JanulkaJ
24.03.10,06:58
Ahojte
chcem sa opytat...ked si zamestnanec uplatnuje zamestnanecku premiu co mu aj vychadza ze ma na nu narok..a este si chce uplatnit zivotne poistenie moze oboje ziadat?
Xanti
24.03.10,06:18
Nie,
nemôže.
VERONIKA6
24.03.10,06:19
Ahojte
chcem sa opytat...ked si zamestnanec uplatnuje zamestnanecku premiu co mu aj vychadza ze ma na nu narok..a este si chce uplatnit zivotne poistenie moze oboje ziadat?
Ak si zamestnanec uplatnil ZP, nemôže sa použiť postup podľa § 11. To znamená, že si nemôže uplatniť nezdaniteľné časti na:
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu,
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
kanianka
28.03.10,17:47
Máme zamestnankynu ,ktorá si uplatnila zam. premiu, a teraz si chce podať aj DP kvôli úrokom zo sporenia. Bolo jej však už spracované ročné zúčtovanie aj vypočítaná zam. prémia a na danový úrad bola zaslaná žiadosť na vrátenie preplatkov z RZ. Keby si uplatnila úroky, dostala by o 17 eur viac. Máme prerábať RZ a opraviť žiadosť na vratky alebo ako by sa to dalo najlepšie vyriešiť?
Timka1
28.03.10,17:49
Máme zamestnankynu ,ktorá si uplatnila zam. premiu, a teraz si chce podať aj DP kvôli úrokom zo sporenia. Bolo jej však už spracované ročné zúčtovanie aj vypočítaná zam. prémia a na danový úrad bola zaslaná žiadosť na vrátenie preplatkov z RZ. Keby si uplatnila úroky, dostala by o 17 eur viac. Máme prerábať RZ a opraviť žiadosť na vratky alebo ako by sa to dalo najlepšie vyriešiť?

ak by si uplatnila daň z úrokov zo sporenia, nemá nárok na zamestnaneckú prémiu, preto treba zvážiť, či jej vyšla viac prémia alebo je vo vyššej sume daň z úrokov
kanianka
28.03.10,18:03
práve že má vyššiu dan z úrokov 0 17 eur, lenže už má zam. pr. vyplatenú
Timka1
28.03.10,18:06
práve že má vyššiu dan z úrokov 0 17 eur, lenže už má zam. pr. vyplatenú

a je ochotná vrátiť ZP?

kde bola doteraz, budeš mať kopec práce s prerábaním, prepísovaním ...... ak by si chcela opraviť

ja by som to už spätne nerobila
kanianka
28.03.10,18:14
vyšla jej vyššia dan z úroku o 17 eur, ale problem je v tom , že si na to spomenula až teraz keď je všetko spracované a vyplatené
Ivenka
28.03.10,18:16
Viem,že to bolo rozoberané a logický mi vychádza že áno.
Ak je konateľ SRO zamestnaný vo svojej SRO ako montážnik a z konateľstva nemá príjmy ani vyplácané podiely na zisku, má nárok na ZP.
Ďakujem za odpoveď.
Ingrid Ondruskova
31.03.10,19:07
[QUOTE=VERONIKA6;1350666]Ak si zamestnanec uplatnil ZP, nemôže sa použiť postup podľa § 11. To znamená, že si nemôže uplatniť nezdaniteľné časti na:
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu,
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

