sara
11.10.05,10:10
Prosím,
do r. 25 daň.priznania k DPH sa píše DPH z prijatého dobropisu aj keď dobropis príde v tom istom daňovom období/za ktoré robím daň. priznanie/ ako pôvodná faktúra, alebo sa to týka len dobropisu, ktorý príde až v nasledujúcom daňovom období.
Aknazuz
11.10.05,08:14
Ing. Cenigova nas na skoleni DPH usmernila tak, ze pri r. 25 musi ist o dve rozne danove obdobia - cize tyka sa to len dobropisu, ktory pride az v nasledujucom danovom obdobi. V tom istom danovom obdobi sa dobropis prida k fakturam. Zuzana
Lulaaa
11.10.05,15:24
Podľa mňa to je také jednoduché. Ja to robím vždy v tom zdaňovacom období, v ktorom som obdržala dobropis bez rozdielu toho či sa to týka toho istého obdobia ako má aj faktúru vždy ide o opravu odpočítanej dane § 53 zákona o DPH. Tak z toho vyplíva, že ak je to dobropis uplatniš ho v tom zdaňovacom období, v ktorom Ti prišie, čiže vykonáš opravu na riadku 25.
Jana Acsová
11.10.05,16:43
Do riadku 25 DP sa uvádza oprava už odpočítanej dane, t.j. nároku na odpočítanie už uplatnenej DPH. Oprava odpočítanej dane sa robí v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal (obdržal) doklad o oprave základu dane.
adrika
12.10.05,08:13
Predpokladám, že tak isto je to pri odoslaných dobropisoch - ak v min. kvartáli bola vystavená FA a v tomto odoslaný dobropis, tak použijem v daň. priznaní r. 23 a 24 ? Áno ?
sara
12.10.05,08:43
Predpokladám, že tak isto je to pri odoslaných dobropisoch - ak v min. kvartáli bola vystavená FA a v tomto odoslaný dobropis, tak použijem v daň. priznaní r. 23 a 24 ? Áno ?
Áno, v tomto prípade je to tak. Ale neviem, či som to teraz správne pochopila, keď mi príde dobropis v tom istom daňovom období ako pôvodná faktúra, tak DPH z dobropisu nepíšem do r. 25, ale dobropis pridám k faktúram?
Paula
12.10.05,08:47
Áno, v tomto prípade je to tak. Ale neviem, či som to teraz správne pochopila, keď mi príde dobropis v tom istom daňovom období ako pôvodná faktúra, tak DPH z dobropisu nepíšem do r. 25, ale dobropis pridám k faktúram?Dobropis bude v r.25.
Velettka
12.10.05,09:41
A keď sa stane že mám dobropis a nedám ho do riadku 25, ale normálne bude v základe uplatnený a následne aj odrátaný s DPH, len nebude v r. 25 ..... pokutuje sa to? Alebo čo ma čaká a neminie? .-(
Paula
12.10.05,09:47
A keď sa stane že mám dobropis a nedám ho do riadku 25, ale normálne bude v základe uplatnený a následne aj odrátaný s DPH, len nebude v r. 25 ..... pokutuje sa to? Alebo čo ma čaká a neminie? .-(Nebude to celkom v poriadku, ale pokuta nehrozí, ak výsledná suma v DP bude OK. Môj názor.
Velettka
12.10.05,09:52
Výsledná suma je OK, len to proste nie je v riadku 25......
Minulý rok som bola na školení, kde nám to hovorili a keď som to potom povedala jednej pani, ktorá chodila po mne kontrolovať účtovníctvo (som samouk), tak povedala že to tam nemám dávať na ten riadok, že je to zbytočné keď suma sedí. Tak som počúvla ....
Jajina
12.10.05,12:37
Pri fakturácií nájmu nebytových priestorov fakturujem okrem nájmu aj zálohové splátky na dodávku elektriky a plynu. Po uplynutí mesiaca vystavujem faktúru s vyučtovaním skutočne spotrebovanej elektriky buď doplatkom alebo faktúru s preplatkom s dátumom dodania posledného dňa mesiaca alebo pri plyne odpočtového dňa ktorého sa to týka, preto že ide o prefakturáciu dodávky tovaru s opakovaným dodaním.
