anilah
24.03.10,12:08
Má někdo skušenosti s pěstováním mochyně peruánské?
bea7
24.03.10,15:51
Mochyňu peruánsku pestujem už asi 5 rokov. V domovine rastie ako trvalka, u nás sa musí pestovať ako jednoročná rastlina, pretože s príchodom mrazov zmrzne. Má malé semienka, preto sa vysieva už v januári. Vonku ju vysádzam spolu s paprikou, najlepšie už s kvetmi, aby sa dosiahla čo najskoršia úroda. Rastliny vysádzam do jedného radu asi 70 cm od seba, lebo rastlina sa veľmi rozrastá do šírky aj do výšky. Je potrebná aj opora a vyviazanie, lebo rastliny sú krehké a silný vietor ich doláme. Na mochyni som nepozorovala žiadnych škodcov. Ovocie je veľmi chutné čerstvé a aj ako kompót. Moja rodina má rada zaváranú mochyňu aj spolu s pepinom.:---
Silvernola
24.03.10,17:00
Ak sa ti bez problémov darí pestovať paradajky, pôjde to aj s mochyňou, má rovnaké nároky. Jej konzumenti sa delia na dve skupiny: buď ju milujú, alebo nenávidia. Asi pred týždňom som skonzumovala posledné plody, v chlade a suchu bez väčších problémov vydržali.
anilah
24.03.10,17:33
Dakujem za informacije!
lavanda
24.03.10,17:45
Ak sa ti bez problémov darí pestovať paradajky, pôjde to aj s mochyňou, má rovnaké nároky. Jej konzumenti sa delia na dve skupiny: buď ju milujú, alebo nenávidia. Asi pred týždňom som skonzumovala posledné plody, v chlade a suchu bez väčších problémov vydržali.
Skladuje sa to ako trebárs jablká?
Silvernola
24.03.10,18:55
Skladuje sa to ako trebárs jablká?
Mala som to v komore v košíku a priebežne som z toho zobala. Ostávajú celý čas v tom svojom suchom obale
lavanda
24.03.10,19:10
Ďakujem, Silvernola. Tuším skúsim zohnať pár priesad, lebo teraz je už asi neskoro ich vysievať, nie? Na chalupe okrem paradajok a hrášku nepestujem nič, lebo tie zeleninové "bonsajky", čo som tam cez víkendy nachádzala po vypletí buriny, mi nestáli za tú námahu. A paradajky si nejako samy rastú:rolleyes:... Dúfam, že aj mochyňa bude:D.
Silvernola
25.03.10,02:50
Mochyňa spočiatku rastie dosť pomaly a priesady sa pripravujú už od januára. Mne ich pár rastie, ešte uvidím, ako dopadnem - robím ich prvýkrát.
mimotemy Tvoj popis mi pripomína Zobor. Tam sa darí len dvom rastlinám: hroznu a rajčinám.:D
wabi
26.03.10,23:26
Na Zobory sa darí vlastne všetkému, len to treba vedieť pestovať, kadisi som tam bol tiež. Je tam pomerne sucho, to je fakt ale proti tomu sa dá niečo robiť nie len zalievaním ale aj pestovaním rastlín s kvalitnými koreňmi najmä ak ide o ovocné stromy, tiež hnojenie urobí svoje...
jarecko
02.03.13,20:14
Machovka Peruánska (Physalis peruviana)

Obsahuje veľa vitamínu C

V Peru a Guatemale môžete nájsť rastlinu, ktorej plody väčšina návštevníkov týchto exotických krajín asi pomýli s plodmi príbuznej rastliny, s plodmi machovky židovskej čerešne, ktorá sa pestuje v našich záhradkách.

"Lampióniky" machovky peruánskej sú nielen veľmi dekoratívne, ale plody môžu byť chutným ovocím plným vitamínu C, a celá rastlina je užitočnou liečivou rastlinou. Machovka peruánska patrí do čeľade solanaceae. Tieto rastliny rastú prakticky na všetkých kontinentoch, s výnimkou arktických oblastí, a je pre ne typický obsah alkaloidov.

Do tejto čeľade radíme napríklad aj durman, rulík, tabák a pod. K rodu machovky prináleží asi 120 druhov rastlín, ktorých ťažisko rozšírenia je v Amerike. Pre všetky druhy machovky je charakteristický veľký, nafúknutý, väčšinou oranžový alebo zelenkastý kalich.

Popis: Machovka peruánska je viacročná rastlina, ktorá sa v našich podmienkach pestuje ako jednoročná. Dorastá do výšky okolo 100 cm. Byľ aj listy sú husto chlpaté. Kvitne nenápadne, kvety sú svetlo zelené s fialovými škvrnami.
Plodom je žltá až oranžová bobuľa. Jej povrch je lesklý. Plody sú jedlé a majú charakteristickú arómu. Bobuľa je úplne uzatvorená vo veľkom kalichu. Kalich má počas zrelosti oranžovozelenú farbu. Machovka sa v kultúre pestuje v dvoch formách, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou a farbou plodov. Physalis edulis má plody oranžové a Physalis violacea má plody väčšie a fialové.

http://www.zdravia.sk/www-zdravia-sk/eshop/6-1-Machovka-peruanska
http://www.citrusar.sk/machovka.html

Plody maju nezamenitelnu chut. Oplati sa pestovat pre svoju potrebu.