Všetko mi je jasné, len jedno nechápem:
V minulosti a vlastne aj tento rok zamestnanci, ktorí majú napr.životné poistenie automaticky odovzdávajú mzdárke potvrdenie napr. z Allianz-u: keď niekto za rok 2007 a 2008 použil toto potvrdenie na zníženie základu dane a za rok 2009 toto potvrdenie síce zamestnávateľovi predloží, ale ten potvrdenie nepoužije pri výpočte roč.zúčtovania z titulu, aby zamestnanec mal zamest.prémiu/lebo je to samozrejme výhodnejšie/ je to v poriadku????
Lebo týmto krokom sa mi zdá celý proces a zámer uplatňovania zníženia základu dane z titulu napr.životného poistenia z dlhodobého hľadiska /viď podmienky..."musí si sporiť 30 rokov, nesmie poistku vybrať pred 55-kou a pod"-/ akoby prerušený...
No uvidíme, aké zákony prinesie nová vláda....
Ingrid Ondruskova
01.04.10,06:36
[QUOTE=VERONIKA6;1350666]Ak si zamestnanec uplatnil ZP, nemôže sa použiť postup podľa § 11. To znamená, že si nemôže uplatniť nezdaniteľné časti na:
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu,
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

Všetko mi je jasné, len jedno nechápem:
V minulosti a vlastne aj tento rok zamestnanci, ktorí majú napr.životné poistenie automaticky odovzdávajú mzdárke potvrdenie napr. z Allianz-u: keď niekto za rok 2007 a 2008 použil toto potvrdenie na zníženie základu dane a za rok 2009 toto potvrdenie síce zamestnávateľovi predloží, ale ten potvrdenie nepoužije pri výpočte roč.zúčtovania z titulu, aby zamestnanec mal zamest.prémiu/lebo je to samozrejme výhodnejšie/ je to v poriadku????
Lebo týmto krokom sa mi zdá celý proces a zámer uplatňovania zníženia základu dane z titulu napr.životného poistenia z dlhodobého hľadiska /viď podmienky..."musí si sporiť 30 rokov, nesmie poistku vybrať pred 55-kou a pod"-/ akoby prerušený...
No uvidíme, aké zákony prinesie nová vláda....:confused:
matafe
01.04.10,06:58
Ak si zamestnanec uplatnil ZP, nemôže sa použiť postup podľa § 11. To znamená, že si nemôže uplatniť nezdaniteľné časti na:
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu,
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

Všetko mi je jasné, len jedno nechápem:
V minulosti a vlastne aj tento rok zamestnanci, ktorí majú napr.životné poistenie automaticky odovzdávajú mzdárke potvrdenie napr. z Allianz-u: keď niekto za rok 2007 a 2008 použil toto potvrdenie na zníženie základu dane a za rok 2009 toto potvrdenie síce zamestnávateľovi predloží, ale ten potvrdenie nepoužije pri výpočte roč.zúčtovania z titulu, aby zamestnanec mal zamest.prémiu/lebo je to samozrejme výhodnejšie/ je to v poriadku????
Lebo týmto krokom sa mi zdá celý proces a zámer uplatňovania zníženia základu dane z titulu napr.životného poistenia z dlhodobého hľadiska /viď podmienky..."musí si sporiť 30 rokov, nesmie poistku vybrať pred 55-kou a pod"-/ akoby prerušený...
No uvidíme, aké zákony prinesie nová vláda....


