suma r.061....prosím Vás, dobrí ludia, pomožte mi s tým, lebo neviem si s tým dať rady.....ďakujem Vám vopred....ahojte

Pozri sa, či máš správne označené účty, časové rozlíšenie 381 "A", 431 "P", to ti môže robiť šarapatu, ale asi bude najlepšie si vyhotoviť súvahu z predvahy ručne. Myslím, že máš nesprávne nastavené výkazy, teda aspoň v MRP DOS to takto funguje. Skús ručne vyhotoviť súvahu, budeš to mať rýchlejšie ako sa trápiť.
paťuška
01.04.10,09:28
MRP-čkári neviete náhodou ako nadefinovať do súvahy, aby mi bralo stranu Dal účtu 221 - rozumej máme kontokorent t.j. účet ide do mínusu a zostatok strany dal by mal ísť správne do súvahy do pasív na r. 118 ako bežný bankový úver a nie na r. 057 ako mínusový stav účtu.
V editácii súvahy som skúšala nadefinovať do r.057 221MD a na r. 118 221D, avšak pri ukážke súvahy mi vypíše: chyba v predpise r.č.057 - tam mi 221 nedá, ale ani na r. 118.
Nemáte nikto taký problém?
Lenka1979
01.04.10,09:31
MRP-čkári neviete náhodou ako nadefinovať do súvahy, aby mi bralo stranu Dal účtu 221 - rozumej máme kontokorent t.j. účet ide do mínusu a zostatok strany dal by mal ísť správne do súvahy do pasív na r. 118 ako bežný bankový úver a nie na r. 057 ako mínusový stav účtu.
V editácii súvahy som skúšala nadefinovať do r.057 221MD a na r. 118 221D, avšak pri ukážke súvahy mi vypíše: chyba v predpise r.č.057 - tam mi 221 nedá, ale ani na r. 118.
Nemáte nikto taký problém?


Účet 221 Ti berie správne. Ak ste na účte v mínuse, nič nepreučtovávaš iba vykazuješ v súvahe (ručne) do pasív na účet 231.
paťuška
01.04.10,10:10
To som aj urobila, ibaže si myslím, žeby to mal softvér automaticky vykazovať podľa zostatkov na účte, lebo keď si zoberieš r.118 súvahy, tak tam by mal byť aj zostatok strany D účtu 221.
Nevidím v tomto prípade dôvod na preúčtovanie z 221 na 231.
Stefan2005
01.04.10,10:23
Účet 221 Ti berie správne. Ak ste na účte v mínuse, nič nepreučtovávaš iba vykazuješ v súvahe (ručne) do pasív na účet 231.

Možná je to v MRP tak. Ale v mojom softe ak si nadefinujem analytiku 221 jednu aktívnu, druhú pasívnu a takto to nadefinujem aj súvahe, tak koncom roka preúčtujem (ak je mínusový stav na 221) napr. z 221111 na 221121 a v súvahe mi už automaticky správne zobrazí stavy. Ovšem začiatkom roka takýto postup zase vyžaduje preúčtovanie naspäť z 221121 na 221111...
Lenka1979
01.04.10,11:09
Možná je to v MRP tak. Ale v mojom softe ak si nadefinujem analytiku 221 jednu aktívnu, druhú pasívnu a takto to nadefinujem aj súvahe, tak koncom roka preúčtujem (ak je mínusový stav na 221) napr. z 221111 na 221121 a v súvahe mi už automaticky správne zobrazí stavy. Ovšem začiatkom roka takýto postup zase vyžaduje preúčtovanie naspäť z 221121 na 221111...

Áno, súhlasím. Môže to byť aj takto... ale ako píšeš,začiatkom roka je potrebné preúčtovanie...:)
Lenka1979
01.04.10,11:21
To som aj urobila, ibaže si myslím, žeby to mal softvér automaticky vykazovať podľa zostatkov na účte, lebo keď si zoberieš r.118 súvahy, tak tam by mal byť aj zostatok strany D účtu 221.
Nevidím v tomto prípade dôvod na preúčtovanie z 221 na 231.

Ja dôvod na preúčtovanie vidím:


§ 47
Účtovanie na syntetických účtoch v účtovej triede 2

(1) Na účte 211 – Pokladnica sa účtuje stav a pohyb peňazí v hotovosti, šekov prijatých namiesto hotových peňazí, poukážok na zúčtovanie, napríklad poukážky na odber tovaru a služieb. Súčasťou pokladničnej hotovosti sú výplaty vo výplatných vreckách, depozitá, ak sa v deň výplaty neodovzdali príjemcovi. Stav peňazí v pokladnici sa nenahrádza potvrdenkami alebo úpismi. Peniaze v hotovosti zverené zamestnancom na použitie na vopred stanovené účely a šeky vydané na použitie, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom. Na analytických účtoch sa sleduje stav a pohyb valút, šekov, poukážok na zúčtovanie znejúcich na cudziu menu oddelene podľa jednotlivých mien.

(2) Na účte 213 - Ceniny sa účtuje stav a pohyb cenín pred ich vydaním do užívania, napríklad poštové známky, stravné lístky, kolky, telefónne karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Ceniny zverené zamestnancom alebo spoločníkom na použitie na vopred stanovené účely, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom.

(3) Na účte 221 - Bankové účty sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v bankách. Bankové účty majú spravidla aktívny zostatok. Na účte 221 – Bankové účty sa účtuje aj vtedy, ak má po dohode s bankou príslušný účet v banke pasívny zostatok, napríklad kontokorentný účet. V súvahe sa pasívny zostatok vykazuje ako poskytnutý krátkodobý bankový úver.
paťuška
08.04.10,05:50
To mi je všetko jasné, lebo na r.118 v súvahe je aj krátkodobý úver, ale aj 221 - ak má pasívny zostatok. Mne ide o to, že prečo sa nedá nadefinovať do súvahy v programe, aby bralo zostatok účtu, ak je na strane D do pasív a nie do aktív mínusom.
Pracujem totiž aj s programom MK soft a tam mi to berie automaticky podľa toho, kde je zostatok, ale v MRP to nejde a ani to zatiaľ neviem nadefinovať.
sassanka
18.04.11,19:20
Prosím, Vás prečo keď som urobila ročný prevod tak mi v roku 2010 neukazuje súvaha bežné obdobie ale minulé. Ani v vo výkazoch mi to neukazuje hodnoty, prečo? Vďaka
Žabinka
19.04.11,07:21
Prosím, Vás prečo keď som urobila ročný prevod tak mi v roku 2010 neukazuje súvaha bežné obdobie ale minulé. Ani v vo výkazoch mi to neukazuje hodnoty, prečo? Vďaka
Ročný prevod si robila v r.2011, máš vo výstupoch nastavené od-do správny dátum? Údaje bežného obdobia by ti potom malo ukázať. Čo sa týka min. obdobia, pre MRP WIN je postup tu: http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=344 A preštuduj si aj toto: http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=340