any14
24.03.10,10:26
Ahojte, prosím Vás o radu. Zistila som, že už rok podávam zlé DPH. Uplatňovala som si DPH z nájmu budovy našej firmy, kde prenajímatelia nie sú platci DPH. DPH som podávala štvrťročne. Podám teraz dodatočné DPH. Neviete aký postih nás za toto čaká? Nemá s tým niekto skúsenosti? Štvrťročne som "oklamala" štát len o 32 Eur. Môj šéf je z toho dosť hotový, chcem ho ukľudniť. Ďakujem
ivo_b
24.03.10,09:43
Ahojte, prosím Vás o radu. Zistila som, že už rok podávam zlé DPH. Uplatňovala som si DPH z nájmu budovy našej firmy, kde prenajímatelia nie sú platci DPH. DPH som podávala štvrťročne. Podám teraz dodatočné DPH. Neviete aký postih nás za toto čaká? Nemá s tým niekto skúsenosti? Štvrťročne som "oklamala" štát len o 32 Eur. Môj šéf je z toho dosť hotový, chcem ho ukľudniť. Ďakujem
Bude treba zaplatit nedoplatok a sankcny urok je 15% p.a., takze nic hrozne sa nedeje.
ivo_b
24.03.10,09:53
Bude treba zaplatit nedoplatok a sankcny urok je 15% p.a., takze nic hrozne sa nedeje.
Este k tomu uroku, v roku 2009 este neplatila minimalna sadzba 15 %, takze sankcny urok bude este nizsi, ak je tento urok do 16,6 EUR, tak ho danovy urad ani nevyrubi.

Z. 511/1992 Zb.
§ 35b
Sankčný úrok
...
(8) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň bola zaplatená zo zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b) alebo ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura. Ak je správcom dane obec, sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura. Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6 alebo 7, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura; ak je správcom dane obec, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura.

Z. 511/1992 Zb. od 1.4.2009
§ 35b
Sankčný úrok
...
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
(účinnosť od 1. apríla 2009)

Z. 511/1992 Zb. od 1.1.2010

§ 35b
Sankčný úrok
...
(2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 15 %, pri výpočte sankčného úroku sa namiesto štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 15 %. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
...
(8) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň bola zaplatená zo zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b) alebo ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura. Ak je správcom dane obec, sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura. Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6 alebo 7, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura; ak je správcom dane obec, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura.
any14
24.03.10,10:49
ďakujem