EvaB.
25.03.10,09:36
Dobrý deň.
V roku 2007 som urobila daňové priznanie živnostníčke, ktorá si v roku 2008 uplatňovala paušálne výdavky vo výške 40%. Čiže v roku 2007 som upravila ZD o neuhradené pohľadávky (záväzky ani zásoby nemala) - riadok 40 DP typ B.
V roku 2008 si uplatňovala výdavky vo výške 40% z príjmov (ktoré tvorili len skutočne uhradené pohľadávky okrem už zdanených - teda tých, ktoré boli uvedené v DP za rok 2007 a úroky z podnikateľského účtu) + skutočne zaplatené odvody na ZP a SP. Zrazenú daň z úrokov som jej v DP odrátala.

V roku 2009 pokračuje v uplatňovaní paušálnych výdavkov. Takže jej príjmy tvoria uhradené pohľadávky (nemá žiadne úhrady už zdanených pohľadávok z roku 2007, teda všetky zdaňuje) a úroky z podnikateľského účtu. V roku 2009 jej však VšZP poslala na účet preplatok vo výške +204,74 EUR, ktorý sa skladá z nasledovného:
+114,02 EUR - zaplatila nedoplatok z RZZP za rok 2008, avšak poisťovni po kontrole z RZZP za r. 2008 vyšiel preplatok, takže túto sumu dostala späť
+0,02 EUR - poisťovňa sa asi pomýlila a neposlala vyššie spomínaných 114,02 ale 114,04 EUR
+111,97 EUR - preplatok z RZZP za rok 2008, ktorý vyšiel pri vyrátaní samotnou poisťovňou
- 21,27 EUR - poisťovňa zrazila daň z preplatku (zo 111,97) vo výške 19%

Pýtam sa:
1. Sumu 114,02 dám v evidencii platieb poistného len ako storno - vrátenie uhradeného poistného? Nejde teda o príjem?
2. Čo so sumou 0,02 - tiež storno poistného ako v otázke č. 1?
3. Sumu 111,97 nezahrnem do ZD a zrazenú daň (21,27 EUR) budem považovať za vysporiadanie daňovej povinnosti? Môžem tak urobiť aj keď napríklad daň zrazenú z úrokov si uplatňujem ako preddavkovú a teda úroky zahrňujem do ZD a potom z nich ešte mínus 40% paušálne výdavky? Podľa §13 zákona o ZP sa preplatok z RZZP nezapočítava do vymeriavacieho základu ZP, a teda takýmto spôsobom mi nebude nikde figurovať.
3. Postupovala som v roku 2007 a v roku 2008 správne?
4. Postupuje sa v roku 2009 pri pokračovaní paušálnych výdavkov stále rovnako (ako v roku 2008), alebo sa niekde niečo upravuje (niečo som prehliadla)?
Ďakujem.
EvaB.
25.03.10,10:15
Prosím, vie mi niekto poradiť?
Xanti
25.03.10,10:33
Pýtam sa:
1. Sumu 114,02 dám v evidencii platieb poistného len ako storno - vrátenie uhradeného poistného? Nejde teda o príjem? o túto sumu si už raz znižila SZCO základ dane, takže podľa mna to je príjem.
2. Čo so sumou 0,02 - tiež storno poistného ako v otázke č. 1? detto vyššie určite má VšZP tvoj klient
3. Sumu 111,97 nezahrnem do ZD a zrazenú daň (21,27 EUR) budem považovať za vysporiadanie daňovej povinnosti? môžeš
Môžem tak urobiť aj keď napríklad daň zrazenú z úrokov si uplatňujem ako preddavkovú a teda úroky zahrňujem do ZD a potom z nich ešte mínus 40% paušálne výdavky? áno môžeš takto a je to výhodnejšie, práve kvôli tomu paušalu čo si uplatníš s toho celkového príjmu
Podľa §13 zákona o ZP sa preplatok z RZZP nezapočítava do vymeriavacieho základu ZP, a teda takýmto spôsobom mi nebude nikde figurovať.
3. Postupovala som v roku 2007 a v roku 2008 správne?
4. Postupuje sa v roku 2009 pri pokračovaní paušálnych výdavkov stále rovnako (ako v roku 2008), alebo sa niekde niečo upravuje (niečo som prehliadla)? ja neviem ja pokračujem stále rovnako, do príjmu dávam sumy čo prišli v roku, do výdavkov sumy na odvody čo boli reálne zaplatené. Nemám pocit, že sa niečo zmenilo ked človek stále robí paušalne výdaje.

Ďakujem.
v texte.
EvaB.
25.03.10,12:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
O sumu 114,02 si SZČO neznížila základ dane, pretože ju uhradila v roku 2009 a aj sa jej táto platba zo VšZP vrátila ešte v roku 2009. Môžem obe platby "ignorovať", teda neuvádzať ani v evidencii odvodov, a potom ani ako príjem? Tým neznížim základ dane a ani ju neuvediem v príjmoch. Môže byť?
Ak túto sumu uvediem v celkových zaplatených odvodoch, potom by som jej vrátenie mala zahrnúť do celkových príjmov a tým si z nej uplatniť aj paušálne výdavky. V tomto prípade bude teda výsledný základ dane iný. Čo je z hľadiska zákona správne?