kajab
24.03.10,21:45
Prosím o radu. SZČO, platca DPH má mikropôžičku od spoločnosti, ktorá to má v predmete podnikania. SZČO kúpil na faktúru tovar vo výške 7 000 bez DPH, 19% DPH 1 330 EUR. Dostal oznam, že priamo na účet dodávateľa tovaru bola uhradená suma bez DPH 7 000 EUR. Čiže SZČO zaúčtuje úhradu pôžičky formou zápočtu, t.j. poníženie pohľadávky - mikropôžička (7 000 EUR - príjem neovpl. základ dane) a poníženie záväzku voči dodávateľovi tovaru 7 000 EUR ako výdavok ovpl. základ dane alebo 5 670 EUR výdavok ovpl. základ dane a 1 330 EUR (DPH) ako výdavok neovpl. základ dane? Ďakujem
kajab
26.03.10,20:35
Nikto nič?
kajab
27.03.10,08:10
Ja viem, že najprv sa likviduje DPH a potom ostatné, ale v tomto prípade nie som si istá. Ďakujem
kajab
27.03.10,11:51
Naozaj mi nikto nevie poradiť?
rodina1
27.03.10,12:53
Prosím o radu. SZČO, platca DPH má mikropôžičku od spoločnosti, ktorá to má v predmete podnikania. SZČO kúpil na faktúru tovar vo výške 7 000 bez DPH, 19% DPH 1 330 EUR. Dostal oznam, že priamo na účet dodávateľa tovaru bola uhradená suma bez DPH 7 000 EUR. Čiže SZČO zaúčtuje úhradu pôžičky formou zápočtu, t.j. poníženie pohľadávky - mikropôžička (7 000 EUR - príjem neovpl. základ dane) a poníženie záväzku voči dodávateľovi tovaru 7 000 EUR ako výdavok ovpl. základ dane alebo 5 670 EUR výdavok ovpl. základ dane a 1 330 EUR (DPH) ako výdavok neovpl. základ dane? Ďakujem
Moc zadaniu tvojej otázky nerozumiem. Skúsim teda prísť na to svojím spôsobom:
SZČO (platca DPH) kúpil tovar v sume 8 330 Eur (7000 základ, DPH 1 330). Keďže nemal takú hotovosť, vybavil si pôžičku od nejakej firmy, ktorá vlastne faktúru za neho zaplatila. Takže on teraz dlhuje tej firme peniaze.
Faktúru za nákup tovaru si dal do záväzkov? Ty tu píšeš o nejakej pohľadávke a nejakom záväzku.
Ja by som to urobila nasledovne: Faktúru za tovar by som dala do záväzkov, dňom dodania tovaru firme by som uplatnila celú DPH. Zmluvu o pôžičke by som zaevidovala do záväzkov (suma 8 330 Eur), číslo by bol interný doklad xxx. Aby som mala záväzok vyrovnaný (pretože som si naň požičala, vošla by som manuálne do záväzku a akoby som ho uhradila, ako doklad úhrady by som dala interný doklad xxx, dátum kedy bola poskytnutá pôžička). Ale DPH z poskytnutej pôžičky by som už neuplatňovala, celú sumu by som zapísala do 0% DPH. Bola som na jednom školení, kde nám hovorili, že pri splátkach faktúry môžeme zvoliť dva spôsoby, buď zaplatíme celú DPH a zvyšok potom len základ, alebo v každej splátke budeme rozdelovať splátku na základ a DPH (ale pri tom platí, že aký spôsob zvolíme na začiatku účtovného obdobia, taký spôsob musíme používať po celé účtovné obdobie).
Ja používam druhý spôsob. Ty píšeš, že ste dostali oznam, že na účet dodávateľa bola uhradená suma 7000 Eur bez DPH (tú sumu ste zaplatili vy?) Ak áno, tak u vás to bude výdavok z banky (ak ste platili prevodom z banky) a zároveň - výdavok za tovar, úhrada záväzku - interný doklad xxx.
Pri druhej splátke - ak doplatíte zvyšných 1 330 Eur, tak to bude výdavok z banky - stĺpec 31 PD - DPH - úhrada záväzku - interný doklad xxx