branuska
25.03.10,09:06
Dobry den,

co sa tyka dotacii, nasla som tu par tem ale z nich mi nie je jednoznacne jasne uctovanie dotacie z UPSVaR v jednoduchom uctvonictve (ziadny pausal)

V decembri som dostala 2416,15 Eur dotaciu na zacatie podnikania...Kupila som z nej software od Krosu za 751,82 Eur, ktory som mala samozrejme v podnikatelskom zamere.

Uctujem teda:


1. dotácia 2416,15 - prijem neovplyvnujuci ZD (PNZD)
2. zaroven dotácia do zavazkov
3. SW 751,82 Eur ako VOZD ( zaevidujem si aj fakturu ako zavazok, aby som to mohla dat uhradit)
4. Potom cez ID zauctujem 751,82 Eur ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane (POZD)
5. A v zavazkoch si pridam uhradu sumy 751,82 Eur - cize si tym znizim zavazok voci UPSVaR

Pokial viem, dotacia sa v JU nezdanuje cela (pokial sa neuplatnuje pausal) ale zdanuju sa len vydavky vo forme prijimov, za ktore sa kupi to, co je napisane v podnikatelskom zamere...

Cize v tomto konkretnom pripade, mam zdanitelne prijmy zo zivnosti 751,82 a zaroven vydavky odpocitatelne 751,82....cize som zarobila 0 a danove je teda tiez nulove....
Nie som si ista, ci totiz rozmyslam dobre...musim v tomto pripade podat DP? A ak ano, bude to tak ako som pisala???

Velmi pekne dakujem....
veronikasad
25.03.10,08:08
žiadne iné výdavky si v roku 2009 nemala ?
branuska
25.03.10,08:15
Nie, zacala som podnikanie od decembra a dotaciu som dostala 14. 12....kupila som len ten soft...a mala som tam este osobnu spotrebu, ale to su VNZD...
Gracia RR
25.03.10,08:18
Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
branuska
25.03.10,11:19
Hm, tak sa to asi nedozviem....viem mi prosim niekto odpovedat? :-(
Dakujem
Zdenka175
25.03.10,11:24
Odvody ste neplatili, tie vstupujú do záväzkov.
Zdenka175
25.03.10,11:32
Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
Zo záväzkov z dotácie sa odpočítajú tie doklady ,ktoré ste nakúpili v súlade s PP. Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch príjem do r.3 suma vyčerpanej dotácie. Ak nebol iný príjem. A do výdavkoch r. 5 Nákup materiálu ....
r.8 Platby poistného ...... r. 9 prevádzková réžia....