Zamestnanc, ktorý za rok 2009 má nárok na zamestnaneckú prémiu, má nízke príjmy, nízky základ dane. A v tomto prípade, aj keby neexistovala novinka vo forme zametnaneckej prémie, nemal by si z čoho uplatniť uplatniť nezdaniteľnú časť na DDS, aj keby chcel, lebo základ dane zníženy o sumy podľa §11 môže byť nižší ako 0 (nemôže ísť do mínusu).
Tamila
01.04.10,07:04
Pri uplatnení ZP sa podmienky pri životnom poistení neporušia, iba si v niektorom roku neuplatní zníženie dane.
Maxinka
08.04.10,07:55
ZP sa vyplatí v Apríli 2010 ( objaví sa v Marcovej výplate)?
Tamila
08.04.10,08:00
Ročné zúčtovanie dane, teda aj ZP ak je v tomto RZD sa vyplatní najneskôr do 31. 3. a a preplatok môže vrátiť najneskôr v aprílovej mzde.
Ingrid G.
08.04.10,09:02
Nie je od tohto roka zmena? Termín na vykonanie ročného zúčtovania dane je do 31.3.2010, ale PREPLATKY z ročného zúčtovania a aj zamestnanecká prémia sa vysporiadavajú najneskôr vo vyúčtovaní mzdy za mesiac APRÍL 2010 (§ 38 odst. 6 Zákona o dani z príjmu). Ak však chce niekto darovať 2% dane a má nedoplatok, tento treba vysporiadať vo výplate za marec 2010. Ak má zamestnanec vysoký nedoplatok a nechce darovať 2%, môže sa nedoplatok uhrádzať aj v splátkach, tak aby bol celý nedoplatok vysporiadaný najneskôr vo výplate za december 2010.
Tamila
08.04.10,10:09
Nie je od tohto roka zmena? Termín na vykonanie ročného zúčtovania dane je do 31.3.2010, ale PREPLATKY z ročného zúčtovania sa vysporiadavajú najneskôr vo vyúčtovaní mzdy za mesiac APRÍL 2010 (§ 38 odst. 6 Zákona o dani z príjmu). Ak však chce niekto darovať 2% dane a má nedoplatok, tento treba vysporiadať vo výplate za marec 2010.
Opravila som sa, je to tak ako píšeš.
milka1619
11.04.10,14:18
Pri čítaní príspevkov ohľadom nároku na ZP som sa stretla s príspevkami, v ktorých bol dotaz ohľadom nároku na ZP pre zamestnancov, ktorí boli vysielaní na výkon práce do ČR - mali vyplácané stravné na území SR. Odpocede boli - majú nárok. DR SR dalo mi listom odpoveď - že títo zamestnanci nemajú nárok na ZP- výkon práce bol mimo územia SR.
Jozef Mihál
11.04.10,17:32
Jednou z približne 185 podmienok na získanie ZP je aj podmienka, že daňovník vykonával závislú činnosť len na území SR - § 32a ods. 1 písm. a) bod 1.

Preto uvedení zamestnanci nemajú nárok na ZP.
Zuna 3
14.04.10,07:20
Poprosím o radu, na koľko mesiacov má zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu, ak u nás v roku 2009 robil na prac.zmluvu od 1.1.2009 do 13.7.2009 od 14.7.2009 bol dobrovoľne nezamestnaný a od 4.8.2009 je evidovaný na úrade práce a bere podporu. Od 1.12.2009 je u nás zamestnaný na dohodu. Bere aj podporu.
Má nárok na 7 alebo 8 mesiacov na zamestnaneckú prémiu??
Timka1
14.04.10,07:24
Poprosím o radu, na koľko mesiacov má zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu, ak u nás v roku 2009 robil na prac.zmluvu od 1.1.2009 do 13.7.2009 od 14.7.2009 bol dobrovoľne nezamestnaný a od 4.8.2009 je evidovaný na úrade práce a bere podporu. Od 1.12.2009 je u nás zamestnaný na dohodu. Bere aj podporu.
Má nárok na 7 alebo 8 mesiacov na zamestnaneckú prémiu??

má nárok za 8 mesiacov, pretože aj v tom 12 mesiaci mal zdaniteľný príjem aj ten sa ráta, hoci bol len na dohodu
Zuna 3
14.04.10,07:48
Aj keď mal v 12.mesiaci príjem na dohodu aj podporu ??
Zuna 3
14.04.10,07:50
upresnenie predchádzajúceho príspevku - mal v 12.mesiaci príjem na dohodu - zdanený zrážkovou daňou
Timka1
14.04.10,07:54
Aj keď mal v 12.mesiaci príjem na dohodu aj podporu ??

áno, pretože príjem z dohody je zdaniteľný príjem, bez ohľadu na to, že bral podporu
an-ps
29.04.10,05:29
Včera som sa stretla so známou, ktorej som robila DP A a keďže mala nízky príjem, mala nárok aj na ZP. Pochválila sa mi, že si ide kúpiť niečo do chalupy, pretože už dostala z DU daňový bonus aj tú zamestnaneckú prémiu. a zároveň sa pochválila, že dostala zo spoločenstva podiely na zisku :eek:
Tak som zisťovala trochu viac, veď predtým nehovorila o tom, že dostáva podiely na zisku, ani na potvrdení o zdaniteľnej mzde to nebolo zaznačené (ale podiely jej vyplatila iná firma, nie tá, v ktorej je zamestnaná). Jednou z podmienok získania ZP je "nepoberanie podielov na zisku zo spoločenstva"!
Podiely poberala z pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou a sú to podiely na čistom zisku, ktoré nemusí podielnik uvádzať do DP, pretože už boli zdanené. (aspom tak mi to povedala pracovníčka spoločenstva).

Čo teraz? Mala nárok na tú ZP? :confused::confused::confused:
Nutricia
29.04.10,06:25
Aj keď mal v 12.mesiaci príjem na dohodu aj podporu ??

ked sa vyrátava zamestnanecká prémia robia sa tzv 3 testovania:

1. aby mal vôbec nárok musí mat príjem aspon za 6 kal. mesiac na HPP
2. výška príjmu tu zarátavaš príjmy na HPP aj dohody
3.počet mesiacov za ktoré sa ZP prizná rátaš HPP aj dohody
an-ps
30.04.10,05:36
Včera som sa stretla so známou, ktorej som robila DP A a keďže mala nízky príjem, mala nárok aj na ZP. Pochválila sa mi, že si ide kúpiť niečo do chalupy, pretože už dostala z DU daňový bonus aj tú zamestnaneckú prémiu. a zároveň sa pochválila, že dostala zo spoločenstva podiely na zisku :eek:
Tak som zisťovala trochu viac, veď predtým nehovorila o tom, že dostáva podiely na zisku, ani na potvrdení o zdaniteľnej mzde to nebolo zaznačené (ale podiely jej vyplatila iná firma, nie tá, v ktorej je zamestnaná). Jednou z podmienok získania ZP je "nepoberanie podielov na zisku zo spoločenstva"!
Podiely poberala z pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou a sú to podiely na čistom zisku, ktoré nemusí podielnik uvádzať do DP, pretože už boli zdanené. (aspom tak mi to povedala pracovníčka spoločenstva).

Čo teraz? Mala nárok na tú ZP? :confused::confused::confused:

Nik nevie poradiť?
rodina1
30.04.10,05:52
Včera som sa stretla so známou, ktorej som robila DP A a keďže mala nízky príjem, mala nárok aj na ZP. Pochválila sa mi, že si ide kúpiť niečo do chalupy, pretože už dostala z DU daňový bonus aj tú zamestnaneckú prémiu. a zároveň sa pochválila, že dostala zo spoločenstva podiely na zisku :eek:
Tak som zisťovala trochu viac, veď predtým nehovorila o tom, že dostáva podiely na zisku, ani na potvrdení o zdaniteľnej mzde to nebolo zaznačené (ale podiely jej vyplatila iná firma, nie tá, v ktorej je zamestnaná). Jednou z podmienok získania ZP je "nepoberanie podielov na zisku zo spoločenstva"!
Podiely poberala z pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou a sú to podiely na čistom zisku, ktoré nemusí podielnik uvádzať do DP, pretože už boli zdanené. (aspom tak mi to povedala pracovníčka spoločenstva).

Čo teraz? Mala nárok na tú ZP? :confused::confused::confused:

V podmienkach na priznanie ZP sa hovorí:
Na ZP má nárok zamestnanec, ktorý:
nebude poberať podiely na zisku (dividendy) pri majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti alebo družstve alebo ako člen štatutárneho alebo dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo ako tichý spoločník s.r.o. alebo ako podielnik pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou,

