slavka124
24.03.10,11:12
chcem sa opýtať- szčo mal živnosť mesiac a pol a potom bol evidovaný na úrade práce až do konca roka. živnosť odovzdal a za tú dobu mesiac a pol nemal žiadne príjmy ani výdavky. musí podávať dp? a ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovni má podať typ s alebo typ x?
vopred dík:mee:
hanelie
24.03.10,10:40
keďže nepíšeš, čím bol zbytok roka tak pomôcka pre výber tlačiva:

zdroj: financie.etrend.sk

Tlačivo S


Je určené pre poistencov, ktorí mali niekoľko druhov príjmov bez zmeny sadzby poistného:
- od dvoch alebo viacerých zamestnávateľov
- zo zamestnania, ale zároveň aj z podnikania
- boli zamestnancami (časť roka) a samoplatiteľmi (časť roka)
- v závislosti od príjmov sa vypĺňajú aj prílohy k tlačivu :
list SA: zamestnanec a zamestnávateľ (ak bol poistenec zamestnancom viacerých zamestnávateľov, pre každého zamestnávateľa sa vypĺňa osobitný list SA)
list SB: samostatne zárobkovo činná osoba
list SC: samoplatiteľ
list SD: zamestnanec s ostatnými príjmami, ktoré podliehajú dani z príjmov

Tlačivo X

Je určené pre poistencov, ktorí mali niekoľko druhov príjmov, ale v priebehu roka sa u nich zmenila sadzba poistného:
- začali poberať invalidný dôchodok
- už neboli považované za osoby so zdravotným postihnutím
- mali príjmy od viacerých zamestnávateľov - boli zamestancami a zároveň podnikali - boli zamestnancami (časť roka) a samoplatiteľmi (časť roka), pričom ročný vymeriavací základ neprevýšil 97 200 Sk. - boli poistencami štátu a ich úhrný vymeriavací základ za obdobie, kedy za nich platil poistné štát, nerevýšil 5 361 Sk mesačne. - v závislosti od príjmov sa vypĺňajú aj prílohy k tlačivu :
list XA: zamestnanec a zamestnávateľ (ak bol poistenec zamestnancom viacerých zamestnávateľov, pre každého zamestnávateľa sa vypĺňa osobitný list XA)
list XB: samostatne zárobkovo činná osoba
list XC: samoplatiteľ
list XD: zamestnanec s ostatnými príjmami, ktoré podliehajú dani z príjmov
m.hladka
24.03.10,10:55
A tiež DP podať musí.
slavka124
24.03.10,11:01
aj keď nemal žiaden zisk ani výdavky a od 07.02.2009 bol evidovaný na úrade práce?
florkula
24.03.10,11:49
zdravím a ja by som chcela vedieť či si musí známy podať dp ak bol síce zamestnaný do 31.10.2009 ale od 14.02.2009 do 31.10.2009 bol PN a príjmy mal za celý rok len 429,96€ a od marca mu bol priznaný invalidný dôchodok (ktorý má platnosť od 1.1.2009,velmi pekne ďakujem
veronikasad
24.03.10,12:02
zdravím a ja by som chcela vedieť či si musí známy podať dp ak bol síce zamestnaný do 31.10.2009 ale od 14.02.2009 do 31.10.2009 bol PN a príjmy mal za celý rok len 429,96€ a od marca mu bol priznaný invalidný dôchodok (ktorý má platnosť od 1.1.2009,velmi pekne ďakujem
mal zrazenú daň ?
florkula
24.03.10,12:27
nie nemá má len príjem a PN164,40 a inv.d 2899,09
skaspa
24.03.10,20:06
A tiež DP podať musí.
na základe čoho usudzuješ, že musí podať DP???

§ 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov hovorí niečo iné - "Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu." Ja teda neviem, ale podľa otázky je zrejmé, že v roku 2009 nemal žiadne zdaniteľné príjmy (zo živnosti 0 a z úradu práce ak by aj poberal podporu táto sa nezdaňuje) a pri výdavkoch 0 nemôže vykázať ani stratu.
Evanka
24.03.10,21:32
na základe čoho usudzuješ, že musí podať DP???

§ 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov hovorí niečo iné - "Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu." Ja teda neviem, ale podľa otázky je zrejmé, že v roku 2009 nemal žiadne zdaniteľné príjmy (zo živnosti 0 a z úradu práce ak by aj poberal podporu táto sa nezdaňuje) a pri výdavkoch 0 nemôže vykázať ani stratu.
Povinnosť podať DP vyplýva z titulu ukončenia živnosti.
skaspa
25.03.10,15:47
Povinnosť podať DP vyplýva z titulu ukončenia živnosti.
§ ktorý o tom hovorí je aký? nemôžem nič také v zákone o dani z príjmu nájsť
Zita5
25.03.10,16:04
Ja som toho názoru ,ktorý vyplýva zo zadania tejto témy , že DP nepodáva .
Lenže neviem odhadnúť,či info je správne od zadávateľky.Podľa môjho názoru , by tam mal byť napr. záväzok zo zdrav.poisťovne minimálne ......no ale, zadavateľka sa o tom nezmieňuje.
Paragraf 17 odst.8 a odst. 9 síce pojednáva o úprave ZD pri ukončení živnosti .Lenže živnostník podľa zadania nedosiahol žiaden príjem , neuplatňoval žiadne výdavky , pokiaľ má čisté pohľadávky a záväzky a nemá skladové zásoby atď. tak nemá z čoho upravovať ZD.To znamená , že DP nepodáva, jedine a to píšem často,daňové riaditeľstvo doporučuje daňovníkom oznámiť písomne listom, že v danom roku nedosiahol žiaden príjem a ani výdaj a nevykazuje stratu .
florkula
26.03.10,06:28
poradíte my prosím s touto mojou záležitosťou ,zatiaľ ďakujem