Výkaz o majetku a záväzkoch r. 8 Pohľadávky ak máte nejaké, r. 10 Peniaze v hotovosti
r. 11 Účty v bankách, r. 17 záväzky - zostatok nevyčerpanej dotácie a ak bolo nezaplatené poistné. Ak robíte prvý krát daňové za SZCO tak vo výkazoch píšete za bežné účtovné obdobie. Za predchádzajúce nepišete nič
ivustek
25.03.10,11:34
Prosím Vás, rada by som sa tiež pripojila do Vašej téme, pretože mám rovnaký problém, ako má Branuška.
Dostala som v júli 2009 dotáciu z úradu práce na rozbehnutie podnikateľskej činnosti. Z tejto dotácie som kúpila notebok a tlačiareň a platila som odvody do fondov.
Dotácia z UP je príjem oslobodený od dane.
Veci, ktoré som z nej kúpila účtujem ako nákup materiálu do spotreby a odvody do fondov - čo je výdavok zahrnutý do daňového základu.
Akú časť z tejto dotácie mám dať do záväzkov vo Výkaze o majetku a záväzkoch a prečo?
Avšak som z dotácie platila aj iné výdavky, pretože som, žiaľ, nedosiahla žiadne príjmy. Ako mám postupovať? dakujem
Do záväzkov dotáciu dáte k dátumu, kedy Vám prišla na účet v celej sume. Potom postupne tento záväzok ponižujete a to nákupom a odvodmi/v súlade s pod.zámerom. Konečný stav zapíšete do výkazu MaZ ako záväzok, ktorý prirátate k ostatným záväzkom/ak nejaké máte/. Potom zrátate čerpanie dotácie - teda všetky výdavky,ktoré boli doteraz použité z dotácie - a túto sumu zapíšete do PD v rámci uzávierkových operácií ako preúčtovanie dotácie do POZD.
A pýtate sa prečo máte dotáciu účtovať v záväzkoch? Preto, lebo keď ju nepoužijete v súlade s PP musíte ju vrátiť - teda je to Váš záväzok.
grammatika
25.03.10,11:37
branuska
25.03.10,11:39
A co sa tyka mojho povodneho prispevku....je to tak spravne co sa tyka uctovania aj DP? odovody som si platila az v januari 2010.
ivustek
25.03.10,11:43
A co sa tyka mojho povodneho prispevku....je to tak spravne co sa tyka uctovania aj DP? odovody som si platila az v januari 2010.
Ak ste nemali už žiadne prijmy ani výdaje, tak príjem je - výška čerpania dotácie a výdaj je taký istý. ČZD je 0.
Uvedené účtovanie je tiež dobré.
branuska
25.03.10,11:45
Dakujem krasne, potrebovala som si to overit...
Vsetkym krasny den zelam :-)
ivustek
25.03.10,11:47
Dakujem krasne, potrebovala som si to overit...
Vsetkym krasny den zelam :-)
A tie odvody, čo ste platila za december v januári 2010 si nezabudnite uviesť tiež do záväzkov r.2009.
branuska
25.03.10,11:53
Tak teraz som uz popletena uplne...:-(
ved mi prejde cely zvysok zavazku do roku 2010: dotacia - software = zavazok voci UPSVaR, ktory budem mat aj vo vykaze, ktory odovzdam ako prilohu k DP, nie?
ivustek
25.03.10,12:00
Tak teraz som uz popletena uplne...:-(
ved mi prejde cely zvysok zavazku do roku 2010: dotacia - software = zavazok voci UPSVaR, ktory budem mat aj vo vykaze, ktory odovzdam ako prilohu k DP, nie?
Do r. 2010 Vám prejde zvyšok záväzku z dotácie a ten zapíšete aj do výkazu MaZ. Lenže do tohto výkazu sa zapisujú aj iné záväzky, nielen z dotácie. Vaším záväzkom k 31.12. je poistné za dec.2009.A to tiež budete evidovať ako ZS k 1.1.2010.
Či sa zle rozumieme?
branuska
25.03.10,12:05
Rozumiem tomu tak, ze mojim zavazkom je zaplatenie ZP, ktory mozem do 8ho nasled. mesiaca zaplatit...ja som ho platila 6.januara 2010...a co sa odvodov tyka, tie mam tiez v podnokatelskom zamere....tak som preto zmatana...
ivustek
25.03.10,12:09
Rozumiem tomu tak, ze mojim zavazkom je zaplatenie ZP, ktory mozem do 8ho nasled. mesiaca zaplatit...ja som ho platila 6.januara 2010...a co sa odvodov tyka, tie mam tiez v podnokatelskom zamere....tak som preto zmatana...
to poistné zaplatené v januári si do čerpania dotácie v r.2009 a teda do POZD samozrejme nemôžete dať, ale do záväzkov r.2009 ho pripočítajte a uveďte vo výkaze. Vo výkaze sa uvádzajú všetky záväzky a nielen z dotácie.
V záväzkoch si budete celý rok 2010 viesť aj platby na poistné - záväzok Vám vznikne k posl.dňu v mesiaci a ponížite ho úhradou poistného.
branuska
25.03.10,12:13
Cize ked uctujem v alfe, tak si musim zaevidovat do zavazkov zdravotne poistenie s platonostou do 8.1. 2010, tym padom sa mi objavi zavazok v uctovani, ktory nebude zaplateny v r. 2009 a teda sa mi objavi vo vykaze M a Z ...tak?
ivustek
25.03.10,12:16
Cize ked uctujem v alfe, tak si musim zaevidovat do zavazkov zdravotne poistenie s platonostou do 8.1. 2010, tym padom sa mi objavi zavazok v uctovani, ktory nebude zaplateny v r. 2009 a teda sa mi objavi vo vykaze M a Z ...tak?
v alfe neúčtujem, ale malo by to byť tak ako píšete.Keď poistné zaplatíte, ponížite záväzok.
branuska
25.03.10,12:17
Dakujem krasne za Vas cas...opravim si to...toto som vobec netusila...

