Zbetik
24.03.10,08:39
Dobry den,
som zivnostnicka na materskej dovolenke (poberam rodicovsky prispevok). Manzel si na mna za rok 2009 uplatnil odpocitatelnu polozku v celej vyske 4025,70 Eur. Ked som vsak dokoncila uctovnictvo za rok 2009, zistila som, ze mam nejaky zisk. Pri tomto zisku mam narok na uplatnenie celej odpocitatelnej polozky vo vyske 4025.70 Eur. Moja otazka teraz znie. Mozeme to urobit tak, ze si ja neuplatnim ziadnu nezdanitelnu ciastku vo svojom danovom priznani a manzel uz nemusi podavat ziadne dodatocne danove priznanie? Alebo bude musiet manzel podat dodatocne danove priznanie, kde vlastne odpocitatelnu polozku na mna zrusi a ja si ju uplatnim u seba?
Dakujem,
Sylvia
Timka1
24.03.10,07:45
Dobry den,
som zivnostnicka na materskej dovolenke (poberam rodicovsky prispevok). Manzel si na mna za rok 2009 uplatnil odpocitatelnu polozku v celej vyske 4025,70 Eur. Ked som vsak dokoncila uctovnictvo za rok 2009, zistila som, ze mam nejaky zisk. Pri tomto zisku mam narok na uplatnenie celej odpocitatelnej polozky vo vyske 4025.70 Eur. Moja otazka teraz znie. Mozeme to urobit tak, ze si ja neuplatnim ziadnu nezdanitelnu ciastku vo svojom danovom priznani a manzel uz nemusi podavat ziadne dodatocne danove priznanie? Alebo bude musiet manzel podat dodatocne danove priznanie, kde vlastne odpocitatelnu polozku na mna zrusi a ja si ju uplatnim u seba?
Dakujem,
Sylvia

aj keby si si neuplatnila ty NČ v svojom DP, tak manžel musí podať opravné do 31.3., po tomto dátume už len dodatočné
takže to nerieši situáciu

ty si uplatní normálne nČ ako máš, tých 4025,70

a manžel nech si podá opravné DP, kde si na teba uplatní len rozdiel NČ a tvojich príjmov mínus poistné (rodičák sa neráta medzi tvoje príjmy, ale materská áno)
veronikasad
24.03.10,07:45
Dobry den,
som zivnostnicka na materskej dovolenke (poberam rodicovsky prispevok). Manzel si na mna za rok 2009 uplatnil odpocitatelnu polozku v celej vyske 4025,70 Eur. Ked som vsak dokoncila uctovnictvo za rok 2009, zistila som, ze mam nejaky zisk. Pri tomto zisku mam narok na uplatnenie celej odpocitatelnej polozky vo vyske 4025.70 Eur. Moja otazka teraz znie. Mozeme to urobit tak, ze si ja neuplatnim ziadnu nezdanitelnu ciastku vo svojom danovom priznani a manzel uz nemusi podavat ziadne dodatocne danove priznanie? Alebo bude musiet manzel podat dodatocne danove priznanie, kde vlastne odpocitatelnu polozku na mna zrusi a ja si ju uplatnim u seba?
Dakujem,
Sylvia
U živnostníka sa za príjem, o ktorý sa znižuje NČZD na manželku považujú tržby, znížené o zaplatené poistné - nie zisk.

Uplatnenie NČZD v tvojom DP nesúvisí s uplatnením NČZD na manželku. Manžel musí podať opravné DP - vznikne mu nedoplatok.
Stina
24.03.10,07:48
Manžel si môže uplatniť aj nezdaniteľnú časť na manželku t.j. 4025,70 € - príjmy manželky.
VLASTNÝ PRÍJEM MANŽELKY

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov podľa § 2 písm.c) zákona, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý je predmetom dane alebo nie je predmetom dane alebo či ide o príjem oslobodený od dane.

Do vlastného príjmu sa započítava napríklad:

* príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona, príjmy zo zamestnania), bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený,
* príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona) - pozor, započítava sa samotný "hrubý" príjem, nie príjem znížený o výdavky,
* príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 - a to aj v prípadoch, ak ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm. h) zákona,
* príjem z kapitálového majetku (§ 7 zákona) - napríklad úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.,
* ostatné príjmy (§ 8 zákona) - napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítava sa aj:

* náhrada príjmu počas práceneschopnosti, vyplácaná zamestnávateľom,
* cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
* suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
* podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
* nemocenské dávky (nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok) vyplácané Sociálnou poisťovňou,
* dôchodky, dávky v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č. 599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách.