abel
10.10.05,17:33
Prosím kto mi poradí? Zamestnanec v trvalom prac. pomere si urobil licenciu pre DDS a robí tiež poistky pre komerčnú poisťovňu. Nemá živnosť, je zaregistrovaný na DÚ. Pri uzatváraní poistiek najazdí pomerne veľa km a chce si kúpiť nové auto. Môže si pri vyhotovovaní DP za rok 2005 dať do výdavkov
1/4 odpis z auta /a napr. z toho 20% zníži, lebo ho bude používať aj na osobné účely/. Tie príjmy sú dosť vysoké a auto skutočne v takej výške na ich dosiahnutie používa. Ale ako ho zaradí do majetku, keď nie je podnikateľ?
A bude to príjem podľa § 6 ods.1c alebo § 6 ods. 2b? S poisťovńou má zmluvu o sprostredkovaní.
abel
12.10.05,15:14
Nikto mi nevie poradit?
Jana Acsová
12.10.05,15:33
Všetko čo uvádzate je v poriadku. T.j. jedná sa o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. c) a ste povinný sa registrovať na DÚ podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov. O tejto problematike sa už na Porade písalo. Stačí vyhľadať.

Čo sa týka nákupu auta, samozrejme, že je možno zaradiť ho do používania a uplatniť ročný odpis v zmysle § 27 alebo 28 Zákona o daniach z príjmov, t.j. rovnomerný alebo zrýchlený. Vy máte zrejme na mysli rovnomerný. Áno je možné ho uplatniť. K automobilu ste povinný viesť knihu jázd (podrobnú evidenciu o najazdených km), z ktorej bude zrejmé, v akej miere auto využívate na služobné a v akej na súkromné účely.
V rámci uzávierkových operácií zaúčtujete:
- odpis vo výške 1/4 automobilu - do daňovo uznaných výdavkov,
- úpravu odpisu (zníženie daňovo uznaných výdavkov) pomerom podľa najazdených km na súkromné účely,
- úpravu ostatných súvisiacich nákladov týkajúcich sa auta a to pomernou čiastkou zistenou z najazdených km, t.j. pomeru medzi služobným a súkromným použitím vozidla.
Evanka
12.10.05,17:19
abel, ak máš veľa pracovných ciest (ako píšeš), treba zvážiť, či nie je lepšie si ho nechať v osobnom vlastníctve, kedy je možné uplatňovať aj paušálne náhrady za km jazdy.
ajobs
12.10.05,19:37
Áno, v tomto prípade sa mi vidí lepšie používať tento osobný automobil na podnikateľské účely, vyhotoviť 1x mesačne cesťák a vypočítať výdavky dané ako súčet 2 zložiek: 1. počet kilometrov x paušálna čiastka za km (6,20 Sk), 2. priemernú spotrebu PHL podľa technického preukazu, prípadne podľa postupu uvedeného v zákone o cestovných náhradách.
Johanka
13.10.05,06:51
Pri tejo činnosti sa javí ako výhodnejšie druhé navrhované riešenie - kúpiť auto ako súkromná osoba a vyúčtovávať pracovné cesty ( náhrada PHL + paušálna náhrada 6,20 Sk/km). Iba pripomeniem, že musí ísť o osobné motorové vozidlo a musí sa podať priznanie k dani z MV ( a daň zaplatiť :) ).
Ak by sa však jednalo o auto z vysokou obstarávacou cenou dá sa jednoducho prepočítať, čo je výhodnejšie.
abel
13.10.05,14:14
Veľmi Vám všetkým ďakujem. Už som si myslela že o mňa nikto nemá záujem, ale porada ma veru nesklamala. Najprv som dotyčnej osobe poradila presne ako vy mne, ale večer som to začala preberať zo všetkých strán a začala som mať pochybnosti.
Ešte raz všetkým ďakujem.
jjendro
14.10.05,06:31
Chcem sa spýtať či si môže vyúčtovávať pracovné cesty a iné náklady aj osoba bez živnosti - ako spomína na začiatku - osoba, ktorá sprostredkuváva DSS ale aj poistenie napr. za OVB - može sledovať náklady a potom si ich uplatniť pri daňovom priznaní aj bez živnosti?
Johanka
14.10.05,06:38
Príjmy, ktoré uvádzaš sú príjmy podľa § 6 ods.1 písm. c. . Podľa § 19 ods.2 písm.e sú výdavkom daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 výdavky na pracovné cesty . Takže odpoveď na Tvoju otázku je ÁNO.
jjendro
14.10.05,08:33
Pri tejo činnosti sa javí ako výhodnejšie druhé navrhované riešenie - kúpiť auto ako súkromná osoba a vyúčtovávať pracovné cesty ( náhrada PHL + paušálna náhrada 6,20 Sk/km). Iba pripomeniem, že musí ísť o osobné motorové vozidlo a musí sa podať priznanie k dani z MV ( a daň zaplatiť :) ).
Ak by sa však jednalo o auto z vysokou obstarávacou cenou dá sa jednoducho prepočítať, čo je výhodnejšie.
Chcem sa spytat aka je to dan z MV - to je aj za obycajne sukromne auto osobne pouzivane na podnikatelske ucely, resp. pracovne cesty?
Johanka
14.10.05,09:31
Daň z motorového vozidla (MV) sa platí aj za súkromné MV, ak sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Aj sprostredkovantelia DSS ak si chcú do výdavkov uplatniť náklady na pracovné cesty musia zaplatiť daň z MV. Tu treba dať pozor na lehoty, daňové priznanie treba podať a daň zaplatiť do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti, teda od prvého použitia na podnikanie.
jjendro
14.10.05,15:28
To si ma prekvapila - myslel som, že je to ako pri použití vl.motor.vozidla na Služobnú cestu ak si zamestnany. Zamestnavatel ti preplati cestak a tam dolozis TP, slovnaft - cenu benzinu a povinne zmluvne poistenie. Myslel som ze tieto doklady stacia aj pre sprostredkovatela DSS.

Chcem sa spytat ako je vyska dane z MV a aj tu dan si mozes uplatnit do nakladov? Co v pripade ak vyuzivas viacero aut - aj rodinnych prislusnikov?
Muška
14.10.05,15:50
Ak používaš viacero áut - tak za každé zaplatíš daň z MV - daň si môžeš uplatniť do nákladov /ak budeš viesť účtovníctvo/. Daň z MV platí ten kto je v TP zapísaný.
Daň z MV nemá každý okres rovnakú, ale sú to len výnimky - inak je podobná ako bola cestná daň - musíš zistiť na Tvojom DU
Johanka
17.10.05,06:32
Ak budeš používať autá rodinných príslušníkov, nemáš nárok na paušálnu náhradu 6,20 Sk /km. Na túto máš nárok iba pri vlastnom osobnom MV.

Platiť daň z MV na viacero vozidiel mi pripadá ako zbytočný výdavok. Zaplať si na svoje auto, aby si mal nárok na paušál. Vyúčtovávať budeš cesty na toto auto a jazdiť môžeš na čom chceš:cool: .
jjendro
20.10.05,09:17
Dík za radu a ešte sa chcem opýtať - môže to auto byť aj na leasing a ten leasing môže prebiehať. - da sa uplatniť 6,20 a robiť si Cestovné náhrady?

Takže ak si to má uplatňovať manželka - musí to byť zapísané na ňu - alebo medzi manželmi to môže byť - alebo môže mať auto dvoch majiteľov?
abel
25.10.05,18:12
Dík za radu a ešte sa chcem opýtať - môže to auto byť aj na leasing a ten leasing môže prebiehať. - da sa uplatniť 6,20 a robiť si Cestovné náhrady?

Takže ak si to má uplatňovať manželka - musí to byť zapísané na ňu - alebo medzi manželmi to môže byť - alebo môže mať auto dvoch majiteľov?
Daňovník môže zahrnúť do daň. výdavkov daň z MV v prípade, ak je daňovníkom tejto dane.V praxi sa aplikuje výnimka, a to v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, jeden z nich napr. manžel je zapísaný ako vlastník, ale auto na podnikanie využíva manželka. Daňovníkom dane je manžel a tento je aj povinný daň z MV zaplatiť. Manželom zaplatená daň je daňovým výdavkom manželky, ale len v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
ajobs
25.10.05,18:31
Súhlasím.OK