Ľubomír Klimek
24.03.10,12:18
Dobrý deň. Rád ba som sa informoval o možnosti odpisu 80% PHL na osobné vozidlo, ktoré nemám v podnikaní, ale využívam ho na pracovné cesty. Je nutné viesť knihu jázd pri tomto druhu odpisovania a mám každý blok o tankovaní zaúčtovať v ten deň do peňažného denníka, alebo sa to robí na účtovnej uzávierke? Mám odpísaný počiatočný stav km, ale neviem ako zaúčtovať tie bloky.Ďakujem.
Zita5
24.03.10,11:27
Pozrite tu otázky a odpovede
http://www.porada.sk/1349151-post2.html


18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?


Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby.

U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo

b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).
Ľubomír Klimek
25.03.10,07:06
Už mi to je jasné, ale ešte nie 100%. Ide mi o to, či to mám zaúčtovať v peňažnom denníku v deň nákupu a potom či mám z pokladne odrátať 100%, alebo len tých 80.A ešte jedna otázka, vozidlo som na DÚ nahlásil, ale neviem dokedy mám zaplatiť daň z MV. Ďakujem
vikinka
25.03.10,07:44
80% bude výdaj ovpl.zákl.dane a 20% výdaj neovpl.základ dane v deň nákupu PL,daň z MV sa platí do 31.01. nasled.roka,t.z.za rok 2009 treba daň zaplatiť do 31.01.2010
marta68
25.03.10,08:08
ako to učtovať v PU, ak je auto v majetku firmy
andreaS
25.03.10,08:16
nieco mi uslo?

Zadavatel nema auto zaradene do podnikania, to znamena, ze samotne nakupy PHL neuctuje ale vypocita si priemernu spotrebu auta plus nahradu za km, nie?
juulyy
25.03.10,08:20
tiez si myslim.. tym padom ked si chce uplatnit sadzbu na km..tak musi mat evidenciu jazd..a ked uz tu ma tak.. naco 80 % ???
vikinka
25.03.10,08:46
nieco mi uslo?

Zadavatel nema auto zaradene do podnikania, to znamena, ze samotne nakupy PHL neuctuje ale vypocita si priemernu spotrebu auta plus nahradu za km, nie?
Máš pravdu,to niečo ušlo mne:)
Zita5
25.03.10,09:12
16. Otázka:
Môže si daňovník, živnostník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na súkromné motorové vozidlo, ktoré nemá zahrnuté do obchodného majetku a používa ho na podnikateľské účely ?
Odpoveď:
V prípade, že ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, tento postupuje pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využíva iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku.

Daňovník – fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktorý uplatňuje výdavky na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov musí naďalej viesť z hľadiska preukázateľnosti knihu jázd, a na neho sa nevzťahuje možnosť uplatniť výdavky na PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 %. Uvedené vyplýva zo skutočnosti, že ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov nebolo novelou zákona zmenené a naďalej platí v doterajšom znení. Daňovník pri uplatňovaní výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov postupuje rovnako ako do prijatia novely zákona o dani z príjmov.

Ja som prehliadla , že zadávateľ nemá MV v obchodnom majetku .:)
Ľubomír Klimek
26.03.10,07:19
No, tie odpovede boli pre mňa, ale už som z toho celkom dokrútený. Takže nemôžem si dať 80%, ale môžem si uplatňovať priemernú spotrebu. Samozrejme, začal som viesť aj knihu jázd-pre istotu, dúfam, že tam treba dávať iba služobné jazdy.Spotrebu si viem vyrátať, ale ide mi o nákup PHM, kedy mám tento výdavok zaúčtovať do peňažného denníku?Alebo nemám ho účtovať a iba odkladať bloky a na účtovnej uzávierke sa to zaúčtuje? Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady.