machac.stanislav
24.03.10,21:47
Dobrý deň, prosím Vás o radu, z akého vymeriavacieho základu sa počíta dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou pri OČR - ošetrovanie chorého dieťaťa.
15.1.2010 som nastúpila do zamestnania po skončení rodičovskej dovolenky, ktorá mi bola vyplatená ešte aj za mesiac február 2010. Na materskú dovolenku som nastúpila 17. januára 2007, následne na RD. V sociálnej poisťovni som bola prihlásená ako osoba od štátu registračným listom FO až dňa 13.02.2008.
Mám choré dieťa /infekčné ochorenie - predpokladaná doba liečby 3 týždne/ preto uvažujem aj o čerpaní OČR. Chcela by som len vedieť, aká čiastka by mi cca bola vyplatená Sociálnou poisťovňou. Je táto dávka vyplácaná po dobu 10 kalendárnych dní?
Ďakujem za odpoveď
Janka
brčko
24.03.10,21:08
Dobrý deň, prosím Vás o radu, z akého vymeriavacieho základu sa počíta dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou pri OČR - ošetrovanie chorého dieťaťa.
15.1.2010 som nastúpila do zamestnania po skončení rodičovskej dovolenky, ktorá mi bola vyplatená ešte aj za mesiac február 2010. Na materskú dovolenku som nastúpila 17. januára 2007, následne na RD. V sociálnej poisťovni som bola prihlásená ako osoba od štátu registračným listom FO až dňa 13.02.2008.
Mám choré dieťa /infekčné ochorenie - predpokladaná doba liečby 3 týždne/ preto uvažujem aj o čerpaní OČR. Chcela by som len vedieť, aká čiastka by mi cca bola vyplatená Sociálnou poisťovňou. Je táto dávka vyplácaná po dobu 10 kalendárnych dní?
Ďakujem za odpoveď
Janka

ošetrovné sa vypláca najviac za 10kalend.dní, ako píšeš, aj keby očr trvala dlhšie. A od 11teho dna očr sa ti prerušuje poistnie v soc.poistnovni (t.j. akoby si čerpala neplatené volno, len s trvaním zdravotného poistenia aj bez povinnosti platenia zamestnávatelom).
V tvojom prípade by bolo ošetrovné na 1kalednárny den rátané ako 55% z jednej 30-tiny vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v meisaci nástupu na očr.

t.j. rátalo by sa z pravdepodobného VZ, lebo v rozhodujúcom období t.j. r.2009 nemáš žiadny VZ. Jedine v prípade, že by si mala aspon 1den v r.2009 nejaký VZ (napr. si čerpala riadnu dovolenku), tak by sa to rátalo z VZ v r.2009.