jajaja
11.10.05,10:47
Ahojte poraďáci, kto by mi mohol poradiť s účtovaním faktúr dodávateľských z iného členského štátu.Aký kurz použiť pre účtovníctvo pri nadobudnutí tovaru a pri nadobudnutí služby/dodáv.fa/ z iného členského štátu a aký kurz použiť pre DPH pri nadobudnutí tovaru a služby z iného členského štátu.Pri nadobudnutí tovaru pre účtovníctvo používam kurz, kedy bola splnená dodávka a pre DPH používam kurz kedy je deň vystavenia faktúry zo strany dodávateľa.Pri službách používam kurz rovnaký pre DPH aj pre účtovníctvo a to je deň dodania služby.
Postupujem správne?
liba2
11.10.05,09:51
Tu sa dá niečo o tom prečítať:

http://www.porada.sk/showthread-t_10295.html
jajaja
11.10.05,12:03
mohla by si mi to priblížiť na príklade a ešte by som potrebovala vedieť akým kurzom účtovať faktúru od rakúskeho dodávateľa za mesačný prenájom vysokozdvižného vozíka. Možno tento prenájom považovať za opakovanú dodávku služby?
HUPKA64
25.02.06,16:56
Ahojte poraďáci, kto by mi mohol poradiť s účtovaním faktúr dodávateľských z iného členského štátu.Aký kurz použiť pre účtovníctvo pri nadobudnutí tovaru a pri nadobudnutí služby/dodáv.fa/ z iného členského štátu a aký kurz použiť pre DPH pri nadobudnutí tovaru a služby z iného členského štátu.Pri nadobudnutí tovaru pre účtovníctvo používam kurz, kedy bola splnená dodávka a pre DPH používam kurz kedy je deň vystavenia faktúry zo strany dodávateľa.Pri službách používam kurz rovnaký pre DPH aj pre účtovníctvo a to je deň dodania služby.
Postupujem správne?

Pre obide sumy rovnaký kurz. Ja účtujem nasledovne.
MD=111, DAL 321 suma v EUR, CZK x kurz NBS v deň dodania.
Potom MD, DAL účet 343 = 19% zo sumy cudzia mena X KURZ
Konkrétne:
materiál za 3200,- EUR, kurz NBS = 37,521
účtovanie 111/321 = 120067,20 sk
účtovanie DPH=MD343/343 DAL = 120067,20 x19%=22812,768=22812,80 Sk. Overené auditormi. Uviesť osobitne v daňovom priznaní za dph. DPH na vstupe aj na výstupe.
KEJKA
25.02.06,17:18
správna odpoved je v zákone o DPH

Ahojte poraďáci, kto by mi mohol poradiť s účtovaním faktúr dodávateľských z iného členského štátu.Aký kurz použiť pre účtovníctvo pri nadobudnutí tovaru a pri nadobudnutí služby/dodáv.fa/ z iného členského štátu a aký kurz použiť pre DPH pri nadobudnutí tovaru a služby z iného členského štátu.Pri nadobudnutí tovaru pre účtovníctvo používam kurz, kedy bola splnená dodávka a pre DPH používam kurz kedy je deň vystavenia faktúry zo strany dodávateľa.Pri službách používam kurz rovnaký pre DPH aj pre účtovníctvo a to je deň dodania služby.
Postupujem správne?

§ 26

Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane

(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.

a

§ 20

Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo

b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).