tlubos
10.10.05,18:33
Mal by som ešte jednu tému, môžem podať dodatočné daňové priznanie po nahlásení kontroly? Problém je, že som podal daňové priznanie k DPH, nahlásila sa mi kontrola, a následne som dostal informáciu, že služba mi nebola poskytnutá, nikdy nebude a dobropis na nákladovú faktúru, ktorú som zahrnul do DPH v kontrolovanom období. Vzhľadom na skutočnosť, že takáto oprava sa má robiť v období, ku ktorému sa fakturácia vzťahuje, som povinný podať dodatočné daňové priznanie. Môžem podať dodatočné daňové priznanie, keď kontrola už prebieha?
Jana Acsová
10.10.05,16:38
Na podané daňové priznanie by v čase zahájenia kontroly daňoví kontrolóri neprihliadali. Doporučujem počkať, možno predmetná faktúra (dobropis) nebude predmetom kontroly, resp. nezamerajú sa na ňu. Ak by ju našli, postih by bol rovnaký bez ohľadu na podané DDP.

P.S.: nerozoberám teraz správnosť zaradenia dobropisu do zdaňovacieho obdobia, ale význam podania dodatočného daňového priznania k DPH.
tlubos
10.10.05,16:45
Ďakujem moc
Jana Acsová
10.10.05,17:14
Ešte pre upresnenie:
§ 39 ods. 4 Zákona o správe daní a poplatkov:
DDP nemožno podať po doručení oznámenia o výkone daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly za obdobie, ktorého by sa DDP týkalo, a to až do jej skončenia. Rovnako to platí aj pre zahájenú kontrolu.
tlubos
10.10.05,20:47
Ďakujem, toto som mal na mysli, nejako som nevedel nájsť ustanovenie, ktoré mi bráni v tom, aby som podal DDP. V prípade, že by som ho mohol podať, tak by som ho podal, pretože je dosť pravdepodobné, že keď sa kontrola spýta na predmet plnenia, nebudem schopný zdokladovať fakturovanú službu a budem mať dve porušenia zákona, prvé, že si uplatňujem odpočet na niečo, na čo nemám nárok, druhé, že som nepodal DDP hneď, ako som bol informovaný o tom, že služba nebola a nebude poskytnutá. Tá faktúra bola totiž akceptovaná omylom jedného kolegu. Myslím skôr tak, že bude vhodné kontrolu o tom informovať, pričom vysvetlím, že som pripravený podať DDP v okamihu, keď sa kontrola skončí, bez ohľadu na jej výsledok. Nemám skúsenosti s kontrolami a preferujem férovú komunikáciu. Čo si o tom myslíš?
Jana Acsová
11.10.05,06:42
Ďakujem, toto som mal na mysli, nejako som nevedel nájsť ustanovenie, ktoré mi bráni v tom, aby som podal DDP. V prípade, že by som ho mohol podať, tak by som ho podal, pretože je dosť pravdepodobné, že keď sa kontrola spýta na predmet plnenia, nebudem schopný zdokladovať fakturovanú službu a budem mať dve porušenia zákona, prvé, že si uplatňujem odpočet na niečo, na čo nemám nárok, druhé, že som nepodal DDP hneď, ako som bol informovaný o tom, že služba nebola a nebude poskytnutá. Tá faktúra bola totiž akceptovaná omylom jedného kolegu. Myslím skôr tak, že bude vhodné kontrolu o tom informovať, pričom vysvetlím, že som pripravený podať DDP v okamihu, keď sa kontrola skončí, bez ohľadu na jej výsledok. Nemám skúsenosti s kontrolami a preferujem férovú komunikáciu. Čo si o tom myslíš?Skôr by som argumentovala zrušením plnenia, aby bol dôvod na dobropisovanie dodávky v zmysle § 25 ZDPH a tým aj správne zaradenie dobropisu do zdaňovacieho obdobia, kedy subjekt faktúru (dobropis) obdržal. Trvala by som na tomto dôvode. Opak by mala finančná kontrola dokázať (aj keď dôkazné bremeno je aj na daňovom subjekte). Ale za pokus to stojí.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Dátum dodania služby je občas dobrou manévrovacou pôdou ... a nemusí byť vždy spojené s priamym uskutočnením dodávky. Sú rôzne alternatívy.
Jana Acsová
11.10.05,06:46
Dokonca si myslím, že v niektorých prípadoch sa nemusí jednať ani o výhovorku, ale o fakt. Záleží na službehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
tlubos
11.10.05,06:59
Ahoj AVO, je príjemné stretnúť šikovného človeka. Môj problém však spočíva v tom, že faktúra k službe bola vystavená v Čechách v júni a dobropis v júli, keď sa zistilo, že došlo k omylu. Vzhľadom na § 25 ods. 3 - Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v da§ovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane. Podľa môjho názoru by som teda mal podať DDP za júl, čo v súčasnosti nie je možné, ani nevidím manévrovací priestor v termíne dodania služby. 6. aj 7. mesiac sú predmetom daňovej kontroly, a doklad o oprave základu dane - dobropis som dostal až koncom septembra. Čo si o tom myslíš?
Jana Acsová
11.10.05,07:01
Dobropis možno zahrnúť do zdaňovacieho obdobia, v ktorom ho platiteľ obdržal. Je potrebné preukázať túto skutočnosť.
tlubos
11.10.05,07:03
??? a čo § 25 ods. 3???
Jana Acsová
11.10.05,07:05
??? a čo § 25 ods. 3???Skúšate ma?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ten platí pre vystavovateľa dobropisu.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
tlubos
11.10.05,07:13
Neskúšam, podľa čoho spoznám, že neplatí aj pre odberateľa? Logika PDH hovorí o tom, že vznikne povinosť, až potom môže vzniknúť nárok na odpočet. V prípade, že povinnosť nevznikla, prípadne zanikla vzhľadom na dobropis v siedmom mesiaci, tak ja mám odpočet, na ktorý som nemal nárok, štátu visia peniaze u mňa, ako odberateľa, ktorý si uplatnil odpočet, na ktorý nemá nárok. Logika mi hovorí, že v tom istom období, v ktorom zanikla povinnosť, by mal zaniknúť aj nárok na odpočet. Hovorím, že zákon nemám úplne nadupaný, zatiaľ sa riadim logikou, pre ktoú si hľadám následne ustanovenia, ktoré môj predpoklad potvrdzujú, alebo vyvracajú, bohužiaľ, niekedy je to ťažké. Vieš mi pomôcť? Môžeme si tykať?
Jana Acsová
11.10.05,07:16
Všetkými svojimi príspevkami sa snažím pomôcť obhájiť postuphttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Tak ako uvádzam treba tvrdiť ... opak by mal DÚ dokázať. Ako som uvádzala. Za pokus to stojíhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.

Oporu v § som uviedla. Čo sa týka zahrnutia dobropisu do zdaňovacieho obdobia, je to riešené pokynom DR SR od 1.1.2006 to bude už aj v zákone. Nemali by takýto postup rozporovať.
tlubos
11.10.05,07:21
Ďakujem moc, budem argumentovať ako divý. Pekný deň a už sa teším na ďalšiu debatu.