Pekny a uspesny den...
megyzah
31.01.13,15:39
Dobrý deň, prosím o radu - alebo skôr odsúhalsenie, prečítala som si príspevky o účtovaní dotácii. Podnikateľ dostal od ÚP dotácie vo výške 2100 € - to je príjem neovplyvňujúci základ dane, z dotácie vyčerpal 877 € - to je výdavok ovplyvňujúci základ dane, interným dokladom som čiastku 877 € z poskytnutej dotácie preúčtovala do príjmu ovplyvňujúceho základ dane a zostatok nevyčerpanej dotácie uvediem vo výkaze o majetku a záväzkoch na r. 17 ako záväzok?
megyzah
31.01.13,15:44
Vlastne ešte jedna otázka, je potrebné dotáciu z ÚP nahodiť do knihy záväzkov?
batorek
28.02.13,18:46
Dobrý večer
Ja sa chcem spýtať čo v takom prípade keď do 2 rokov sa dotácia z UPSVaR nevyčerpala a zrušila sa živnosť. 2 roky boli dodržané
ale tam zostala nejaká suma, ktorá sa nevyčerpala. Tá sa bude musieť vrátiť????? Kontrola nebola po dvoch rokoch.
Ako sa ten zostatok zaúčtuje pri ukončení podnikania zapíše sa ako vyrovnaný záväzok pri JU.
Liptáčik
05.03.13,14:01
Jednu otázku mám aj ja. Ak čerpám dotáciu z ÚP, a dodržím správnosť účtovania, môžem sa rozhodnúť, či použiť preukázateľné výdavky alebo paušál? Nie je povinnosť uplatniť si len preukázateľné výdavky?
veronikasad
05.03.13,14:19
Jednu otázku mám aj ja. Ak čerpám dotáciu z ÚP, a dodržím správnosť účtovania, môžem sa rozhodnúť, či použiť preukázateľné výdavky alebo paušál? Nie je povinnosť uplatniť si len preukázateľné výdavky?
Pre účely UP musíš viesť účtovníctvo.
Zdanenie môžeš aj formou paušálnych výdavkov, ak je to pre teba výhodnejšie. Len pozor na povinnú registráciu v SP, lebo pri paušáli v prvom roku podnikania zdaníš celú dotáciu.
1janka
05.03.13,17:27
Ahojte poradáci, k tejto téme sa chcem spýtať, že ak teda vyčerpanú dotáciu zaúčtujem zároven aj do POZD, tak z tejto sumy dotácie sa potom budú vypočítavať odvody do SP, dobre to chápem? Je to normálne aby som z dotácie platila odvody? Podla nového sa výška odvodov platí z výšky príjmov pred odpočítaním výdavkov...teda mi to tak vychádza, že z tej dotácie sa budú počítať odvody...dobre to chápem?Dakujem
mondes
05.03.13,17:34
Ahojte poradáci, k tejto téme sa chcem spýtať, že ak teda vyčerpanú dotáciu zaúčtujem zároven aj do POZD, tak z tejto sumy dotácie sa potom budú vypočítavať odvody do SP, dobre to chápem? Je to normálne aby som z dotácie platila odvody? Podla nového sa výška odvodov platí z výšky príjmov pred odpočítaním výdavkov...teda mi to tak vychádza, že z tej dotácie sa budú počítať odvody...dobre to chápem?Dakujem

