Frantisek Sentelik
23.03.10,20:11
Dobrý deň

uvažujeme ešte s kamarátom podnikať na základe živnosti. Moj otázka znie či môžeme obaja konatelia (štatutárne organy) pracovať aj na základe pracovnej zmluvy ako zamestnanci v našej firme (tým pádom by som podpisoval pracovnú zmluvu s vlastným podnikom, čiže so sebou?)

Taktiež sa chcem opýtať, aké budeme mať povinnosti v súvislosti zo sociálnou poisťovňou a zdravotnou poisťovňou (odvody a podobne, či budem platiť odvody ako zamestnanec a budem musieť platiť odvody aj ako živnostník) a v konečnom dôsledku aj povinnosti voči daňovému úradu, nakoľko budem mať prijmi z podnikania (živnosti) a tiež zo závislej činnosti.

Zaujíma ma ak sme 2 vlastníci podniku so živnosťami (myslím že tam platí zákon o združení živnostníkov???) ako to bude vyzerať s vykazovaním príjmov a výdavkov v daňovom priznaní, či sa delia na polovicu alebo ako?

A v prípade, že nebudem zamestnancom svojho podniku, či si budem môcť ako konateľ dať nejaký plat, resp. z čoho vlastne žijú živnostníci, keď napr zamestnanci majú mesačnú mzdu, v akej forme dostáva peniaze samotný živnostník/vlastník/konateľ podniku.

vopred dakujem za odpovede
benči
23.03.10,20:41
toto by aj mňa zaujímalo, ale vidím, že tu nieje žiadna reakcia.
Prosím taktiež o vysvetlenie, kompetentných.ďakujem
blavaciko
23.03.10,23:06
imho chybaju niektore podstatne informacie.
budete dvaja zivnostnici (FO-szco) alebo dvaja spolocnici v srocke a zaroven aj konatelia firmy, teda PO.

Okrem ineho, ano konatel moze byt zamestnancom spolocnosti, vyplyvaju z toho rovnake odvodove povinnosti ako pri klasickej pracovnej zmluve.
Pokial si szco, nemozes zamestnant sam seba.

Povinnosti voci danovemu uradu, tlacivo fo, typ B myslim, skratka ten so zltym okrajom, pripadne este danove priznanie pre pravn. osobu, firmu.

Ak nebudes zamestnanec podniku, tvojim jedinym prijmom bude podiel na hosp. vysledku spolocnoti, ktory prerozdeli valne zhromazdenie pri schvalovani rocnej uzavierky.
domenico.office
24.03.10,06:18
V tretej stati píšeš o združení živnostníkov. To znamená, že ste fyzické osoby, živnostníci... odpovede v texte.


Dobrý deň

uvažujeme ešte s kamarátom podnikať na základe živnosti. Moj otázka znie či môžeme obaja konatelia (štatutárne organy) pracovať aj na základe pracovnej zmluvy ako zamestnanci v našej firme (tým pádom by som podpisoval pracovnú zmluvu s vlastným podnikom, čiže so sebou?)...nie ste štatutárne orgány, ste živnostníci, nemôžte sami seba zamestnať.....

Taktiež sa chcem opýtať, aké budeme mať povinnosti v súvislosti zo sociálnou poisťovňou a zdravotnou poisťovňou (odvody a podobne, či budem platiť odvody ako zamestnanec a budem musieť platiť odvody aj ako živnostník) a v konečnom dôsledku aj povinnosti voči daňovému úradu, nakoľko budem mať prijmi z podnikania (živnosti) a tiež zo závislej činnosti...už odpoveď v prvej časti vylučuje odpovedať na túto stať v časti zamestnanec. Vaše príjmy pre zdanenie sa prejavia po vypracovaní daňového priznania na konci zdaňovacieho obdobia, to isté platí i pre sociálnu a zdavotnú poisťovňu, že odvody sa prejavia až potom...

Zaujíma ma ak sme 2 vlastníci podniku so živnosťami (myslím že tam platí zákon o združení živnostníkov???) ako to bude vyzerať s vykazovaním príjmov a výdavkov v daňovom priznaní, či sa delia na polovicu alebo ako? ....polovičku ty, polovičku druhý účastník združenia...

A v prípade, že nebudem zamestnancom svojho podniku, či si budem môcť ako konateľ dať nejaký plat, resp. z čoho vlastne žijú živnostníci, keď napr zamestnanci majú mesačnú mzdu, v akej forme dostáva peniaze samotný živnostník/vlastník/konateľ podniku. ...Samozrejme, že si môžete vyplácať peniaze, ako mzdu, ale nie je to mzda v pravom zmysle slova, ich príjem sa vám prejaví pri vypracovaní daňového priznania....

vopred dakujem za odpovede...Nemáš za čo :) ...

Prečo tak neuvažovať o s.r.o.? Hm?
Frantisek Sentelik
24.03.10,13:37
s.r.o. sa javí byť výhodnejšia, nakoľko chcem aby všetky odvody čo súvisia zo zdravotnou a sociálnou poisťovňou som platil ako zamestnanec

niekde som tu tiež čítal, že v prípade s.r.o. sa ako konateľ môžem vo svojej firme zamestnať a mať normálny pracovno-právny vzťah

avšak keby by som mal s.r.o....písalo sa tu v príspevkoch niečo ohľadom konateľskej prémie z ktorej som povinný platiť odvody do ZP, do SP iba dobrovoľne a po vykázaní zisku si uplatniť podiel na zisku ktorý podlieha iba zdaneniu.

podlieha v tomto prípade aj konateľská prémia??? a keď s.r.o. vlastne vykáže zisk, spoločnosť si vypočíta daň, ktorú potom pri podávaní daň.priznania odvedie, ak však si ja uplatním podiel na zisku, tiež tento príjem podlieha zdaneniu, aj keď bude či už bol zdanený?....to mi tiež nie je úplné jasné ako to vlastne funguje...

prosím o doplnenie na ďalšie otázky

vopred ďakujem :o)
liba2
24.03.10,14:33
s.r.o. sa javí byť výhodnejšia, nakoľko chcem aby všetky odvody čo súvisia zo zdravotnou a sociálnou poisťovňou som platil ako zamestnanec

niekde som tu tiež čítal, že v prípade s.r.o. sa ako konateľ môžem vo svojej firme zamestnať a mať normálny pracovno-právny vzťah

avšak keby by som mal s.r.o....písalo sa tu v príspevkoch niečo ohľadom konateľskej prémie z ktorej som povinný platiť odvody do ZP, do SP iba dobrovoľne a po vykázaní zisku si uplatniť podiel na zisku ktorý podlieha iba zdaneniu.

podlieha v tomto prípade aj konateľská prémia??? a keď s.r.o. vlastne vykáže zisk, spoločnosť si vypočíta daň, ktorú potom pri podávaní daň.priznania odvedie, ak však si ja uplatním podiel na zisku, tiež tento príjem podlieha zdaneniu, aj keď bude či už bol zdanený?....to mi tiež nie je úplné jasné ako to vlastne funguje...

prosím o doplnenie na ďalšie otázky

vopred ďakujem :o)Podiel na zisku je pre spoločníka oslobodený príjem, neplatí sa z neho daň z príjmu a neodvádzajú sa odvody.
Za výkon funkcie konateľa si tento môže vyplácať odmenu , z ktorej sa odvádza ZP a daň z príjmu (je to príjem zo závislej činnosti).
Pracovnú zmluvu môže konateľ uzatvoriť s s.r.o. na iné činnosti než je výkon funkcie konateľa.
Frantisek Sentelik
24.03.10,14:58
dakujeeeeem :)