aabraxas
24.03.10,13:03
Dobrý den,
chcel by som Vás požiadať o pomoc pri riešení problému s vydedením.
Pokusim sa načrtnúť situáciu.
Moji starý rodicia mali 3 deti, po smrti syna previedli darovacou zmluvou ich byt na žijuce dve dcery. Byt stále užívaju.
Problém nastal, ked dedo tažko ochorel a momentálne potrebuje nepretržitú starostilosť. Nedokáže sa ani najesť. Je úplne odkázaný na pomoc dalsej osoby. Babka ma tiež svoje diagnozy a vek.
Jedna z dcér sa na nich úplne vykašlala a nepohne pre nich ani prstom v domnení ze zdedi pol bytu (darovacia zmluva).
Moja mama posledných 5 rokov strávila denno dennou starostlivosťou a vybavovaním lekarov, pomocok, cviciteliek, vysetrení.
Druha dcera sedi doma s vylozenými nohami a neunuva sa ani zavolat ci este žiju.
Prosím Vás o radu co je potrebne urobiť pre vydedenie tejto nezodpovednej, bezcitnej a majetnickej osoby?
Velmi pekne dakujem za rady. Poprosím vás podrobný postup.
Xanti
24.03.10,12:10
Dobrý den,
chcel by som Vás požiadať o pomoc pri riešení problému s vydedením.
Pokusim sa načrtnúť situáciu.
Moji starý rodicia mali 3 deti, po smrti syna previedli darovacou zmluvou ich byt na žijuce dve dcery. Byt stále užívaju.
Problém nastal, ked dedo tažko ochorel a momentálne potrebuje nepretržitú starostilosť. Nedokáže sa ani najesť. Je úplne odkázaný na pomoc dalsej osoby. Babka ma tiež svoje diagnozy a vek.
Jedna z dcér sa na nich úplne vykašlala a nepohne pre nich ani prstom v domnení ze zdedi pol bytu (darovacia zmluva).
Moja mama posledných 5 rokov strávila denno dennou starostlivosťou a vybavovaním lekarov, pomocok, cviciteliek, vysetrení.
Druha dcera sedi doma s vylozenými nohami a neunuva sa ani zavolat ci este žiju.
Prosím Vás o radu co je potrebne urobiť pre vydedenie tejto nezodpovednej, bezcitnej a majetnickej osoby?
Velmi pekne dakujem za rady. Poprosím vás podrobný postup.
Vydediť sa nedá, lebo dostala polovicu bytu darom takže je už jej vlastníctvom.

Starý rodičia môžu požiadať o vrátenie daru, lebo dcéra porušuje hrubo dobré mravy. A ked im dar nevráti, tak musia starý rodičia dať návrh na súd.

Iné riešenie nie je
kaco11
24.03.10,12:16
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=412

§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

LENZE POZOR:

uvadzas, že byt bol prevedený darovacou listinou na zijúce dve dcéry. To znamená, že každá z nich uz dnes vlastní 1/2 uvedenej nehnuteľnosti. Takže v prvom rade je nutné sa dozadovať neplatnosti darovacej zmluvy

§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Ale toto sa musí uskutočniť súdnou cestou a následne sa spíše listina o vydedení u notára tak ako je uvedene v odkaze hore.

Paragrafy, ktoré sú tu uvedené sú z Občianskeho zákonníka /pre info/

Skôr by som to riešila zrušením darovacej zmluvy a darovať celý byt len jednej dcére. Vydedenie je komplikované, lenze ak byt darujú počas ich zivota len jednej tak tá druhá nemá čo dediť. Tým pádom sa vyhnú vydedeniu.

A ešte jedna vec. Píses "v domnení, že zdedí pol bytu /darovacia zmluva/". Darovacia zmluva, ktorá niečo niekomu darováva po smrti vlastníka je neplatná.

§ 628
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.
kaco11
24.03.10,12:16
Xanti, nez som to dala dokopy tak si ma predbehla:)
Xanti
24.03.10,12:18
Xanti, nez som to dala dokopy tak si ma predbehla:)
mimotemy Ty si hodila paragrafy , ja som to napísala po lopate. Myslím, že sa hodí aj jedno aj druhé :D
Petra Nová
24.03.10,17:05
Vydediť sa nedá, lebo dostala polovicu bytu darom takže je už jej vlastníctvom.

