luboz
25.03.10,11:08
Dobry den,

chcel by som sa opytat ako postupovat v pripade chyby registracnej pokladnice.
Presnejsie, jedna sa o PC s fiskalnym modulom FM2000 (od Varosu) a cca mesiac zacalo tlacit na vsetky doklady (blocky aj uzavierky) nespravny rok, t.j. namiesto 2010 tlaci 2003. A cca 2 tyzdne uz okrem roku zacala nespravne tlacit aj mesiac, t.j. namiesto 03 tlaci 05.
Fiskalne moduly nam boli dodavane spolu so softverom (Abra) a aj vymenu procesoru vo fiskalnom module (prechod na Euro) vykonal technik z Abry.
Na strankach Varosu som sa docital, ze niektore FM2000 mozu mat problem s casom pri pouziti europrocesoru a prave to je nas pripad.
Zial, na problem nas upozornil az zakaznik, nakolko sa bezne akurat kuklo na den a GTcka. Tych 2010 tam uz clovek videl "automaticky".
Este v ten den sme kontaktovali vyrobcu (Varos), nakolko Abra byt to urobila urcite tiez a predpokladal som, ze to bude rychlejsie.
Problem ale je, ze Varos nema momentalne suciastky na opravu, takze cakame uz zachvilu 2 tyzdne.

Zial, Varos caka na dodavku od svojho dodavatela a cas dodania mi nevedel upresnit. Na otazku, ci mozeme blokovat aj ked tam tlaci nespravny datum nam bolo povedane, ze podstatne su GTcka a cisla uzavierok aby sedeli a ze sa to potom poriesi zapisom do pokladnicnej knihy. Co ale keby nam teraz dosla kontrola z DU?
A vypisovanie prijmovych dokladov si nevieme predstavit, nakolko by ich bolo aj celkom dost a hlavne v spicke by sa to absolutne nestihalo.

Ako by sa malo postupovat z hladiska zakona? Je pravda, ze mozeme zatial tieto FM (ERP) pouzivat?
Je daka doba, dokedy od nahlasenie problemu musia ERP alebo FM "opravit"?
Ak ano, co v pripade, ze to nie je mozne vykonat?

Vopred dakujem za odpoved a prajem pekny den
magnum
25.03.10,10:14
doba je zarucna pokial to nie je v zaruke tak o ziadnych dobach zo strany varosu nemoze byt ani rec. zmluvu s abrou neviem aku mate tam sa treba riadit podla toho

a ohladom pouzivania ... nerobil by som to. ano pokial ste o probleme nevedeli tak este ako tak ok aj ked doklad pred tym ako vydate z ruky by ste mali skontrolovat ale ak uz o probleme viete tak by som to neriskoval

... resume -> pripravit sa na nakup noveho fiskalu...
luboz
25.03.10,11:12
Vdaka za odpoved. Zial novy fiskal zatial neprichadza do uvahy, nakolko Varos ma zatial FM4000 certifikovany iba s termotlaciarnou samsung a my uvazujeme o ihlickach.
Taktiez este v Abre FM4000 nie je podporovany. A menit cely soft rozhodne neplanujeme (to by bola praca na niekolko tyzdnov). Kupovat fiskal vyhovujuci staremu zakonu na 3/4 roka nie je zrovna vyhra.
Keby bol cca august a neskor a uz by sme mohli prejst na FM podla noveho zakona, tak to vobec neriesim...

O tej dobe som myslel tak, ze vraj od nahlasenia problemu s FM by ho mali vraj do 72 hodin vyriesit, aspon take nieco mi vraveli...
blcha
03.05.10,15:20
Súhlasím s luboz-om. Predstavte si svojich chudákov zákazníkov, ktorý si Vaše doklady nemôžu dať do nákladov. Prepísaný dátum by im určite nikto neuznal, najmä nie na odpočet DPH.
Ak by mala oprava trvať extrémne dlho, ručné vypisovanie paragónov neprichádza do úvahy, tak si kúpne najlacnejšiu pokladnicu a vystavujte bloky tak. Viem, že to nie je jednoduché - sami sme v podobnej situácii (preto som natrafila na túto tému). Našu pokladnicu budú opravovať "asi mesiac" a to by sme mali zvládnuť aj ručné vypisovanie paragónov. Ale nemám z toho dobrý pocit. Vyzeráme pred zákazníkmi ako podvodníci.
abasys
10.08.10,04:42
FM 4000 je už dostupný aj pre ihličkové tlačiarne.
Nájdete na abasys.sk
abasys
16.08.10,05:44
Súhlasím s luboz-om. Predstavte si svojich chudákov zákazníkov, ktorý si Vaše doklady nemôžu dať do nákladov. Prepísaný dátum by im určite nikto neuznal, najmä nie na odpočet DPH.
Ak by mala oprava trvať extrémne dlho, ručné vypisovanie paragónov neprichádza do úvahy, tak si kúpne najlacnejšiu pokladnicu a vystavujte bloky tak. Viem, že to nie je jednoduché - sami sme v podobnej situácii (preto som natrafila na túto tému). Našu pokladnicu budú opravovať "asi mesiac" a to by sme mali zvládnuť aj ručné vypisovanie paragónov. Ale nemám z toho dobrý pocit. Vyzeráme pred zákazníkmi ako podvodníci.
FT 4000 je podľa nového zákona a tam je termín na odstránenie závady 48 hodín. Tento termín je daný zo zákona pod sankciou.
Stálo by za zamyslenie, či si nekúpiť fiškálny modul podľa nového zákona ako čakať mesiac a viac na opravu niečoho, čo sa aj tak do konca roku vyradí.
profesional
16.08.10,06:38
Je celkom zjavne ze ide o vztah zalozeny na Obchodnom zakonniku a ze ide o vadne plnenie. Na zaklade toho by som pisomne vyzval dodavatela aby vadu odstanil do 7 dni. Ak by tak neorubil, odstupil by som od zmluvy a vyuzil sluzby ineho dodavatela, pricom v takom pripade mate narok na vratenie celej ceny co ste im za to zaplatili.
profesional
16.08.10,06:38
A mimochodom, pocas poruchy registracnej pokladnice ste povinni vydavat pisany paragon.