RIA 53
25.03.10,10:18
Ide o poisťovňu Kooperatíva a skúste mi poradiť či pre nich platí nejaký zákon o vybavovaní žiadostí, prípadne sťažností a aké sú lehoty na ich vybavenie. A ešte ak viete kto by mal byť ako kontrolný orgán nad činnosťou poisťovní?
Chobot
25.03.10,09:44
Ide o poisťovňu Kooperatíva a skúste mi poradiť či pre nich platí nejaký zákon o vybavovaní žiadostí, prípadne sťažností a aké sú lehoty na ich vybavenie. A ešte ak viete kto by mal byť ako kontrolný orgán nad činnosťou poisťovní?

Ak išlo o reklamáciu alebo sťažnosť, tak v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa je lehota na vybavenie sťažnosti či reklamácie 30 dní.

Dohľad nad poisťovňami robí NBS, je možné aj tam podať sťažnosť (na odbor ochrany klienta), ale NBS nemôže zjednať nápravu, len posúdi, či poisťovňa postupovala pri riešení sťažnosti v súlade so zákonom.
RIA 53
25.03.10,17:14
Ak išlo o reklamáciu alebo sťažnosť, tak v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa je lehota na vybavenie sťažnosti či reklamácie 30 dní.

Dohľad nad poisťovňami robí NBS, je možné aj tam podať sťažnosť (na odbor ochrany klienta), ale NBS nemôže zjednať nápravu, len posúdi, či poisťovňa postupovala pri riešení sťažnosti v súlade so zákonom.
Moje vedomosti o 30 dňovej lehote sa mi potvrdilo vašou odpoveďou.
Ak NBS len posudzuje oprávnenosť sťažností, kto potom môže zjednať nápravu.
Chobot
25.03.10,20:41
Moje vedomosti o 30 dňovej lehote sa mi potvrdilo vašou odpoveďou.
Ak NBS len posudzuje oprávnenosť sťažností, kto potom môže zjednať nápravu.

Domôcť sa nápravy je len v kompetencii súdu (pokiaľ poisťovňa neuzná reklamáciu, alebo ak neurobí ústupok).

Skús popísať, čo si reklamovala. Možno ti ako nestranní povieme, či je sťažnosť oprávnená alebo nie.
RIA 53
25.03.10,21:21
Podala som žiadosť na zrušenie poistnej zmluvy s výplatou odkúpnej hodnoty poistenia. Pracovníčka mi povedala, že do 30 dní to bude vybavené. 10.3.2010 uplynulo 30 dní do dnešného dňa nemám od nich ani žiadnu odpoveď a ani peniaze. Telefonicky mi bolo povedané, že to ešte nie je likvidované. Ako ich mám donútiť, aby som svoje peniaze od nich dostala. Napriek tomu, že som poistku zrušila posielajú mi šeky na platenie poistky ďalej.
Chobot
26.03.10,09:24
Podala som žiadosť na zrušenie poistnej zmluvy s výplatou odkúpnej hodnoty poistenia. Pracovníčka mi povedala, že do 30 dní to bude vybavené. 10.3.2010 uplynulo 30 dní do dnešného dňa nemám od nich ani žiadnu odpoveď a ani peniaze. Telefonicky mi bolo povedané, že to ešte nie je likvidované. Ako ich mám donútiť, aby som svoje peniaze od nich dostala. Napriek tomu, že som poistku zrušila posielajú mi šeky na platenie poistky ďalej.

Aha, no tak to je ale niečo iné. To nie je reklamácia ani sťažnosť, ale výpoveď poistenia a výpoveď sa riadi všeobecnými obchodnými podmienkami, resp. podľa § 800 ods. 1 Obč. zákonníka:

(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

Takže poistku ti nezrušia do 30 dní od zaslania výpovede, ale v závislosti od toho, aké máš dohodnuté poistné obdobie (mesačné, štvrťročné, či ročné). Píšeš, že ti posielajú poštové poukážky, takže poistné obdobie bude mesačné. Ty musíš platiť poistné až do doby skončenia poistenia. Ak napíšeš, kedy presne si im doručila výpoveď, vypočítam ti, k akému dátumu ti ukončia poistku. Peniaze dostaneš (ak máš nárok na odkupnú hodnotu – väčšinou do roka, niekedy ani do dvoch rokov nie je nárok na odkupnú hodnotu) do 15 dní od skončenia poistenia.
RIA 53
28.03.10,10:42
Poistku som zrušila k 11.2.2010 s tým, že mi pracovníčka povedala, aby som už v mesiaci február zrušila trvalý príkaz na platenie poistného. Medzi tým, čo som tu prezentovala svoj problém, telefonicky som sa skontaktovala s pracovníčkou, ktorá má likvidovať práve aj moju poistnú zmluvu. Najprv tvrdila, že to musí vedenie schváliť a až tak to dostane ona na vybavenie, po chvíli to našla už u seba na stole medzi inými na vybavenie, tak na moje naliehanie to začala hneď likvidovať. Takže asi tak sa to tam vybavuje. Všetko záleží aj od pracovníkov, ako rýchlo vybavujú poštu, ktorá sa im nahromadí na stole. Tá lehota podľa jej vyjadrenia je 4-6 týždňov od podania výpovede.
Chobot
28.03.10,23:47
Poistku som zrušila k 11.2.2010 s tým, že mi pracovníčka povedala, aby som už v mesiaci február zrušila trvalý príkaz na platenie poistného. Medzi tým, čo som tu prezentovala svoj problém, telefonicky som sa skontaktovala s pracovníčkou, ktorá má likvidovať práve aj moju poistnú zmluvu. Najprv tvrdila, že to musí vedenie schváliť a až tak to dostane ona na vybavenie, po chvíli to našla už u seba na stole medzi inými na vybavenie, tak na moje naliehanie to začala hneď likvidovať. Takže asi tak sa to tam vybavuje. Všetko záleží aj od pracovníkov, ako rýchlo vybavujú poštu, ktorá sa im nahromadí na stole. Tá lehota podľa jej vyjadrenia je 4-6 týždňov od podania výpovede.

Treba vždy pozrieť, ako je vo Všeobecných poistných podmienkach upravené ukončenie poistenia resp. výpoveď poistenia. Poisťovne sa môžu podmienkami trochu líšiť.