IvoM
25.03.10,11:28
Jednému klientovi sme uplatnili celú DPH z takto prijatej faktúry:

Fakturujeme Vám stavebné práce:

Základ bez DPH 19%: 1 000,-
..................DPH 19%: 190,-
.................. s DPH: 1 190,-
-preddavok s DPH - 595,- /daňový doklad č.xxx/
................ k úhrade 595,-


Je pravda že na preddavok bol vystavený dodávateľom daňový doklad k prijatej zálohe /v inom období/, ale prehliadli sme to, môj názor ale je že §71.2i predsa hovorí že na daňovom doklade musí byť uvedená výška dane v EUR, ktorá sa má zaplatiť a teda na faktúre má byť uvedená DPH ponížená o už uplatnenú DPH a nie len informácia že preddavok bol s DPH, a odberateľ si ju má vypočítať. V príklade sú uvedené samozrejme iné sumy a keďže ide o relatívne vysokú čiastku tak by som chcel počuť nejaký nazávislý názor.
Luba
25.03.10,11:16
Vo faktúre určite musí byť uvedená výška DPH, čiže ak poslali predtým faktúru (daňový doklad) na vopred prijatú platbu, tak to mali zohľadniť aj vo vyúčtovacej fa. Ale ak ste predtým z tej fa za vopred prijatú platbu neodpočítali DPH, lebo ste to prehliadli a urobíte to teraz naraz, tak by to nemalo vadiť, lebo DPH na vstupe si možno posúvať do ďalších období. Pravda, treba k tomu inak pristupovať na prelome rokov, nemožno posúvať odpočítanie DPH napr. z 09/2009 až do 02/2010.
Každopádne ale v tomto prípade máte chybný doklad, takže by som to reklamovala, vrátila a žiadala správnu vyúčtovaciu faktúru.
IvoM
25.03.10,11:32
Ide o to že sem odpočítali, záloha bola z 11/09 a ostrá v 12/09, a vlastne sme si dokopy uplatnili 150% DPH.
Luba
28.03.10,15:18
No tak v takomto pripade to vidim na dodatocne danove priznanie za 12/2009 a vratit dan aj s nejakou pokutou, ak ide o vysoku sumu.:mad: