katkarbk
23.03.10,16:27
Pozdravujem všetkých a zároveň prosím o radu:
Som SZČO, no okrem príjmu zo živnosti mám od 01.08.2009 ako FO aj príjem z prenájmu nehnuteľnosti v sume 1,00 EUR/mesiac - na prenájom však nemám živnosť. Pri príjmoch zo živnosti som si za rok 2008 uplatňovala preukázateľné výdavky. Pri príjme z prenájmu vyplním v kolonke príjmy celkovú sumu 5,00 EUR - a čo s výdavkami?
Ešte dotaz - keďže som v minulom roku nadobudla HIM a ten som začala odpisovať a teda som si za rok 2008 uplatnila preukázateľné výdavky, musím takto pokračovať aj za rok 2009, alebo to môžem zmeniť a uplatniť si výdavky paušálne? Odpisovanie zrejme nie je možné ukončiť len tak...
Som začiatočník, a preto budem rada, ak mi pomôžete. Vďaka.
Timka1
23.03.10,15:38
tie príjmy z prenájmu 5,0 € vôbec nemusíš uvádzať v DP, nakoľko do výšky 5-násobku životného minima čo je 894,60 nemusíš zdaňovať

odpisy môžeš prerušiť na dlhodobý majetok ak vedieš JÚ, ale ak budeš tento rok uplatňovať paušál, máš ich zahrnuté už v paušáli

ku paušálu sa prirátava aj poistné skutočne uhradené v roku 2009

kuk aj do témy

http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
katkarbk
23.03.10,15:58
Timka, ďakujem, ale môžeš mi trošku podrobnejšie vysvetliť tie odpisy? Ako v nich budem pokračovať, ak napr. za rok 2010 budem uplatňovať preukázateľné výdavky?
chudaska
28.03.10,07:30
dobrý den, zivnostnik je v prenajme a za prenajom plati, po dohovore s vlastnikom nehnutelnosti, cast tejto prenajme dalej,z coho ma prijem z prenajmu....zo zivnosti uvadza skutocne vydavky, moze z prenajmu uvadzat vydavky percentualne, alebo moze dat aj skutocne vydavky? Nakolko predtym este upravil tieto priestory na svoje naklady? Moze tento rok vyuzit skutocne vydavky a buduci rok z prenajmu percentualne? Alebo nakolko nie je vlastnikom nehnutelnosti,tak nemoze dat vydavky,ktore suviseli z prerabkou do vydavkou -prenajom?