priory1
24.03.10,12:31
Prosim vas bol niekto na biopsii obliciek, lebo ma to caka a mam z toho velky strach, velmi to boli? A ake ste mali ochorenie? Pomohlo to k liecbe?
zdenka131
24.03.10,15:02
Želám pohodové popoludnie.

Biopsia obličiek
Toto vyšetrenie vyvoláva u mnohých pacientov veľké obavy, no väčšinou prebieha bez komplikácií a je len málo bolestivé. Lekár ho odporučí vtedy, ak iné vyšetrovacie metódy neurčili dostatočne spoľahlivo typ obličkového ochorenia. Pri biopsii sa odoberie malá vzorka obličkového tkaniva, ktoré sa potom vyšetrí pod mikroskopom, čo umožní definitívne stanoviť diagnózu. Vzorka sa odoberá pri miestnej anestézii a vždy len z jednej obličky. Presnosť a spoľahlivosť vyšetrenia umožňujú lekárovi zvoliť najvhodnejšiu cielenú liečbu, čo zvyšuje šance na vyliečenie alebo aspoň spomalenie ochorenia.

http://www.zdravie.sk/sz/content/480-23217/biopsia-obliciek.html
priory1
25.03.10,12:14
Dakujem velmi pekne zdenka za informacie, to som si nasla na internete aj ja, len som chcela pocut nazor nejakeho pacienta ci to boli, lebo v literature sa toho napise ale skusenost je skusenost. Ale dakujem
zdenka131
25.03.10,12:47
Dakujem velmi pekne zdenka za informacie, to som si nasla na internete aj ja, len som chcela pocut nazor nejakeho pacienta ci to boli, lebo v literature sa toho napise ale skusenost je skusenost. Ale dakujem

Želám pekné popoludnie. Môj otec sa podrobil uvedenému zákroku, nefungovali mu obličky, bol niekoľko rokov dialyzovaný . Už nežije, spomínal, že biopsia sa dá vydržať.
priory1
26.03.10,12:14
dakujem zdenka, boze ked som si to precitala mam z tej mojej choroby riaden strach. Ale dakujem
Dianka2401
26.03.10,13:32
dobry den, moj otec uz tiez abslvoval biobsiu pred 20 rokmi, hovoril, ze to nebolelo, aj videl v nejakom zrkadle, co mu robili...len sa nesmel pohnut 24 hodin, a potom davat na seba velky pozor, asi 2 roky boli 2 kila to najtazsie, co mohol zdvyhnut... zistilo sa mu ze ma nefroticky syndrom s glomerularnou nefrotitidou, vyliecit sa z toho nevyliecil, musel drzat diety, najma neslanu, teraz sa mu zhorsil stav, bol aj v nemocnici, a drzi neslanu a nizkobielkovinovu dietu, akurat sme vo faze, ze zhaname pre neho nejakeho dobreho nefrologa, pretoze s terajsim mame uz ako take, nie najlepsie skusenosti...
zdenka131
26.03.10,13:34
dakujem zdenka, boze ked som si to precitala mam z tej mojej choroby riaden strach. Ale dakujem

mimotemyŽelám pekné popoludnie. Nechcela som Ťa vystrašiť.

Môj otec mal polymorbiditu - vyskytovali sa u neho viaceré diagnózy, pre ktoré bola možná iba symptomatická liečba. Držím palce a želám veľa zdravia.
anonym222
27.03.10,19:13
Prosim vas bol niekto na biopsii obliciek, lebo ma to caka a mam z toho velky strach, velmi to boli? A ake ste mali ochorenie? Pomohlo to k liecbe?
priori1, môžeš byť bez obáv, ja som to osobne absolvoval. Nie je to nič strašné. Samotný vpich nebolí, ale cítiť iba taký tupý tlak pri zasúvaní . Pre mňa bolo z toho najnepríjemnejšie to, že som musel nejaký čas ležať na bruchu na dosť tvrdej podložke, ktorá mi tlačila na brucho. Veľmi dôležité je však sa absolútne nehýbať, aby bol vpich presný. Po odznení narkózy som asi dva cítiť slabšiu bolesť v mieste vpichu, niečo také ako keď by si sa predtým pichla. Je to v pohode.
Ak máš problém s obličkami, je biopsia naozaj nevyhnutná pre cielenú liečbu, treba ju absolvovať. Bez nej nie je možné určiť presnú diagnózu a teda nie je možné ani chorobu liečiť.
priory1
30.03.10,12:04
anonym 22 prosim ta a vyliecil si sa z toho ochorenia ako dlho trvala liecba a co vam davali? dakujem
ubka
05.04.10,22:59
priori, najhorsie co môze byť pre oblicky je strach, zadrziavanie emocii.
Ved ani nevies, co Ti zistia a uz vopred sa bojis. Mysli na to, ze prave preto, aby si predisiel vaznejsiemu poskodeniu obliciek urobia vysetrenie a budu Ta liecit. Kazdy aj ten najmensi zakrok je neprijemny a prinasa urcite obmedzenia, ale je to v zaujeme uzdravenia sa. A ake mas vlastne tazkosti? Biopsia nie je liecba, je to iba diagnostika,je mozne, ze sa zbytocne stresujes.
Drz sa, dobre to dopadne! :-)
priory1
06.04.10,14:23
Ahoj ubka, ano mam strach to mas pravdu, mam diagnostikovany nefroticky syndrom a este niekolko pridruzenych chorob je podozrenie pre systemove ochorenie co ma potvrdit alebo vyvratit biopsia. Velmi sa bojim, lebo lekar mi povedal: "Poviem Vam to narovinu - za pol roka infuziami a liekmi bud vyliecime oblicky alebo potom uz skoncite na dialyze. Takze 50na 50. A teraz povedz psychike neboj sa, ked mam 20 rokov a tolko som mala planov aj na tento rok. Dakujem ze mozem stebou popisat
zdenka131
06.04.10,15:34
Ahoj priory1,

