Fokus
23.03.10,20:40
Som szčo od 01.12.2009 a mám prijem len zo štátnej dotácie 3 775 € môžem si uplatniť daňový bonus na deti za rok 2009 ??????? a ako to mám zaúčtovať ?
Xanti
23.03.10,19:41
Som szčo od 01.12.2009 a mám prijem len zo štátnej dotácie 3 775 € môžem si uplatniť daňový bonus na deti za rok 2009 ??????? a ako to mám zaúčtovať ?
Minul si celú dotáciu? Ideš robiť JU. Alebo paušalne výdavky.
Fokus
23.03.10,20:11
Minul som 850€ !!!A robím JU !!!
Xanti
23.03.10,20:14
Minul som 850€ !!!A robím JU !!!
Pokiaľ tvoj príjem nie je vyšší ako 1773 eur, tak nemáš nárok na danový bonus na dieťa.
Kedže si minul len 850 eur, a robíš JU tak len táto suma Ti vstupuje do príjmov a nesplňaš podmienku na priznanie daňového bonusu.
Xanti
23.03.10,20:15
V prípade paušalnych výdavkov, by TI celá dotácia vstúpila do príjmu. Neplatil by si žiadnu daň, od júla by si nebol povinným platcom odvodov do SP a mal by si nárok na DB.
jozka56
23.03.10,20:18
Pri poskytnutí dotácie nesmie požívať paušálne výdavky. Musí viesť JU. Dotácia vstupuje do príjmu iba do výšky jej čerpania.
Xanti
23.03.10,20:20
Pri poskytnutí dotácie nesmie požívať paušálne výdavky. Musí viesť JU. Dotácia vstupuje do príjmu iba do výšky jej čerpania.
Jožka daj § veľa sa o tom diskutovalo na porade, a uzhodli sa viacerí, že môže paušal. ;)
jozka56
23.03.10,20:26
Jožka daj § veľa sa o tom diskutovalo na porade, a uzhodli sa viacerí, že môže paušal. ;)
Teraz som na vážkach riešila som dotáciu z UPaSV a musela som predkladať riadne účtovné doklady, žiadne paušály. Pekne všetko bolo odsúhlasované z peňažného denníka.
Xanti
23.03.10,20:28
Teraz som na vážkach riešila som dotáciu z UPaSV a musela som predkladať riadne účtovné doklady, žiadne paušály. Pekne všetko bolo odsúhlasované z peňažného denníka.
Samozrejme,
ten čo dostal dotáciu musí vydokladovať UPSVaR jej použitie. Ale čo sa týka daňového uradu, a podávania DP tak si každý zvolí čo je pre neho výhodnejšie.
jozka56
23.03.10,20:36
Samozrejme,
ten čo dostal dotáciu musí vydokladovať UPSVaR jej použitie. Ale čo sa týka daňového uradu, a podávania DP tak si každý zvolí čo je pre neho výhodnejšie.
...alebo dvojaka robota....:)...
Xanti
23.03.10,20:38
...alebo dvojaka robota....:)...
Ja súhlasím,
ale vezmi zadávateľa. Ak spraví JU nedostane peniaze na deti teda danový bonus, a ked uplatní paušalom tak tie peniaze dostane. Je to myslím si na vážkach ;)
Fokus
23.03.10,20:47
Ďakujem vám pekne mám tri deti tak by sme mali dačo vymyslieť !!!! a čo základ dane musí byť vyši ako nula ??????
Xanti
23.03.10,20:52
Ďakujem vám pekne mám tri deti tak by sme mali dačo vymyslieť !!!! a čo základ dane musí byť vyši ako nula ??????
No čítaj http://www.porada.sk/1342813-post243.html , musíš mať základ dane kladný alebo nulu.
A tiež aj tvoj príjem musí byť vyšší ako 1773 eur.
Nevidím to ináč len na paušalne výdavky. Tri deti je 707,76 € daňový bonus.
Katy a R
23.03.10,20:53
Ďakujem vám pekne mám tri deti tak by sme mali dačo vymyslieť !!!! a čo základ dane musí byť vyši ako nula ??????
.. tak uplatni ten paušál ako píše xanti ... jedinou nevýhodou je, že budeš mať vyššie zálohové platby do ZP ... ale v budúcnosti zase môže byť preplatok;)