Starý rodičia môžu požiadať o vrátenie daru, lebo dcéra porušuje hrubo dobré mravy. A ked im dar nevráti, tak musia starý rodičia dať návrh na súd.

Iné riešenie nie je

Súhlasím Xanti s tým, ako by sa dala vec riešiť. Len sa obávam, že na základe uvedených dôvodov by starí rodičia spor o vrátenie daru prehrali.
Xanti
24.03.10,17:09
Súhlasím Xanti s tým, ako by sa dala vec riešiť. Len sa obávam, že na základe uvedených dôvodov by starí rodičia spor o vrátenie daru prehrali.
Môže byť, neviem posúdiť.
Uviedla som to aby som zadávateľa dostala do obrazu. V podstate nedoplnil info, takže ťažko čosi posudzovať.
Chobot
25.03.10,09:27
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=412

§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

LENZE POZOR:

uvadzas, že byt bol prevedený darovacou listinou na zijúce dve dcéry. To znamená, že každá z nich uz dnes vlastní 1/2 uvedenej nehnuteľnosti. Takže v prvom rade je nutné sa dozadovať neplatnosti darovacej zmluvy

§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.


Ale toto sa musí uskutočniť súdnou cestou a následne sa spíše listina o vydedení u notára tak ako je uvedene v odkaze hore.

Paragrafy, ktoré sú tu uvedené sú z Občianskeho zákonníka /pre info/

Skôr by som to riešila zrušením darovacej zmluvy a darovať celý byt len jednej dcére. Vydedenie je komplikované, lenze ak byt darujú počas ich zivota len jednej tak tá druhá nemá čo dediť. Tým pádom sa vyhnú vydedeniu.

A ešte jedna vec. Píses "v domnení, že zdedí pol bytu /darovacia zmluva/". Darovacia zmluva, ktorá niečo niekomu darováva po smrti vlastníka je neplatná.

§ 628
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.

Kaco, len by som chcel upozorniť, že je rozdiel medzi zrušením darovacej zmluvy a dožadovaní sa vrátenia daru.

Podľa mňa ide o 2 rozdielne veci a postup je v každom z týchto prípadov iný. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t108972-darovacia-zmluva.html

aj tu:

http://www.porada.sk/1258256-post5.html
kaco11
25.03.10,16:27
pardon. zle som sa vyjadrila. mala som na mysli vratenie daru.:):)
Chobot
25.03.10,20:00
pardon. zle som sa vyjadrila. mala som na mysli vratenie daru.:):)

Nič sa nedeje, len aby ľudia vedeli, že je to rozdiel.
aabraxas
08.04.10,08:06
Dakujem Vám všetkým za rady,
posunulo ma to aspon o kúsok bližšie k reálnemu riešeniu.
Skúsime to riešiť vrátením daru. Dotknutá osoba určite súhlasiť nebude, čo ďalej?
Aké je predpokladané trvanie v prípade súdneho sporu? Starí rodičia sú na to zdravotne horšie a horšie a súdom by sa určite chceli vyhnúť aj vzhľadom na imobilitu.
aabraxas
08.04.10,08:10
Aké informácie potrebujete na doplnenie ? Rád ich poskytnem.
aabraxas
08.04.10,08:12
Z toho vyplýva ze je to stratená vec ? Je nejaké ine riešenie ?
aabraxas
08.04.10,08:45
A ešte jedna vec. Píses "v domnení, že zdedí pol bytu /darovacia zmluva/". Darovacia zmluva, ktorá niečo niekomu darováva po smrti vlastníka je neplatná.

Ako tomu rozumieť? Ak by teraz dali byt jednej dcere, napr kupnopredajnou zmluvou, tak by tato zmluva zrusila tu darovaciu ? V katastri su ako vlastnici bytu zapisané obe dcery.
Mária27
08.04.10,10:03
Najskôr si treba ujasniť, kedy bol byt darovaný. Právo na vydanie daru sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej lehote. Ak je tomu viac ako tri roky, nemusí sa to podariť, lebo sa môže protistrana dovalať premlčania.