chápem Ťa že máš strach , máš málo rokov na takú diagnózu akú máš, je to nespravodlivé.

Aj keď viem, že je to ťažké , skús myslieť pozitívne . Psychika má vplyv i na celkový stav telesného zdravia. Dlhodobé obavy, dlhodobá psychická záťaž, sa môžu nepriaznivo prejaviť i na zdraví.

A to Ty predsa nechceš, Ty sa chceš vyliečiť a plniť si svoje sny.
Držím Ti palce.
ubka
08.04.10,19:18
priori1, ja ta plne chapem, kazdy clovek ked je chory, zostane nepokojny, ale zatial nemas vysledky, snaz sa mysliet pozitivne a hlavne musis verit, ze to dopadne dobre, neprogramuj si dopredu...
A ver tomu, ze existuje aj alternativna medicina a metody, ktoré ti pomozu zbavit sa tazkosti. Urcite nenadlahcujem tvoje ochorenie, ale ver mi, vela krat lekari zbytocne dopredu vyslovia ortiel!!Drz sa, si mlady, silny a urcite nad tym zvitazis! :-)
anonym222
10.04.10,20:40
Ahoj ubka, ano mam strach to mas pravdu, mam diagnostikovany nefroticky syndrom a este niekolko pridruzenych chorob je podozrenie pre systemove ochorenie co ma potvrdit alebo vyvratit biopsia. Velmi sa bojim, lebo lekar mi povedal: "Poviem Vam to narovinu - za pol roka infuziami a liekmi bud vyliecime oblicky alebo potom uz skoncite na dialyze. Takze 50na 50. A teraz povedz psychike neboj sa, ked mam 20 rokov a tolko som mala planov aj na tento rok. Dakujem ze mozem stebou popisat
Priory1, takého lekára, čo ti to povedal by som asi hneď vymenil.
Nefrotický syndróm je veľmi široký pojem, pretože týmto syndrómom sa popisuje veľmi veľké množstvo rôznych ochorení obličiek. Niektoré sú menej a niektoré viac závažnejšie. V minulosti mnohí takíto pacienti naozaj skončili na dialýze, no dnes je k dispozícii široké spektrum kvalitných liekov, ktoré umožňujú tieto ochorenia liečiť. Aj preto je veľmi potrebná diagnostika biopsiou obličky, pretože iba na základe tohto vyšetrenia je možné presne stanoviť diagnózu a teda aj cielene liečiť.
Ja sa liečim už 16 rokov, môj stav je veľmi uspokojivý, ale lieky beriem až na niekoľko prestávok takmer stále. Aj vďaka tejto liečbe som neskončil na dialýze.
Priori, nezúfaj, mnoho pacientov sa úplne vylieči. Niektorí sa liečia veľmi dlho, niektorí celý život. A zopár z nich, najmä tí u ktorých sa ochorenie podchytilo veľmi neskoro sa lieči dialýzou. Aj takí pacienti však žijú normálnym životom, aj keď sú tu určité obmedzenia. A je tu potom ešte možnosť transplantácie obličky, ktoré sa považuje za najjednoduchšie, najčastejšie vykonávané a najúspešnejšie transplantácie orgánov.
priory1
14.04.10,09:35
zdenka131, ubka, anonym222 dakujem Vam vsetkym velmi pekne za povzbudenia, velmi dobre mi to padlo, dakujem Vam