Tibie
24.03.10,11:32
Dobrý deń, rád by som sa opýtal pár otázok ohľadne dedičstva ...

Teraz bolo dedičské konanie, umrel nám Otec, na jeho meno bol napísaný byt , my sme dediči ja a dvaja súrodenci ...

Po otcovy zostal dlh 6500 € , lenže nikdo z nás nemá na zaplatenie, dalo by sa to vyriešiť predaním bytu a vyplatiť dlhy zo sumy ktorú dostaneme ?

Ďakujem za odpoved´.
kaco11
24.03.10,10:39
da. az po ukonceni dedicskeho konania. ak ste traja dedici kazdy zdedi tretinu domu a tretinu dlhu. alebo ak dom nema taku hodnotu ako je dlh je vyhodnejsie vzdat sa dedicstva v plnej miere.
Tibie
24.03.10,10:51
Dom bol ohodnotený na cenu 2 000 000 SK, takže každý splati po ukončení svoj dlh takže 1/3 dedičstva a dlhu ... d´akujem za pomoc
kaco11
24.03.10,10:55
nebrala by som v tomto pripade ohodnotenie pre ucely dedicstva,ale realnu trhovu hodnotu za ktoru ste schopni dom predat pretoze aj ten dlh ma svoju splatnost predpokladam.
Tibie
24.03.10,11:01
Byt sa nachádza na Medved´ovej 30 v Bratislave, je to 3 izbový panelák v dobrom stave, uvidíme čo s toho nakoniec bude, ale i tak d´akujem ...

Ešte jedna menšia otázka, notára sa má vyplatiť pred uzavretím konania alebo ešte pred ? 400€ je trošku veľa na osobu :)
Xanti
24.03.10,11:03
Byt sa nachádza na Medved´ovej 30 v Bratislave, je to 3 izbový panelák v dobrom stave, uvidíme čo s toho nakoniec bude, ale i tak d´akujem ...

Ešte jedna menšia otázka, notára sa má vyplatiť pred uzavretím konania alebo ešte pred ? 400€ je trošku veľa na osobu :)
Bez zaplatenia u notára sa konanie neuzavrie. A tá cena je stanovená na základe hodnoty dedičstva. Nie je to suma z brucha.
Tibie
24.03.10,11:19
Jeho terajšia manželka býva v tom byte, na jej meno byt neni napísaný, sú manželia, ako sa v tomto prípade bude deliť? Na 4 Časti ?

A ked´ nebude súhlasiť s predaním bytu iba Matka, a my traja áno, tak čo máme robiť? Inak než predaním bytu je tento dlh splatiť nemožné, navyše tie dlhy su zamrazené pôžičky v bankách .
Xanti
24.03.10,11:22
Jeho terajšia manželka býva v tom byte, na jej meno byt neni napísaný, sú manželia, ako sa v tomto prípade bude deliť? Na 4 Časti ?

A ked´ nebude súhlasiť s predaním bytu iba Matka, a my traja áno, tak čo máme robiť? Inak než predaním bytu je tento dlh splatiť nemožné, navyše tie dlhy su zamrazené pôžičky v bankách .
Tibie,
ako ti má človek pomôcť ked dávkuješ postupne informácie. A áno dedí aj jeho manželka a ked mali spoločné deti tak aj tie deti.
Tibie
24.03.10,11:25
Áno , pardon , toto je posledná vec ktorú by som chcel vedieť...
Ak my chceme ten byt predať (sme traja) a ona nebude súhlasiť (iba ona) tak ako to bude postupovať? Byt je napísany na zosnulého otca iba ...
Xanti
24.03.10,11:27
Áno , pardon , toto je posledná vec ktorú by som chcel vedieť...
Ak my chceme ten byt predať (sme traja) a ona nebude súhlasiť (iba ona) tak ako to bude postupovať? Byt je napísany na zosnulého otca iba ...
No môžete jej kedže bude spoluvlastníčka 1/4 bytu ponúknuť svoje podiely k odpredaju - najlepšie písomne.
Ak odmietne, treba žiadať písomne. Tak môžete svoje podiely predať. Ak sa nepodarí môžete dať návrh na súd na vyporiadanie, a súd potom rozhodne či sa byt predá alebo nie.

Treba sa dohodnúť. Ak sa nepodarí tak Vás čakajú dlhé roky súdnych sporov.
Tibie
24.03.10,11:46
Ok, d´akujem za pomoc!
fantomka
24.03.10,11:59
No, aj ked bol byt pisany len na otca, nema nahodou manzelka dedit polovicu a deti len kazdy jednu tretinu z druhej polovice bytu?
Xanti
24.03.10,12:02
No, aj ked bol byt pisany len na otca, nema nahodou manzelka dedit polovicu a deti len kazdy jednu tretinu z druhej polovice bytu?
Nie,
každý dedí rovnakým dielom. Nakoľko manželka nebola vlastníčkou bytu a byt nespadal do BSM aby takto došlo k vyporiadaniu BSM a následnému zdedeniu polovice nehnuteľnosti.

V tomto konkretnom prípade sa dedí celá nehnuteľnosť.