Luboso
24.03.10,08:55
Dobry den,chcel by som sa spytat,ci nas ako spolocenstvo vlastnikov bytov moze dat obecny urad na exekuciu kedze mu dlhujeme urcitu sumu.My ako spolocenstvo nemame prakticky nijaky majetok.Moze potom exekutor siahnut na majetok jednotlivych clenov spolocenstva napriklad na osobny ucet alebo na byt?Pripadne dalo by sa spolocenstvo zrusit aby sme sa vyhli tejto hroziacej exekucii?To co my dlhujeme obecnemu uradu,nam dlhuje firma v konkurze od ktorej sa ta suma neda vymoct.Ona bola vlastnikom jedneho bytu a neplatila nam za teplo a TUV.Nedavno byt predala inemu majitelovi,ale nam dlh vyplatit nechce,nevieme ci nie povinna nam dlh vyplatit,pretoze bola s nami v spolocenstve vlastnikov bytov.
kaco11
24.03.10,14:26
182/1993 Z.z.

ZÁKON
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY


z 8. júla 1993

o vlastníctve bytov a nebytových priestorov


Zmena: 151/1995 Z.z.
Zmena: 158/1998 Z.z.
Zmena: 173/1999 Z.z.
Zmena: 252/1999 Z.z.
Zmena: 400/2002 Z.z.
Zmena: 512/2003 Z.z.
Zmena: 367/2004 Z.z.
Zmena: 469/2005 Z.z.
Zmena: 268/2007 Z.z.
Zmena: 325/2007 Z.z.


§ 7b

(4) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia. Spoločenstvo zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktoré vznikli pri výkone správy, až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Zodpovednosť za úhradu záväzkov voči dodávateľom služieb a tovaru, ktoré obstaráva spoločenstvo v rámci zmluvy o spoločenstve, nesie vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, iba ak nie sú kryté úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv spoločenstvu.

Ak tomu správne rozumiem /možno ma niekto opraví/ tak zodpovedáte len do výšky FÚaO. Na byt ani osobný účet Vám exekútor siahnuť nemôže, pretože spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov je fyzická osoba. Môj byt s dlhom fyzickej osoby nemá nič spoločné a Moje vlastníctvo je chránené ústavou. Takže toho by som sa nebála. Skôr si myslím,že Vám zoberie fond a to bude asi tak všetko. Takže ho budete musieť "šporiť" znova. Opravte ma niekto ak sa mýlim.
verkaz
25.03.10,10:56
Musíš sa poradiť s právnikom. Exekútor Vám môže siahnúť na účet. Radím Ti dať dlžníka okanžite na súd. Neviem si predstaviť ako mohla firma predať byt, veď kataster nezapíše nového vlastníka bez potvrdenia spoločenstva. Aspon tak by to malo byť. Ja to praktizujem tak, že pri predaji dám za spoločenstvo potvrdenie, že na byte nie sú žiadne dlhy. Keď je firma v
konkurze dlhy sa nahlasujú správcovi, ktorý firmu likviduje.
peton
26.03.10,04:12
To Kaco11: SVB nie je fyzická osoba ale právnická. ;)

To Luboso: V čom spočíva váš dlh obecnému úradu. Obecný úrad je dodávateľom tepla a TÚV do vášho domu? A za túto dodávku ste nezaplatili faktúry? Alebo je obecný úrad správcom spoločenstva a neplatíte poplatok za správu?
Inak tvoja predstava o zrušení spoločenstva, aby ste sa vyhli exekúcii je zábavná a pokladám ju za prvý pokus o prvoaprílový žart.
Možno Ti odporučiť nasledovné:
- ak ste spoločenstvo, ktoré si spravujete sami, tak v prvom rade naštudujte dôkladne zákon 182/1993, pretože vám chýbajú dôležité informácie, ktoré vám zákon poskytuje,
- urobte si vlastníci v čo najkratšom čase zhromaždenie, alebo ak chcete posedenie pri pive za účelom vyjasnenia si, z čoho exekúcia vychádza, z akých dôvodov, prečo k tomu došlo a spoločne nájsť riešenie ako čo najskôr vyplatiť dlhy voči obecnému úradu napr. mimoriadnymi vkladmi do FOÚ a následným vyplatením. Nehľadajte však spôsob "úteku", nemá to význam a váš dlh sa bude len zvyšovať, preto treba riešiť vec - teda vyrovnať dlhy - čo najskôr.
- zároveň sa dohodnite na postupe ako ďalej, aby ste sa nedostali v budúcnosti do ďalších problémov.
- každopádne dlh obecnému úradu vyrovnajte a od firmy vymáhajte.

Čo sa týka tej firmy v konkurze, ak je pravda, že byt predala inému bez toho, aby ste resp. váš štatutárny orgán vystavil doklad o vysporiadaní všetkých nedoplatkov a kataster bez tohto potvrdenia zápis vkladu vykonal, tu by som podal sťažnosť na katastrálny úrad, nakoľko mám za to, že pri tomto predaji nejde o právoplatný právny úkon, vzhľadom na to, že neboli splnené všetky podmienky na zápis vlastníckeho práva.
Luboso
26.03.10,17:03
Obec.urad bol dodavatelim tepla a TUV do nasej bytovky.Firma v konkurze bola vlastnikom jedneho bytu a bola s nami v Spolocenstve.Za najomcu,ktoreho mala v jej byte nam za dva roky zaplatila,ale teraz nam este za dalsie 2 roky dlhuje.Byt predala a nam teraz nechce uz nic zaplatit.My sme male Spolocenstvo 7 bytov a prakticky nemame nijaky majetok,a pokial nam exekutor nemoze siahnut na byty a nase osobne ucty,nema velmi co exekuovat.
peton
26.03.10,18:09
Nuž, keď rozmýšľaš (-te) takto uhýbavo, tak neviem čo viac chceš poradiť. Poviem to otvorene, nepáči sa mi váš prístup k veci, pretože službu ste odobrali, netrpeli ste zimu, mali ste teplú vodu (koľkí by za to boli vďační) a staviate sa k veci ako "my nič, my muzikanti". Nečudujte sa potom, že aj spomínaná firma s vami manipulovala tak, ako ste jej to dovolili. Na záver už x-krát omieľané "neznalosť zákona neospravedlňuje".