symona
11.10.05,09:41
Poprosila by som Vás o názor na nasledovný problém:

Študent alebo dôchodca má jednorazový príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a) vo výške 42 000,- Sk (podľa zákona o dani z príjmu nemusí podávať daňové priznanie). Iný príjem, na základe ktorého by mal platiť preddavky na zdravotné poistenie alebo poistné sám, počas roka nemá. Bude povinný však na základe tohto jednorazového príjmu niečo v súvislosti so zdravotným poistením robiť? Požiadala by som aj o názor nášho odborníka na zdravotné poistenie p. Mihála. Ďakujem


Symona
Jozef Mihál
11.10.05,07:47
Z príjmov podľa § 7 a § 8 ZDP sa v žiadnom prípade neplatí poistné na zdravotné poistenie.
symona
11.10.05,07:53
Ďakujem za odpoveď, chcela som si to potvrdiť.

Symona
TONRO
19.06.06,08:28
Mám osobu, ktorá je SZČO a mala príjem aj z DVP. Aký typ tlačiva na ročné zúčtovanie ZP treba použiť?
katkaj
19.06.06,08:31
Mám osobu, ktorá je SZČO a mala príjem aj z DVP. Aký typ tlačiva na ročné zúčtovanie ZP treba použiť?

Pokiaľ ten príjem na dohodu bol popri SZČO tak na tento príjem z dohody sa neprihliada ;) Takže "čistá SZČO" podáva typ B
Szabóová Verona
19.06.06,08:33
Podľa mňna typ B, lebo na príjem u SZĆO na DVP sa neprihliada pri podávaní ročného zúčt.zdrav.poist.
Príjemný deň!
tonkat
19.06.06,09:25
Poprosila by som Vás o názor na nasledovný problém:

Študent alebo dôchodca má jednorazový príjem podľa § 8 ods. 1 písm. a) vo výške 42 000,- Sk (podľa zákona o dani z príjmu nemusí podávať daňové priznanie).
Symona

Ten istý prípad, teda príjem podľa § 8 1a) vo výške 15 tis. od sept. do dec. 05. Do júla 2005 bol študentom. Od septembra sa prihlásil do VSZP a platil preddavky sám. Zamestnaný nebol. Má vôbec podať RZZP a ak áno na akom tlačive. Vrátili by sa mu preddavky? Ďakujem
ujcik
29.06.06,22:38
Kde najdem v zakone pani VERONA, ze ked pracujem na DoVP popri SZCO, tak prijem zo DoVP sa nezohladnuje. Ved plati, ze ked student na DoVP alebo DoBPS zarobi nad 41400Sk, tak musi z CELEJ SUMY zaplatit 14% do ZP. Preco by to nemalo platit pre SZCO?? Dakujem, Hero
Melnick
29.06.06,23:55
Kde najdem v zakone pani VERONA, ze ked pracujem na DoVP popri SZCO, tak prijem zo DoVP sa nezohladnuje. Ved plati, ze ked student na DoVP alebo DoBPS zarobi nad 41400Sk, tak musi z CELEJ SUMY zaplatit 14% do ZP. Preco by to nemalo platit pre SZCO?? Dakujem, Hero
Ale tiež platí,že keby bol študent ,alebo dôchodca súčasne zamestnancom tak ani na jeho dohody sa neprihliada. ;) Pretože vtedy by sa považoval pre ZP ako zamestnanec ,za ktorého už idú odvody z PP.
Na druhej strane štát nebude platiť za niekoho,kto presiahne stanovený limit-čo je logické.:) ;)

:p Opravte ma ,ak sa mýlim.:p
Jozef Mihál
30.06.06,06:28
Kde najdem v zakone pani VERONA, ze ked pracujem na DoVP popri SZCO, tak prijem zo DoVP sa nezohladnuje. Ved plati, ze ked student na DoVP alebo DoBPS zarobi nad 41400Sk, tak musi z CELEJ SUMY zaplatit 14% do ZP. Preco by to nemalo platit pre SZCO?? Dakujem, Hero
Pozrite § 13 ods.6 - to je definícia vymeriavacieho základu pre SZČO.
Jozef Mihál
30.06.06,06:29
Ten istý prípad, teda príjem podľa § 8 1a) vo výške 15 tis. od sept. do dec. 05. Do júla 2005 bol študentom. Od septembra sa prihlásil do VSZP a platil preddavky sám. Zamestnaný nebol. Má vôbec podať RZZP a ak áno na akom tlačive. Vrátili by sa mu preddavky? Ďakujem
Ak od septembra nebol študent ale dobrovoľne nezam.osoba, je správne, že sa prihlásil a platil preddavky. Príjem zdanený podľa § 8 ZDP sa do úvahy neberie, RZZP podávať nemusí.
Melnick
04.07.06,12:19
Ešte nie je koniec!

Včera ma kontaktovala istá ZP a k RZZP pre klienta ,ktorý ukončil podnikanie a bol mu priznaný predčasný starobný dôchodok žiadala
doplniť : rozhodnutie o ukončení podnikania zo ŽÚ,potvrdenie z ÚP,rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku.Ďalších minimálne 5 kopií tak musím doplniť rôznym skupinám ľudí,ktorým som vypracovala RZ ZP.
endrju- už sa nemusíš báť,že aj z konzervy na Teba vyskočí RZZP ono v týchto dňoch ešte stále môže na Teba skočiť zovšadiaľ.:mee:
Melnick
06.07.06,00:34
Ešte nie je koniec!

Včera ma kontaktovala istá ZP a k RZZP pre klienta ,ktorý ukončil podnikanie a bol mu priznaný predčasný starobný dôchodok žiadala
doplniť : rozhodnutie o ukončení podnikania zo ŽÚ,potvrdenie z ÚP,rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku.Ďalších minimálne 5 kopií tak musím doplniť rôznym skupinám ľudí,ktorým som vypracovala RZ ZP.
endrju- už sa nemusíš báť,že aj z konzervy na Teba vyskočí RZZP ono v týchto dňoch ešte stále môže na Teba skočiť zovšadiaľ.:mee:

Riešil niekto niečo podobné? Som z toho :eek: :eek: :eek: .Koľko peňazí minie ZP na poštovné na predvyplnené tlačivá a teraz idú kontaktovať všetkých,ktorí sa vymykajú normálu a boli buď evidovaní,alebo sa v priebehu roka stali dôchodcami prípadne poistencami štátu.:)
Jana Motyčková
06.07.06,06:12
Ešte nie je koniec!

Včera ma kontaktovala istá ZP a k RZZP pre klienta ,ktorý ukončil podnikanie a bol mu priznaný predčasný starobný dôchodok žiadala
doplniť : rozhodnutie o ukončení podnikania zo ŽÚ,potvrdenie z ÚP,rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku.Ďalších minimálne 5 kopií tak musím doplniť rôznym skupinám ľudí,ktorým som vypracovala RZ ZP.
endrju- už sa nemusíš báť,že aj z konzervy na Teba vyskočí RZZP ono v týchto dňoch ešte stále môže na Teba skočiť zovšadiaľ.:mee:
Skús si od nich vypýtať paragraf zákona, na základe ktorého to žiadajú.
jery
07.07.06,07:26
Skús si od nich vypýtať paragraf zákona, na základe ktorého to žiadajú.

ja by som to odhadol na § 20, ods. 3 zakona 581/2004:
Príslušná zdravotná poisťovňa je oprávnená vyžiadať si od platiteľa poistného doklady potrebné na výpočet ročného zúčtovania poistného.

Je to dost vagne a vseobecne... Staci aby sa cokolvek oznacilo za doklad potrebny k rocnemu zuctovaniu, a mozu ho ziadat...
Melnick
07.07.06,14:30
ja by som to odhadol na § 20, ods. 3 zakona 581/2004:
Príslušná zdravotná poisťovňa je oprávnená vyžiadať si od platiteľa poistného doklady potrebné na výpočet ročného zúčtovania poistného.

Je to dost vagne a vseobecne... Staci aby sa cokolvek oznacilo za doklad potrebny k rocnemu zuctovaniu, a mozu ho ziadat...
V poriadku,chápem to,ale kde majú tie doklady?Veď bez nich mi nechceli klienta odhlásiť zo ZP v čase ,keď ukončil podnikanie a musela som ich doložiť spolu s odhláškou.Takže preto som :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
To od každého potrebujú dupľu?:D :D :D :D :D :D :D :D :D
jery
07.07.06,15:45
To od každého potrebujú dupľu?:D :D :D :D :D :D :D :D :D

mimotemy Mozno len potrebuju na nieco 1 kopiu a takto usetria naklady na kopirku... :D
Tánička
07.09.06,08:09
Prosím Vás, vie mi niekto povedať, ak mám dohodára na DoBŠ, aký príjem môže dostať za mesiac, aby nemusel robiť budúci rok ročné zúčtovanie poistného? Alebo sa zasa všetky príjmy budú zrátavať za celý rok? Môže dostať za mesiac napr. 7500,-?
Ďakujem
jankasm
07.09.06,08:16
Prosím Vás, vie mi niekto povedať, ak mám dohodára na DoBŠ, aký príjem môže dostať za mesiac, aby nemusel robiť budúci rok ročné zúčtovanie poistného? Alebo sa zasa všetky príjmy budú zrátavať za celý rok? Môže dostať za mesiac napr. 7500,-?

Počítajú sa príjmy za celý rok, nesmie zarobiť viac ako polovicu úhrnu minimálnej mzdy, t.j. 41400,-Sk. Takže kľudne môže dostať za jeden mesiac 7500,-Sk berie sa celkový ročný príjem. ;)
Tánička
07.09.06,08:32
Počítajú sa príjmy za celý rok, nesmie zarobiť viac ako polovicu úhrnu minimálnej mzdy, t.j. 41400,-Sk. Takže kľudne môže dostať za jeden mesiac 7500,-Sk berie sa celkový ročný príjem. ;)

veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi ďakujem