prípadne (pre istotu) si over na UPSVaR, či môžeš použiť paušálne výdavky - ja som tak spravila .. a nebol problém :).... samozrejme presnú evidenciu výdavkov z dotácie musíš mať.
jozka56
23.03.10,20:53
No ide tu o hru čísel:) tých, ktoré sú pre Teba výhodné.....ale, čo keď UPaSV bude chcieť od SZČO aj DP, tak potom bude zábava gradovať:D
Xanti
23.03.10,20:56
No ide tu o hru čísel:) tých, ktoré sú pre Teba výhodné.....ale, čo keď UPaSV bude chcieť od SZČO aj DP, tak potom bude zábava gradovať:D
Jožka aj to sa riešilo,
podá DP z JU, DU ho opečiatkuje a na druhý deň podá opravné DP s paušalom a bude aj vlk sýty aj ovca celá :D:D:D:D
Katy a R
23.03.10,20:58
No ide tu o hru čísel:) tých, ktoré sú pre Teba výhodné.....ale, čo keď UPaSV bude chcieť od SZČO aj DP, tak potom bude zábava gradovať:D
.. samozrejme, že aj to budú chcieť ... ale aký je v tom problém :confused:

.. neviem xanti, načo by bolo treba dávať aj opravné DP .. nejako som nemchápavá:confused:
jozka56
23.03.10,20:58
Fokus si tu nový....a čo bolo 11 mesiacov v roku 2009??? čo si robil????
jozka56
23.03.10,21:00
.. samozrejme, že aj to budú chcieť ... ale aký je v tom problém :confused:
No, asi zistia, že podklady pre nich sú iné podklady pre DP.
Xanti
23.03.10,21:05
.. samozrejme, že aj to budú chcieť ... ale aký je v tom problém :confused:

.. neviem xanti, načo by bolo treba dávať aj opravné DP .. nejako som nemchápavá:confused:
No lebo ak podá DP z JU, tak tam dá do príjmov 850 do výdajov 850 a nesplní podmienku na získanie DB na tri deti.
Ale bude mať pečiatku na DP že ho podal a že je to tak , pre úrad práce aby mali srdce na pokoji.

No a potom podá opravné DP kde si uplatní paušal, a získa DB na tri deti. Dan platiť nebude ( ak bol rok nezamestnaný ), odvody do SP tiež nie.
Katy a R
23.03.10,21:11
No lebo ak podá DP z JU, tak tam dá do príjmov 850 do výdajov 850 a nesplní podmienku na získanie DB na tri deti.
Ale bude mať pečiatku na DP že ho podal a že je to tak , pre úrad práce aby mali srdce na pokoji.

No a potom podá opravné DP kde si uplatní paušal, a získa DB na tri deti. Dan platiť nebude ( ak bol rok nezamestnaný ), odvody do SP tiež nie.
.. no ja len, že načo by robil JU :confused: ... veď evidenciu výdavkov si každý robí - aj ke´d len pre svoju potrebu.. No a v tomto prípade si urobí presnú evidenciu príjmov ... a tiež výdavkov (v súlade s podnikaťeľským plánom) .. môže to byť peňažný denník - a v DP uplatní paušál.
Xanti
23.03.10,21:13
.. no ja len, že načo by robil JU :confused: ... veď evidenciu výdavkov si každý robí - aj ke´d len pre svoju potrebu.. No a v tomto prípade si urobí presnú evidenciu príjmov ... a tiež výdavkov (v súlade s podnikaťeľským plánom) .. môže to byť peňažný denník - a v DP uplatní paušál.
Katy ja píšem aby aj vlk bol sýty aj ovca celá.

Toto nie je môj nápad, viem že som ho tu na porade čítala. Tuším marjankaj to vymyslel. Ale to som si nie istá. Zapamätala som si to, lebo som to považovala za dobré. :D
jozka56
23.03.10,21:15
A konečný výsledok mal príjem,...., má nárok na DB:)
Fokus
23.03.10,21:36
Do ZP už mám podane z nulovým základom dane tak neviem či to nebude problém !!!Jožka!!!Dotáciu dávajú z úradu prace ,len aby si vedela kde som bol tých jedenásť mesiacov !!! ĎĎĎĎ
Xanti
23.03.10,21:37
Do ZP už mám podane z nulovým základom dane tak neviem či to nebude problém !!!Jožka!!!Dotáciu dávajú z úradu prace ,len aby si vedela kde som bol tých jedenásť mesiacov !!! ĎĎĎĎ
Stále vieš podať opravné RZZP, do 31.3. máš čas.

