jued
11.10.05,11:40
Mám vážny problém.


V roku 2004 sme nakupovali naftu cez firmu AS 24 Praha, ktorú nám dvojtýždenne fakturovali. Sumu za PHM sme dávali do prevádzkovej réžie včetne DPH. V roku 2005 nás oslovila firma z ČR , ktorá nám oznámila , že si môžeme spätne uplatniť DPH v ČR a že bude v našom mene konať ohľadne registrácie DPH v ČR a ostatných formalít. Práve dnes nastala však situácia, že uvedená firma v ČR nám postúpi finančné prostriedky za DPH z ČR na náš účet. Jedná sa mi o to ako mám správne celú túto transakciu zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Uvažovala som nad tým, že nakoľko v roku 2004 bolo DPH zahrnuté v prevádzkovej réžii ako nákup PHM, tak príjem peňazí za DPH v roku 2005 by som mala asi zaúčtovať ako ostatný zdaniteľný príjem. Neviem či správne uvažujem. Alebo musím dať oprávné priznanie za rok 2004, Ja fakt neviem čo s tým mám spraviť. Ak viete , tak pomôžte. Ďakujem
jued
11.10.05,12:04
Naozaj mi s tým nevie nikto poradiť ?
Petronela
11.10.05,14:35
Na základe Usmernenia MF SR k zákonu č. 595/2003 Z.z. , kt. bolo uverejnené vo FS 5/2005 sa vrátenie DPH zahrnie do príjmov- základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k jej vráteniu na základe oznámenia členského štátu resp. pripísaniu na účet.
Jana Acsová
11.10.05,16:48
Mám za to, že zároveň v tomto prípade dochádza aj k vzniku nového účtovného prípadu, ktorým by ste si obhájili postup, nakoľko iba v roku 2005 ste vstúpili do jednania ohľadom nárokovania si zaplatenej DPH v ČR. Predpoklaldám, že máte k tomu aj potrebnú dokumentáciu. Nakoľko ste si prislúchajúcu daň uplatnili v daňových výdavkoch, keď vám táto skutočnosť ešte nebola známa, zahrňte príjem z vrátenej DPH do zdaniteľných príjmov ... v tomto prípade ostatných v čase ich inkasa.
jued
12.10.05,08:38
veľmi pekne Vám ďakujem.