NKI
11.10.05,10:36
Dobrý deň, prosím má niekto konkrétnu skúsenosť s uznaním služobnej cesty v zahraničí do nákladov cez cestovnú kanceláriu? V preklade znie otázka takto: je možné preplatiť dovolenku konateľovi a zároveň zamestnancovi ako služobnú cestu? Čo by malo byť v predmete fakturácie od cestovky? Ďakujem za všetky tipy.
Chobot
11.10.05,09:15
Moja odpoved asi nebude krátka, lebo nie je mi úplne jasné, co si sa chcela opýtat.

Zatial som pochopil to, ze nejaký zamestnanec, pravdepodobne konatel, chce íst na sluzobku cez cest. kanceláriu. Pozrieme sa na to z viacerých hladísk.

Prvým hladiskom je dochádzka. Bud je zamestnanec na pracovisku, alebo je neprítomný z dôvodu sluzobky alebo dovolenky alebo z iného dôvodu. Súcasne nemôze byt na sluzobke aj dovolenke z dôvodu náhrady mzdy.

Ak Ti ide o to, ze ten konatel chce íst na súkromnú dovolenku na náklady firmy, tak si bude cerpat dovolenku a to co preplatí firma cestovke, bude mat ako nepenazný príjem zvysujúci základ jeho dane.

Ak by isiel na sluzobku, tak firma je povinná poskytnút stravné, vreckové (v prípade zahranicnej cesty) a uhradit náklady s tým spojené, teda ubytovanie, cestovné a ostatné priame opodstatnené náklady. Ci tieto náklady uhradí priamo nejakému hotelu alebo zabezpecí ubytovanie cez cestovku, nie je z tohto hladiska podstatné. Cez cestovku môze kludne zabezpecit vsetky potrebné nálezitosti - ubytovanie, dopravu, stravu (potom sa mu stravné bud kráti alebo vôbec neprizná). V tomto prípade stací faktúra od cestovky, kde uvedie aké sluzby fakturuje a komu (ubytovanie od do, dopravu,...)

Je vsak nezákonné, aby isiel konatel na dovolenku niekam k moru a firma mu to preplatila (presnejsie cestovke) ako sluzobnú cestu, pretoze nie je splnená základná podmienka sluzobej cesty a to, ze sa uskutocnuje za úcelom plnenia pracovných povinností - cize musí tam byt prítomný výkon práce. Myslím, ze keby ste mali danovú kontrolu, tak by ste museli preukázat, preco tam cestoval a akú prácu tam vykonával.

Takze teraz upresni, o co by malo v Tvojom prípade íst.
bepo
11.10.05,09:36
Väčšina firiem si zabezpečuje minimálne letenku cez cestovnú kanceláriu,niektoré aj hotel tak v tom by nebol problém ale ide o to aký text na faktúre bude a tiež pri 2 týždnoch v Sharm el Sheiku sa bude dosť ťažko argumentovať služobnou cestou.
NKI
11.10.05,18:05
Ďakujem, to podstatné sa mi vo vašich odpovediach potvrdilo!
Bodnarovaa
18.02.09,13:54
Prosim poradte, lekari konatelia co chodia na t.z.kongres do zahnicia za velke peniaze, moze sa preplatit ak ostatnym konatelom co nie su lekari a v spolocnosti? Dakujem
Chobot
18.02.09,14:03
Prosim poradte, lekari konatelia co chodia na t.z.kongres do zahnicia za velke peniaze, moze sa preplatit ak ostatnym konatelom co nie su lekari a v spolocnosti? Dakujem

Prosím ťa, skús sformulovať otázku ešte raz. Takto položenú otázku som vôbec nepochopil.
Bodnarovaa
18.02.09,14:06
Odborni lekari si robia kongresy cez cestovne kancelarie do zahranicia.Ide to pod hlavickou kongres, kde jeden den maju spolocnu veceru a potom si robia co chcu,dovolenkuju...Organizuje sa to cez cestovku, ktora da fakturu.Na take chcu ist vsetci konatelia aj nie lekari, ako doprovod. Moze sa to?konatel-lekat tvrdi ano moze, ale mne sa to nevidi.Dakujem
Dáša_
18.02.09,14:06
Väčšina firiem si zabezpečuje minimálne letenku cez cestovnú kanceláriu,niektoré aj hotel tak v tom by nebol problém ale ide o to aký text na faktúre bude a tiež pri 2 týždnoch v Sharm el Sheiku sa bude dosť ťažko argumentovať služobnou cestou.

Ja som v jednej firme prešla cez danovu kontrulu, kde bol majiteľ aj s manželkou 2 týždne v Dubai, cez cestovku. On inak v tom dubai naozaj kontaktoval obchodnych partnerov, spracoval perfektne správu.A nakoniec mal z tých krajín aj nejaké obchody. Kontrole dovodil okrem ineho tym, ze z hotela mal zadarmo fax, telefon. Ze keby take nieco robil z domu, tak toma neporovnatelne drahsie.

Samozrejme, či sa tomu venoval hodinu denne, alebo 5 hodin, to už nehralo úlohu.
Chobot
18.02.09,14:16
Odborni lekari si robia kongresy cez cestovne kancelarie do zahranicia.Ide to pod hlavickou kongres, kde jeden den maju spolocnu veceru a potom si robia co chcu,dovolenkuju...Organizuje sa to cez cestovku, ktora da fakturu.Na take chcu ist vsetci konatelia aj nie lekari, ako doprovod. Moze sa to?konatel-lekat tvrdi ano moze, ale mne sa to nevidi.Dakujem

Aha, tak už je mi to jasné. No, nič im nebráni vykonať takúto cestu ani im nikto nezakáže dať to do nákladov firmy. Ak ale príde kontrola z DÚ, budú si musieť tento náklad sami zdôvodniť, ako napísala Dáša. Ak si to nezdôvodnia, tak im to daňová kontrola vyhodí a budú to musieť dodaniť. Ak nebude kontrola, môže sa im to prepiecť a nebudú žiadne postihy. To riziko je na nich.

AK sa ti takéto aktivity nezdajú podľa kostolného poriadku, tak máš pravdu, ale slovo konateľa je väčšie.
Bodnarovaa
18.02.09,14:50
Dakujem pekne, ale oni ked idu na kontrolu, tak pozeraju na uctovnicku no ako si to zauctovala a to su 4 ludia cez more a to je 17.tis.Euro.
Dáša_
18.02.09,14:53
Dakujem pekne, ale oni ked idu na kontrolu, tak pozeraju na uctovnicku no ako si to zauctovala a to su 4 ludia cez more a to je 17.tis.Euro.

nechaj si to od nich podpisat, ze si to zelaju zauctovat do nakladov.