Viera 2
25.03.10,09:02
Prosím poradiť s problémom:
Manželka, platca DPH, nakúpila v r. 2008 stroje k podnikateľskej činnosti, uplatnila si odpočet DPH (171000 SK) a nakoľko bola v strate, neuplatňovala výdavky vo forme odpisov.
V roku 2009 založil živnosť na vykonávanie rovnakej činnosti manžel, ale nie je platcom DPH. Na vykonávanie činnosti používa tie isté stroje. V zmysle § 6, ods. 16 zákona o dani z príjmov : "(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja."
Tento odsek chcem uplatniť pri vypracovaní daňových priznaní oboch manželov, teda polovicu odpisov za rok 2009 dať manželovi a polovicu nechať manželke.

Teraz ma trápi toto:
Čo s uplatnenou DPH na vstupe? Spĺňa tento prípad podmienky na uplatnenie § 54 Zákona o DPH? Treba vrátiť celú polovicu odpočítanej DPH?
Ak áno, k akému termínu?
A čo potom s výškou odpisov u manžela? Zvyšujem jeho polovicu hodnoty majetku o vrátené DPH?
Prosím poraďte...
hanelie
25.03.10,08:14
e činnosti používa tie isté stroje. V zmysle § 6, ods. 16 zákona o dani z príjmov : "(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov
podľa tohto § si majetok zahrnie len jeden z manželov - tú dph by som nechala tak ako je / nerozpočítavať / takisto odpis len manželka a ostatné výdavky /napr údržba, náhr. diely rozdelené / môj názor
Viera 2
25.03.10,08:53
Odhliadnuc od toho, že sa mi jedná práve o zvýšenie výdavkov pre manžela, odpisy sú predsa považované za výdavky - náklady. A ak máme dostáť zákonu až do ukončenia citovaného odseku, ak sa má deliť príjem z predaja pomerom podľa uplatnených výdavkov, tak by sa tie odpisy mali tiež podeliť.
Len mi tam vŕta v hlave ten §54 zákona o DPH - čo by na to povedali kontrolóri...