Neviem či to nerobím zle, keď to dávam súčtom do normálnych odberateľských faktúr a preplatky s mínusovým znamienkom.
Nemá to tiež niečo spoločné s opravou základu dane a r.25 v priznaní ?
Poradí mi prosím niekto, kto má lepšie skúsenosti ? Pekne ďakujem.
Paula
12.10.05,13:59
Výsledná suma je OK, len to proste nie je v riadku 25......
Minulý rok som bola na školení, kde nám to hovorili a keď som to potom povedala jednej pani, ktorá chodila po mne kontrolovať účtovníctvo (som samouk), tak povedala že to tam nemám dávať na ten riadok, že je to zbytočné keď suma sedí. Tak som počúvla ....Tá pani bola asi tiež samouk:) (nič v zlom, každý z nás ťažko začínal) . Ak sa nechceš kvôli tomu trápiť, urob dodatočné DP za to obdobie. Ak ti sedí výsledok, nebudú ťa postihovať.....akorát si môžeš vykoledovať kontrolu, takže zváž.
Paula
12.10.05,14:07
Pri fakturácií nájmu nebytových priestorov fakturujem ........Žiaľ, nemám skúsenosť :confused:
Jana Acsová
12.10.05,17:09
Predpokladám, že tak isto je to pri odoslaných dobropisoch - ak v min. kvartáli bola vystavená FA a v tomto odoslaný dobropis, tak použijem v daň. priznaní r. 23 a 24 ? Áno ?Odoslané dobropisy rieši § 25, vchádzajú do riadkov 23 a 24 tak ako uvádzate. rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane.

Zhrnutie:
- vystavený dobropis sa zahrnie do zdaňovacieho obdobia, v ktorom je vystavený,
- prijatý dobropis (ktorým opravujeme odpočítanú daň) sa zahrnie do zdaňovacieho obdobia, v ktorom ho platiteľ obdržal.
Jana Acsová
12.10.05,17:17
Pri fakturácií nájmu nebytových priestorov fakturujem okrem nájmu aj zálohové splátky na dodávku elektriky a plynu. Po uplynutí mesiaca vystavujem faktúru s vyučtovaním skutočne spotrebovanej elektriky buď doplatkom alebo faktúru s preplatkom s dátumom dodania posledného dňa mesiaca alebo pri plyne odpočtového dňa ktorého sa to týka, preto že ide o prefakturáciu dodávky tovaru s opakovaným dodaním.
Nerozumiem dobre otázke. Píšete, že fakturujete zálohové splátky na dodávku elektriky a plynu a po uplynutí mesiaca faktúru s vyúčtovaním. Nerozumiem, načo by bola faktúra zálohových splátok a zároveň mesačná faktúra z vyúčtovania? Je správne naformulovaná otázka? Fakturujete viackrát mesačne?
hermanova
12.10.05,17:42
Nič sa nestane, pokiaľ to bude v inom riadku a výsledok podaného priznania sa nemení. Nedáva sa za to žiadna pokuta. Správca dane len môže upozorniť na zle vyplnené tlačivo. Horšie by to bolo, pokiaľ by to malo vplyv na výsledok daňového priznania. V danom prípade by som podala napr. dodatočné daňové priznanie...
mamo
12.10.05,19:06
Dobrý večer všetkým, som tu nový a táto téma ma zaujala, asi jej nerozumiem. Robím pol roka v Alfe JU. Nerobil som ešte zaúčtovávanie dobropisu, ale bol by takýto postup špatný ? Ak áno tak prečo.
1. V 8/05 vystavím Fa na odberatela na 119000 /100000+19000/
2. V 9/05 vystavím na odberatela dobropis -23800 /20000+3800/
Som Kvartálny oplátca DPH
Pri tlačení DP z DPH mi program automaicky dá sumu 15200 /19000-3800=15200/do r. 29 ako daňová povinnosť
Alebo by som mal do DP písať ručne - prosím do ktorého riadku akú sumu a prečo z tohto konkrétneho príkladu. Dúfam, že som to dobre napísal.
Ďakujem za vysvetlenie.
