Frantisek Sentelik
24.03.10,15:50
Prajem dobrý deň

chcem sa Vás milí poraďaci opýtať, či je možné príjmy z USA, s ktorou má SR podpísanu zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, v daňovom priznaní vyňať zo zdanenia, aj keď práve pri príjmoch z USA sa používa metóda zápočtu dane.

na internete som sa dočítal, že od roku 2009 je tak možné, ak je daný postup (metóda vyňatia príjmov) výhodnejší....a to sa odvolávam na zákon o dani z príjmov

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia
3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

V mojom prípade je určite výhodnejšie použiť metódu vyňatia príjmov, nakoľko metóda zápočtu dane je väčšinou pre daňovníka nevýhodným riešením, lebo môže vzniknúť že bude musieť doplatiť daň, ak mal len príjmy z USA

aj v tomto článku od Jozefa Mihála je to spomenuté

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/prijem-v-zahranici-a-povinnost-podat-danove-priznanie/


Ďakujem za odpovede
Frantisek Sentelik
25.03.10,10:08
naozaj nikto mi neviem potvrdit túto informáciu?
gardenia
23.03.11,15:16
Mňa by to tiež zaujímalo, môže mi niekto poradiť, či nevadí, keď som pri príjmoch z USA použila metódu vyňatia príjmov. Nie, že by to bolo výhodnejšie pre mňa, ale už to mám vypracované a nerada by som to opravovala, keď nemusím. Pri obidvoch metódach vychádza daň 0. Ďakujem za radu.
gardenia
23.03.11,16:46
Prosím, poraďte, je to súrne. Ďakujem.