Takže, aj ja si myslím, že nemala nárok na ZP. Avšak, v DP svojim podpisom potvrdila, že údaje uvedené v DP sú správne. Takže právna zodpovednosť je na nej.
To je môj názor.
libuš
30.04.10,07:54
Ja by som Vás chcela poprosiť o praktickú radu. Ak zamestnávateľ zamestnával jedného zamestnanca, ktorému vznikol nárok na ZP a na daňový bonus, ktorý si celý rok neuplatňoval, vyžiada si zamestnávateľ písomne od DU zamestnaneckú prémiu a daň. bonus -- je tam aj nejaký termín dokedy.? ZP a daň. bonus mu vyplatí z vlastných prostriedkov najneskôr v máji vo výplate za apríl? V štvrťročnom prehľade sa to bude uvádzať v 2.štvrťroku alebo vôbec, nakoľko sa to vysporiada s DU? Dakujem za odpovede.
Tamila
30.04.10,08:22
Zamestnanec si moho požiadať zamestnávateľa do 15. 2. o vykonanie ročného zúčtovania dane, kde by mu zamestnáívateľ doplatil DB a vypočítal ZP. Toto zamestnávateľ je povinnný urobiť do 31. 3. a zamestnancovi vyplatiť najneskôr v mzde za apríl. Vypláca to z vlastných prostriedkov a uvádza sa v prehľade za I. Q, kde sa zároveň vyžiada ZP a môže požiadať žiadosťou aj o preplatok na dani. Ak zamestnanec nepožiadal o RZD, mohol si podať DP typu A. Ak neurobil jedno ani druhé, ja by som určite podala DP A aj za cenu pokuty, pretože sa to ešte vyplatí.
an-ps
30.04.10,08:43
V podmienkach na priznanie ZP sa hovorí:
Na ZP má nárok zamestnanec, ktorý:
nebude poberať podiely na zisku (dividendy) pri majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti alebo družstve alebo ako člen štatutárneho alebo dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo ako tichý spoločník s.r.o. alebo ako podielnik pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou,

Takže, aj ja si myslím, že nemala nárok na ZP. Avšak, v DP svojim podpisom potvrdila, že údaje uvedené v DP sú správne. Takže právna zodpovednosť je na nej.
To je môj názor.



Nemala by tu ZP radšej vrátiť?
A ako daňový úrad zistí, či naozaj nepoberala podiely, keď poz.spoločenstvá nezasielaju žiaden zoznam na DU?
an-ps
03.05.10,07:47
nik nevie? prosíím!
Timka1
03.05.10,07:52
nik nevie? prosíím!

podľa toho čo uvádzaš nemala nárok na ZP, ak mala vyplatené podiely na zisku

ak ju mala vyplatenú neoprávnene, daňový úrad pri zistení ju vyzve na vrátenie, ale tuším to už bude aj s penále

ona je zodpovedná za údaje v DP, potvrdila to svojim podpisom, skutočnosť, že ti zamlčala túto dôležitú informáciu je na nej
an-ps
04.05.10,05:32
no, to je aj môj názor

len ma zaujíma, ako DU zistí, že naozaj poberala podiely???
Jano24
25.05.10,04:29
Mám jednu otázku.Neviete , či daňové úrady už vyplácali zamestnanecké prémie? Do kedy majú takúto povinnosť? Nie je to do konca mája 2010?
Xanti
25.05.10,04:56
Mám jednu otázku.Neviete , či daňové úrady už vyplácali zamestnanecké prémie? Do kedy majú takúto povinnosť? Nie je to do konca mája 2010?
Podával si daňové priznanie? Alebo za teba zamestnávateľ robil ročné zúčtovanie dane?

Ak si podával daňové priznanie a bolo v poriadku tak do 10.mája DU posielal peniaze.
Ak robil za teba zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane, tak túto prémiu Ti mal vyplatiť v mzde najneskôr marcovej.
Jano24
25.05.10,05:49
To som myslel dokedy do mája. Zamestnankyňa sama podávala daňové priznanie.Vravela že mi oznámi ak jej DU peniaze pošle, ale nič doteraz nehovorila, pomáhal som jej vypísať daňové priznanie,tak sa jej zajtra na to opýtam či dostala peniaze.