Jana Acsová
13.10.05,06:57
To Mamo:


Do riadku 25 DP sa uvádza oprava už odpočítanej dane, t.j. nároku na odpočítanie už uplatnenej DPH. Oprava odpočítanej dane sa robí v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal (obdržal) doklad o oprave základu dane.
Odoslané dobropisy rieši § 25, vchádzajú do riadkov 23 a 24 tak ako uvádzate. rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane.

Zhrnutie:
- vystavený dobropis sa zahrnie do zdaňovacieho obdobia, v ktorom je vystavený,
- prijatý dobropis (ktorým opravujeme odpočítanú daň) sa zahrnie do zdaňovacieho obdobia, v ktorom ho platiteľ obdržal.
Odpoveď je riešená v príspevku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
mamo
13.10.05,11:01
To zmamená že sumu 3800,- dám do riadkov 23 a 24 a sumu 15200 do r. 29 ?
AVO prosím môžete uviesť tieto čísla do konkrétnych riadov - polopate ? Alebo ako kto to robíte v Alfe, keď tlačíte DP DPH ? Píše vám to tam program sám ?
Ďakujem za odpoveď
renča1
13.10.05,11:13
To zmamená že sumu 3800,- dám do riadkov 23 a 24 a sumu 15200 do r. 29 ?
AVO prosím môžete uviesť tieto čísla do konkrétnych riadov - polopate ? Alebo ako kto to robíte v Alfe, keď tlačíte DP DPH ? Píše vám to tam program sám ?
Ďakujem za odpoveď
mamo ja robím v ALFE a ja ked vystavujem dobropis zaradí mi to do riadkov 23 základ dane mínusom a do riadku 24 DPH mínusom. Skús si vybrať riadok 23/24 pri vystavení faktúry. Dúfam , že si ma pochopil
mamo
13.10.05,11:16
mamo ja robím v ALFE a ja ked vystavujem dobropis zaradí mi to do riadkov 23 základ dane mínusom a do riadku 24 DPH mínusom. Skús si vybrať riadok 23/24 pri vystavení faktúry. Dúfam , že si ma pochopilJa som skúšobne vystavil dobropis = mínusovú faktúru a všetko mi zapísalo len do r. 29. Ako vystavuješ dobropis ?
Ďakujem
renča1
13.10.05,11:37
ja to robím takto:
idem cez faktúry zadám mínusové čiastky, dám zápis Ok a ponúkne mi pridanie položiek do faktúry a v dolnom ľavom rohu mám ponuku tovar, služba a rozbaľovacie záznamy s číselnými kódmi. Tieto kódy predstavujú riadky daňov.priznania k DPH a zabezpeč. presné smerovanie súm pri zápise DPH. To znamená, že už pri zadávaní položiek do FA definujem, v ktorom riadku výkazu DPH sa daná suma bude vyskytovať. riadok 23/24
mamo
13.10.05,12:25
Vďaka za vysvetlenie:)
Jajina
15.10.05,19:18
AVO ďakujem za záujem pomôcť mi.
Pri fakturácií elektriky mám vlastne v jednom mesiaci dve faktúry. 1.dňa v mesiaci vystavím faktúru za nájom spolu so splátkami za elektriku a plyn, ktoré sú dohodnuté v celoročnom splátkovom kalendári. Elektrárne robia mesačné odpočty spotrebovanej elektriky, preto po obdržaní faktúry od elektr.vystavím nájomníkom vyučtovanie podľa skutočnej spotreby a s dátumom dodania (posledný deň mesiaca) ešte do toho istého mesiaca aj faktúry s doplatkom alebo preplatkom.
Pri plyne robím fakturáciu vyučtovania len raz za cca 1/2 roka po odpočte SPP s dátumom dodania dňom odpočtu.
My sme mesačný platitelia DPH. Faktúry z vyučovaním vystavujem ako klasické faktúry s + alebo - hodnotou a zaradím ich podľa dátumu dodania medzi normálne faktúry. a nie podľa dátumu vystavenia medzi dobropisy "?".
V poradcovi som sa dočítala, že dátum prefakturácie pri opakovanom dodávaní tovaru je najneskôr posledný deň obdobia ktorého sa platba týka.
