Eva Póčová
23.03.10,14:46
Ahojte,
potrebovala by som sa poradiť s niekým skúsenejším vo veci preúčtovania výdavkov. Mám klienta ktorý si celý rok platil nájomné za miestnosť kde práve robil predaj tovaru, na konci roka mu vyšla strata. Pravdaže by potreboval aby DP bolo kladné.
Môžem preúčtovať koncom roka interným dokladom sumu nájomného z VOZD do VNZD? (je platcom DPH ale nájomné neobsahuje DPH.)
Ďakujem
Timka1
23.03.10,13:48
prilepím ti vyjadrenie z drsr, možno ti pomôže sa zorientovať:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov pri zisťovaní základu dane, alebo daňovej straty sa vychádza u daňovníka účtujúcemu v sústave jednoduchého účtovníctva z rozdielu medzi príjmami a výdavkami. Ak daňovník účtuje o daňových výdavkoch (bez ohľadu, že nedosiahol zdaniteľné príjmy), je účtovnou jednotkou a podáva daňové priznanie typu B, nie je pritom podstatné, či v prípade daňovej straty bude túto niekedy v budúcnosti umorovať.
Ak daňovník nebude vôbec účtovať o zdaniteľných príjmoch a o daňových výdavkoch (účtovanie o daňovníkových výdavkoch a o ich zahrnutí do daňových výdavkov je na autonómnom rozhodnutí daňovníka) a dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, podáva daňové priznanie typu A tlačiva.

DR SR pracovisko Nitra
Oddelenie daňového práva a služieb

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcem sa informovať, mám takýto prípad, SZČO bola od 01.01.2009 do 30.06.2009, za toto obdobie nemala žiadne príjmy zo živnosti iba výdavky na zákonné poistné do SP a ZP. Od 01.7.2009 do 31.12.2009 bola zamestnanec a mala príjmy len zo závislej činnosti.

1. Vzhľadom na to, že nemala žiadne príjmy zo živnosti ani pohľadávky a záväzky k 30.6., ale dosiahla stratu, ale o tú si nechce v budúcom období ponižovať základ dane, musí tieto výdavky na poistné vyplniť do DP a podať B? Samozrejme účtovala počas roka o nich, ide len o to či nestačí podať DP typ A a uviesť len príjmy zo závislej činnosti.

Pracovníčka DÚ to vysvetlila takto, že pokiaľ si nechce umorovať túto stratu v nasledujúcich obdobiach, nemusí ich uvádzať v DP a tým pádom v tomto prípade nemusí podávať B, ale stačí A a priznať príjmy zo závislej činnosti. Je tento postup správny?

ďakujem za odpoveď

s pozdravom xxxxxxxx
Eva Póčová
23.03.10,18:21
rozumiem, že stratu si nemusí priznať ak si nechce tú stratu odpísať v budúcnosti, lenže ja mám problém s tým, či môžem s interným dokladom preúčtovať výdavky z prevádzkovej réžie do výdavkov neovplyňujúci ZD z dôvodu, aby nemal stratu ale zisk. (kôvli úveru). ďakujem
Zita5
23.03.10,18:31
rozumiem, že stratu si nemusí priznať ak si nechce tú stratu odpísať v budúcnosti, lenže ja mám problém s tým, či môžem s interným dokladom preúčtovať výdavky z prevádzkovej réžie do výdavkov neovplyňujúci ZD z dôvodu, aby nemal stratu ale zisk. (kôvli úveru). ďakujem

Je to rozhodnutie živnostníka , tak môžete preúčtovať nájom do VNZD.Vlastne zvýši sa mu DZ.