Chobot
24.03.10,15:54
Už pár dní uvažujem o takejto veci.

Manželka je na rodičovskej dovolenke. Keďže nemala vlastný príjem, jej manžel si v práci uplatní nezdaniteľnú časť na manželku. Na daniach mu teda vrátia sumu približne 750 EUR.

Komu vlastne patrí táto suma? Kto má na ňu väčší nárok - manžel alebo manželka?

Zadávam túto tému nie pre to, aby sa našlo konečné riešenie, ale chcem vedieť názor rôznych ľudí na túto otázku. Myslím, že neexistuje jednoznačná odpoveď, ale som zvedavý na diskusiu a argumenty prečo muž áno či nie a prečo manželka áno alebo nie. Je mi tiež jasné, že po právnej stránke sú to spoločné peniaze, ale aj tak...

Anketa je anonymná.
evina
24.03.10,15:05
Podľa mojej mienky pol na pol - nemyslím teraz na bezpodielové...
On poskytol svoj príjem, ona poskytla jej NČ s príjmom.. :)
veronikasad
24.03.10,15:08
Pýtaš sa názor, keď spoločné "gazdovanie" s financiami v rodine škrípe a manžel si chce nechať preplatok na dani ako vreckové ?
Timka1
24.03.10,15:09
presne tak Evina, je to aj môj názor, Chobot prihoď ešte jednú možnosť - na polovicu.
azla
24.03.10,15:12
Zaujímavá téma .:)

Ak by manželka pracovala a mala svoj príjem, tak si manžel neuplatní nezdaniteľnú časť na manželku.

To, že si môže uplatniť túto nezdaniteľnú časť a platí nižšiu daň je z dôvodu, že manželka je na rodičovskej dovolenke, stará sa o spoločné dieťa a nemá možnosť dosahovať iné príjmy.

Je činnosť (doma) nie je ohodnotená tak ako činnosť manžela v práci (cez mzdu), avšak, kto to pozná - tak vie, že je to práca na nezaplatenie.:rolleyes::)
Uľava na dani, ktorú dostane manžel od štátu je akoby taká mala satisfakcia pre rodinu, že manželka sa stará o dieťa a nedosahuje príjmy.
A keďže sa manželka stará o dieťa, tak táto suma podľa môjho názoru patrí manželke.

Milujúci a starostlivý manžel jej ju celú s radosťou a ochotne prenechá - ako prejav vďačnosti.
Kazu
24.03.10,15:20
U nás v rodine to je jednoznačné. Chlap je hlava rodiny a ako taký právo na vrátenú daň má on. Jemu nechám právo a ja zhrabnem peniaze. :D
Zita5
24.03.10,16:18
Ja by som to spravodlivo rozdelila medzi deti ako úspory.:) Manželia si nemajú potom čo navzájom vyčítať .Prospech by mali deti.
:D

P.S. Chobot a to nemáš nad čím rozmýšľať ? :)
hanelie
24.03.10,16:45
Kedže má manžel vysoké prijmy / súdiac podľa výšky dane/ mal by byť grant a manželke venovať túto čiastku, aby si kúpila niečo pekné :)
ivka70
24.03.10,16:50
ja so myslim, ze patri obom, rovnako ako vsetky prijmy jedneho aj druheho, nakolko v manzelstve su predmetom BSM
ludex
24.03.10,16:58
:) Nakolko je to z príjmu manžela,tak to patrí manželovi,ale je to nezdanitelná časť na manželku,tak to patrí aj manželke. A pretože,kde sa dvaja bijú,tretí vyhráva,tak posielam číslo svojho účtu! :D:D
Sabadka
24.03.10,17:01
Nakoľko v manželskom zväzku existujú práva a povinnosti :) rozdelené pekne na polovicu - manžel má práva a manželka povinnosti. Takže jednoznačne je právo na strane manžela nárok na peňiažky má on, manželka má povinnosti a na koľko je doma na rodičovskej dovolenke (veľmi dôležitý detail) teda je jej psou povinnosťou zobrať tie peňiažky a čo najrýchlejšie ísť ich oplieskať všetky na seba (kozmetika, pedikúra, manikúra, kaderníčka, butiky a podobné prospešné a užitočné veci). Veď nebyť jej, manželovi nevzniknú nijaké práva:---
Stanislav 1975
24.03.10,21:52
Tibor mať tak tvoje problémy a slotové provízie z emisií tak ani nevydržím od šťastia...:D-to ako ťa napadla taká silne intelektuálna téma?:confused:
U nás to berem ja, takisto ako aj daňové bonusy ale samozrejme to nemíňam niekde po milenkách ani v krčmách ale investujem naspať do rodiny- 5% mi ostáva ako manipulačný poplatok...:cool::cool::cool:
Stanislav 1975
24.03.10,21:55
To je inak to isté, ako keď mi žena robí účto-tak určite to za peniaze nerobí,hmhm-aj keď sa mi vyhráža,že už ma bude kasírovať...:mad:-neviem,čo sa jej nepáči-však to má všetko vyplatené v naturáliach...:D:D:D
kukučka
24.03.10,22:31
nikto nekliká, každý sa rehoce, ja najviac na Stanovom manipulačnom poplatku :D
aby bol vlk sýty aj ovca celá, navrhujem kúpiť cumle :D
PS. pre celú rodinu, každý nech si pocumle, čo má rád :D:D:D
Stanislav 1975
25.03.10,06:38
nikto nekliká, každý sa rehoce, ja najviac na Stanovom manipulačnom poplatku :D
aby bol vlk sýty aj ovca celá, navrhujem kúpiť cumle :D
PS. pre celú rodinu, každý nech si pocumle, čo má rád :D:D:D

;)
Chobot
25.03.10,07:16
presne tak Evina, je to aj môj názor, Chobot prihoď ešte jednú možnosť - na polovicu.

Bohužiaľ, anketu už nemožno upraviť. Ale beriem tento názor.
Stanislav 1975
25.03.10,07:18
Bohužiaľ, anketu už nemožno upraviť. Ale beriem tento názor.

a nerozumiem prečo si anketu tibore urobil anonymnú(???)...,každý nech ukáže karty...:---:---:---
Chobot
25.03.10,07:19
Ja by som to spravodlivo rozdelila medzi deti ako úspory.:) Manželia si nemajú potom čo navzájom vyčítať .Prospech by mali deti.
:D

P.S. Chobot a to nemáš nad čím rozmýšľať ? :)

Práveže rozmýšľam nad týmto, lebo to vychádza z praxe. Keďže sa také niečo v zákone nedá nájsť, ale chcel som vedieť názor iných.
uct2007
25.03.10,07:22
a prečo tam nie je ešte jedna možnosť ??
- nárok majú obidvaja (keď to ide do spoločnej kasy napríklad...
:D:D
Chobot
25.03.10,08:36
a prečo tam nie je ešte jedna možnosť ??
- nárok majú obidvaja (keď to ide do spoločnej kasy napríklad...
:D:D

To spoločné je samozrejmé, veď ide o BSM. Len kto má na to väčší nárok...
ľudka
25.03.10,13:00
Ja teda neviem, ale tam kde to škrípe a manžel sa automaticky nevytasí manželke, že dostal naviac euríky (slušnú čiastku - moji ľudia sa veeeeeľmi tešili), tak ako tá chudina manželka na rodičovskej "dovolenke" z neho takúto sumu vytrieska??? V normálnom manželstve myslím nie je čo riešiť. Euríky minieme pekne spolu na rodinu - určite dobre padnú, keďže žijeme z jedného príjmu.