Jana Acsová
19.10.05,12:11
Pri fakturácií nájmu nebytových priestorov fakturujem okrem nájmu aj zálohové splátky na dodávku elektriky a plynu. Po uplynutí mesiaca vystavujem faktúru s vyučtovaním skutočne spotrebovanej elektriky buď doplatkom alebo faktúru s preplatkom s dátumom dodania posledného dňa mesiaca alebo pri plyne odpočtového dňa ktorého sa to týka, preto že ide o prefakturáciu dodávky tovaru s opakovaným dodaním.
Neviem či to nerobím zle, keď to dávam súčtom do normálnych odberateľských faktúr a preplatky s mínusovým znamienkom.
Nemá to tiež niečo spoločné s opravou základu dane a r.25 v priznaní ?


Pri fakturácií elektriky mám vlastne v jednom mesiaci dve faktúry. 1.dňa v mesiaci vystavím faktúru za nájom spolu so splátkami za elektriku a plyn, ktoré sú dohodnuté v celoročnom splátkovom kalendári. Elektrárne robia mesačné odpočty spotrebovanej elektriky, preto po obdržaní faktúry od elektr.vystavím nájomníkom vyučtovanie podľa skutočnej spotreby a s dátumom dodania (posledný deň mesiaca) ešte do toho istého mesiaca aj faktúry s doplatkom alebo preplatkom.
U elektriky by som doporučovala nasledovné:
Nemusíte v prvej časti fakturovať zdaniteľné plnenie za elektriku. T.j. pri fakturácii nájmu môžete fakturovať zálohu za elektriku. Pri mesačnom vyúčtovaní zahrniete z odpočtu elektromera skutočnú spotrebu, ktorá bude pre Vás dodávkou tovaru a odpočítate zálohu bez DPH, čiže nebude sa jednať o opravu základu dane. To že tak môžete urobiť rieši § 71 ods. 1, kde sa hovorí, že ak vznikne v kalendárnom mesiaci daňová povinnosť z titulu prijatej zálohy a zároveň aj z titulu dodávky tovaru, postačuje vyhotovenie jednej faktúry a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti.
U plynu to máte komplikovanejšie.
Podľa môjho názoru tu vzniká povinnosť vystaviť dobropis alebo ťarchopis z titulu vyúčtovania, nakoľko zálohy sa vám prenášajú z mesiaca do mesiaca a nedokážete robiť vyúčtovanie mesačne. Ste viazaní faktúrou od SPP. Ak to robíte ako súčasť faktúry, kde sú zahrnuté aj iné položky, mali by ste položky týkajúce sa vyúčtovania plynu zahrnúť do riadkov 23 a 24 daňového priznania.
Lotarka
17.07.08,12:17
Dobrý deň!
Problém: V daňovom priznaní mi na r.18 vyšla mínusová hodnota (nakoľko je väčšia suma dobropisov ako riadnych faktúr). Na daňovom úrade to nevedia zaevidovať s mínusom. Teraz neviem, či to je dobre zaúčtované alebo to má byť niekde na úplne inom riadku v terajšom DP. Prosím, poradťe!
Ďakujem!
Anja111
17.07.08,12:39
Dobrý deň!
Problém: V daňovom priznaní mi na r.18 vyšla mínusová hodnota (nakoľko je väčšia suma dobropisov ako riadnych faktúr). Na daňovom úrade to nevedia zaevidovať s mínusom. Teraz neviem, či to je dobre zaúčtované alebo to má byť niekde na úplne inom riadku v terajšom DP. Prosím, poradťe!
Ďakujem!
Tiež som mala taký prípad a tiež bol problém na DÚ... Vysvetlila som im, že to je proste tak, a oni si to potom zaevidovali manuálne...
Lotarka
18.07.08,07:55
Takže je to správne a pri väčšej sume dobropisov to má byť s mínusom na r. 18 prípadne r.19 ?

Už je DP odovzdané aj zaplatená povinnosť, len pracovníčka si to tam nahodila s plusom a tým pádom, tak vznikol preplatok. Uvidíme, ako pochodíme s opakovaným vysvetlením a či sa jej to bude dať zaevidovať s mínusom nejakým spôsobom.
Ďakujem!