Treba zvážiť či stojí za to tých 707 eur DB.
jozka56
23.03.10,21:55
:)
Evanka
23.03.10,21:58
.. tak uplatni ten paušál ako píše xanti ... jedinou nevýhodou je, že budeš mať vyššie zálohové platby do ZP ... ale v budúcnosti zase môže byť preplatok;)

prípadne (pre istotu) si over na UPSVaR, či môžeš použiť paušálne výdavky - ja som tak spravila .. a nebol problém :).... samozrejme presnú evidenciu výdavkov z dotácie musíš mať.
Úrad práce môže iba kontrolovať na čo bude dotácia použitá, či bude v súlade s projektom ....
Kontrolu spôsobu uplatňovania výdavkov má v kompetencii daňový úrad. Daňovník sa môže rozhodnúť, aký spôsob uplatňovania výdavkov využije. Je to v súlade so zákonom...
Katy a R
23.03.10,22:07
Úrad práce môže iba kontrolovať na čo bude dotácia použitá, či bude v súlade s projektom ....
Kontrolu spôsobu uplatňovania výdavkov má v kompetencii daňový úrad. Daňovník sa môže rozhodnúť, aký spôsob uplatňovania výdavkov využije. Je to v súlade so zákonom...
... ja som si to aj overovala na UPSVaR - kôli tomu, že aj tu na porade je obsiahla téma o nepovolenom paušáli pri dotácii;)
Samozrejme, je tu aj niekoľkokrát citovaný pokyn k dotáciám..
... ale ak je niekto "neveriaci tomáš" .. tiež sa môže uistiť;)
jozka56
23.03.10,22:08
Len, aby teória išla ruka v rukáve s praxou.
jozka56
23.03.10,22:09
Diskutujúci, pracujete s dotáciou????
Xanti
23.03.10,22:12
Diskutujúci, pracujete s dotáciou????
Ako myslíš túto otázku?
Ja som mala dotáciu, už pred rokmi a pred rokmi som si uplatnila paušal, nikto nemal výhrady.
Katy a R
23.03.10,22:14
Len, aby teória išla ruka v rukáve s praxou.
čo máš na mysli :confused: stretla si sa s niečím konkrétnym .. tak daj vedieť
Fokus
23.03.10,22:34
Neviete mi povedať o koľko viac by som musel platiť do- ZP v roku 2010 a koľko doplácať za rok 2009 pri P. vydavkov ĎĎĎĎ...
Xanti
23.03.10,22:51
.. tak uplatni ten paušál ako píše xanti ... jedinou nevýhodou je, že budeš mať vyššie zálohové platby do ZP ... ale v budúcnosti zase môže byť preplatok;)


Neviete mi povedať o koľko viac by som musel platiť do- ZP v roku 2010 a koľko doplácať za rok 2009 pri P. vydavkov ĎĎĎĎ...

No tak mne vychádzajú bajočko platby do ZP na úrovni cca 148 eur mesačne, prikláňam sa ale k tomu, že ak by si ich platil. Tak Ti vznikne další rok preplatok a vrátia sa ti prostriedky na to použité.

Za rok 2009 by si nedoplácal nič . A minimálne platby by si platil až do 30.6.2010 . A v novej výške by boli až od júla 2010.

Ak sa mýlim prosím opravte ma. :)
Evanka
24.03.10,08:19
No tak mne vychádzajú bajočko platby do ZP na úrovni cca 148 eur mesačne, tvoje bajočko je presné :) prikláňam sa ale k tomu, že ak by si ich platil. Tak Ti vznikne další rok preplatok a vrátia sa ti prostriedky na to použité.
Za rok 2009 by si nedoplácal nič . A minimálne platby by si platil až do 30.6.2010 . A v novej výške by boli až od júla 2010.
Ak sa mýlim prosím opravte ma. :)
Je však možné písomne požiadať ZP o zmenu výšky preddavkov, čo by som aj v tomto prípade odporučila, nakoľko príjem je skreslený pre výpočet odvodov do ZP zápočtom dotácie do obdobia jedného mesiaca .....
Citujem §16 ods 10 zákona o ZP.
10) Zdravotná poisťovňa môže na základe písomnej žiadosti samostatne zárobkovo činnej osoby povinnej odvádzať preddavky na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby povoliť aj inú výšku preddavkov, ako ustanovuje tento zákon pre platobnú neschopnosť tejto osoby, ak dôvodne možno predpokladať, že v ročnom zúčtovaní poistného bude schopná zaplatiť dlžné sumy poistného.

Myslím, že predpoklad je, že v ročnom zúčtovaní nebude doplatok žiadny, alebo menší .... Záleží od príjmov z podnikania :)
Katy a R
24.03.10,09:33
ja som tiež mala len dva mesiace podnikania ... a vyšla mi vyššia platba do ZP (aj keď až taký veľký rozdiel tam nebol ako v tomto prípade;))
A keďže už v auguste- septembri som vedela, že tie príjmy nebudú nič moc:mee: .. tak som si sama znížila platbu do ZP .. ale podotýkam, že nie som vo všeobecnej;) V rzzp mi ešte aj tak vyšiel neveľký preplatok. nebol problém.
Ale Evankino riešenie je elegantnejšie :) ..hlavne, keď ide o taký veľký rozdiel.
Fokus
24.03.10,19:29
Vďaka vám za rady !!! Je to všetko tak ako ste mi radili . Dnes som všetko obehol !Na úrade práce žiaden problém s P. výdavkami .Oni potrebujú len doložiť doklady na čo som použil dotáciu .Na daňovom mi hovorili ,že mi tiež vzniknú platiť preddavky od 1.7 ,ale môžem požiadať o ich zrušenie nakoľko ide o ŠD a, len jeden mesiac .Trápi ma len ta ZP !!! Že vraj budem musieť doplatiť za 2009/ 109 € lebo celý ZD mi ide do jedného mesiaca !!?
kukučka
24.03.10,19:41
ja zvyknem každému hovoriť: zober papiere a choď sa poradiť pred koncom roka a nie vo februári, marci...
škoda, že si tu nenapísal vtedy, mohol si otvoriť živnosť až od 1.1.2010 alebo nevyčerpať celú dotáciu


PS nečítala som celú tému
Xanti
24.03.10,19:47
Vďaka vám za rady !!! Je to všetko tak ako ste mi radili . Dnes som všetko obehol !Na úrade práce žiaden problém s P. výdavkami .Oni potrebujú len doložiť doklady na čo som použil dotáciu .Na daňovom mi hovorili ,že mi tiež vzniknú platiť preddavky od 1.7 ,ale môžem požiadať o ich zrušenie nakoľko ide o ŠD a, len jeden mesiac .Trápi ma len ta ZP !!! Že vraj budem musieť doplatiť za 2009/ 109 € lebo celý ZD mi ide do jedného mesiaca !!?
Hm.. do ZP zaplatíš 109 ale z DU dostaneš 707 na bonuse. Ja by som neváhala.
Fokus
24.03.10,20:06
Jasne že neváham !!!!! hoci to nebude až 707 € lebo tretie dieťa sa narodilo 5.8.2009. Ešte keby mi tak niekto pomohol zapísať to do DP ale ,keď nie tak aj tak VĎAKA !!!!!!:);)
kukučka
24.03.10,21:04
DP z krosu je bezkokurenčné, ostane ti uložené a o rok len dáš prechod do nového roku a pokračuješ, odfajkneš deti, dáš príjmy a výdavky a DP aj s potvrdením o podaní a výpisom do SP hotové
bonus ti to vyráta samo, na druhej strane DP uvedieš deti, pri dvoch dáš krížik do kolónky 1-12, pri "novonarodenom" v tomto roku odkrížikuješ mesiac narodenia a všetky ostatné mesiace do konca roka.

DP si môžeš stiahnúť tu: www.kros.sk
Fokus
24.03.10,21:17
Veľké ĎĎĎĎ!!!!! Skúsim:);)
IKA K
24.03.10,23:13
A nezabudni ešte v DP na str. 10 - XIV. oddiel krížikom označiť v prázdnej kolonke, že žiadaš o vyplatenie daň. bonusu a druhým krížikom označíš spôsob, akým ti má byť vyplatený, dátum, podpis...
Fokus
26.03.10,11:44
Mám problém s vyplnením daňového tlačiva z krosu /vyplňovacie kolonky sa mi zobrazujú mimo tlačiva !!! pomôže mi stým niekto ????? Ďakujem !!!