Áno, bohužiaľ výška vyčerpanej dotácie sa zarátava do príjmu na povinné odvody do SP
1janka
05.03.13,17:42
no pekne...kedy sa už my slováci preberieme k životu a nenecháme vládu robiť samé hovadiny?
1janka
05.03.13,17:44
inak dakujem za rýchlu odpoved...len ma ešte napadá taká možnosť, že prakticky výsledok príjmov a výdavkov je 0, že či to nevynať z POZD a VOZD...ved výsledok bude aj tak rovnaký, hm?..:-)))
nevieme obísť tú blbosť?
ewita888
05.03.13,17:57
výška príjmov sa sleduje iba pri povinnej registrácii pre platenie odvodov do SP.. inak sa odvody rátajú zo základu dane + poistné.. čiže ak budeš mať dotáciu aj v príjmoch aj vo výdavkoch /nepoužiješ paušál/, tak čo sa týka dotácie vysledok budeš mať 0..
eva.ch
05.03.13,18:04
Mam otazku, uctovanie dotacie chapem ale potom ma napada, ked pouzijem dotaciu a zaradim ju ako prijem ovplyv. zakad dane, potom mi ale vychadza, ze pouzita dotacia sa mi zaratava do vymeriavacieho zakladu pre platenie odvodov na dalsi rok?
mondes
05.03.13,18:09
inak dakujem za rýchlu odpoved...len ma ešte napadá taká možnosť, že prakticky výsledok príjmov a výdavkov je 0, že či to nevynať z POZD a VOZD...ved výsledok bude aj tak rovnaký, hm?..:-)))
nevieme obísť tú blbosť?
Ako to môžeš vyňať? Veď ak si z dotácie vyčerpala čo i len 1 euro, tak to euro ide automaticky do N aj do príjmov. Čiže ak si z dotácie čerpala, tak to vyňať nemôžeš.
A áno, ZD tým, že účtuješ o dotácií sa ti nemení, avšak ZD nemá nič spoločné s povinnosťou platenia odvodov do SP. Tu sa berie ohľad na výšku príjmov.
mondes
05.03.13,18:16
Mam otazku, uctovanie dotacie chapem ale potom ma napada, ked pouzijem dotaciu a zaradim ju ako prijem ovplyv. zakad dane, potom mi ale vychadza, ze pouzita dotacia sa mi zaratava do vymeriavacieho zakladu pre platenie odvodov na dalsi rok?

No, nie je to tak ako píšeš. Výška vyčerpanej dotácie sa ti zaratáva do POZD aj do VOZD, to znamená, že základ dane ti to neovplyvní. A na výpočet výšky odvodov sa berie ako vymer. základ práve ten ZD + odvody do ZP a SP. Takže ZD sa ti pri účtovaní dotácie nezvýši ani nezníži a tým pádom ani VZ sa ti nezníži ani nezvýši.
1janka
05.03.13,18:24
ano dakujem už chápem, ale zaujíma ma ked mám príjmy aj z podnikania...aj zo závislej činnosti...ZD sa ráta len z podnikania? teda na účely výpočtu odvodov..alebo dokopy?
mondes
05.03.13,18:26
ano dakujem už chápem, ale zaujíma ma ked mám príjmy aj z podnikania...aj zo závislej činnosti...ZD sa ráta len z podnikania? teda na účely výpočtu odvodov..alebo dokopy?

len z podnikania
1janka
05.03.13,18:38
dakujeeeeeem..:-)
batorek
23.03.13,06:26
Chcela by som sa spýtať na dotáciu nejak mi to neladí.
Príjem dotácie PNZD
čerpanie -výdaje VOZD
preúčtovanie dotácie POZD
mám aj iné príjmy a výdaje z podnikania za celý rok.
Len to mi nejde do hlavy že som si uriobila základ dane pred preúčtovaním
čo mi vyšlo že budem platť príklad 893 € dane a ke´d som tú dotáciu preučtovala tak
mi vyšlo že budem platiť prikl.1099 € dane je tak dobre ????
Myslím si, že čo som čerpala tak som to mala odrátane z celkových príjmov a nebola tam zaúčtovaná
príjem dotácie. dobre to chápem
evinka33
23.03.13,06:43
ak si si vypočítala základ dane, ktorý už zahŕňal výdavky - nákupy z prostriedkov dotácie a až potom si zaúčtovala čerpanie dotácie ako POZD tak sa ti o tú sumu vyčerpanej dotácie samozrejme zvýšil základ dane. Myslím, že to chápeš dobre.
Anik
23.03.13,06:53
ja osobne dávam čerpanie dotácie v priebehu roka ako VNZD až na konci roka prevediem interným zápisom do VOZD, ak si účtovala priamo do VOZD, tak sa ti to potom prejaví navýšením ZD
batorek
23.03.13,06:57
ďakujem za skorú odpoveď potrebovala som to potvrdiť.
Mija33
23.05.13,07:50
takže ak som to dobre pochopila vo výkaze o MaZ do r.17 dám nevyčerpanú dotáciu plus odvody za december? aj ked budu odvody hradené z dotácie? D