Starí rodičia by mali získať dostatočný dôkaz o tom, že tá obdarovaná dcéra porušuje dobré mravy. Netreba, aby urobila trestný čin alebo priestupok. Mohli by jej napríklad napísať list, že sú chorí a potrebujú jej pomoc, že ich nebola ani navštíviť - odkedy, že sa o nich stará len tá druhá dcéra, ale teraz už musí aj ona z dôvodu ...
Ak nezareaguje tak, že im poskytne pomoc, je to hrubé porušenie dobrých mravov. Potom jej môžu poslať doporučený list s doručenkou, že odvolávajú dar. Účinky darovacej zmluvy sa platným odvolaním nerušia od začiatku, nakoľko nejde o zršenie zmluvy podľa § 48 ods. 2 obč. zákonníka, ale až od okamihu, keď prejav vôle darcu bol doručený darovanému (preto tá doručenka). Týmto momentom sa obnovuje vlastnícke právo darcu a obdarovaný sa stáva neoprávneným držiteľom.

Uplatnením práva na odvolanie daru darcom, keď ešte predmet darovania nebol obdarovanému odovzdaný, má tiež za následok zrušenie darovacej zmluvy.

K platnému zrušeniu darovacej zmluvy nie je potrebné súdne rozhodnutie, a to ani v prípade, že predmetom daru bola nehnuteľnosť.
Chobot
08.04.10,12:38
Najskôr si treba ujasniť, kedy bol byt darovaný. Právo na vydanie daru sa premlčuje vo všeobecnej trojročnej lehote. Ak je tomu viac ako tri roky, nemusí sa to podariť, lebo sa môže protistrana dovalať premlčania.

Starí rodičia by mali získať dostatočný dôkaz o tom, že tá obdarovaná dcéra porušuje dobré mravy. Netreba, aby urobila trestný čin alebo priestupok. Mohli by jej napríklad napísať list, že sú chorí a potrebujú jej pomoc, že ich nebola ani navštíviť - odkedy, že sa o nich stará len tá druhá dcéra, ale teraz už musí aj ona z dôvodu ...
Ak nezareaguje tak, že im poskytne pomoc, je to hrubé porušenie dobrých mravov. Potom jej môžu poslať doporučený list s doručenkou, že odvolávajú dar. Účinky darovacej zmluvy sa platným odvolaním nerušia od začiatku, nakoľko nejde o zršenie zmluvy podľa § 48 ods. 2 obč. zákonníka, ale až od okamihu, keď prejav vôle darcu bol doručený darovanému (preto tá doručenka). Týmto momentom sa obnovuje vlastnícke právo darcu a obdarovaný sa stáva neoprávneným držiteľom.

Uplatnením práva na odvolanie daru darcom, keď ešte predmet darovania nebol obdarovanému odovzdaný, má tiež za následok zrušenie darovacej zmluvy.

K platnému zrušeniu darovacej zmluvy nie je potrebné súdne rozhodnutie, a to ani v prípade, že predmetom daru bola nehnuteľnosť.

Mária, si si tým zvýrazneným istá? Skutočne tam nemusí byť súdne rozhodnutie? Veď keby to bolo tak jednoduché, ako píšeš, tak by kopec ľudí zobralo takto späť darovanú vec....:confused:.

A čo keď obdarovaný nebude súhlasiť, že išlo o hrubé porušenie dobrých mravov? Kto rozhodne, že kto má pravdu? Kataster? Na základe čoho vykoná kataster vklad? Na základe nejakého listu bývalého darcu, že berie dar späť?

No, nezdá sa mi to....
Mária27
08.04.10,14:28
Som si tým istá. Ak bude odarovaný namietať, môže sa súdiť. Vyhrá v prípade, že je to premlčané, alebo súd neuzná dôvod. Neposkytnutie pomoci v chorobe a starobe je dostatočný dôvod.
Kataster uzná tak darovaciu zmluvu, ako aj jej zrušenie, ak sa nevyznačí poznámka o súdnom spore.
Mária27
30.09.10,12:41
doktor23
01.10.10,09:01
Prikladám rozsiahlu diskusiu právnikov o vrátení daru

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0O2dSZnm76wJ:www.lexforum.cz/196+nahradenie+v%C3%B4le+kataster&cd=4&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

no neviem, prevažná väčšina právnikov sa v tej diskusii pridŕža názoru, že je potrebné, aby darca žaloval obdarovaného o vrátenie daru.
§ 630 - darca má právo DOMÁHAŤ sa vrátenia daru