Gracia RR
25.03.10,12:30
O príspevku z UPSVaR na rozbehnutie podnikateľskej činnosti som prečítala na Porade už veľa článkov, ale stále mi nie je jasné, ako vlastne postupovať pri účtovaní. Je mi jasné, že príspevok z UPSVaR patrí medzi PNZD. Ak z neho nakupujem veci (materiál....resp. odvády do fondov), ako to mám stanovené v podnikateľskom pláne, účtujem to medzi VOZD. Nechápem ale jednu vec, ako som sa tu už viackrát dočítala, a to je: ako mám v peňažnom denníku na konci roka zaúčtovať "VŠETKO TO, na čo som vynaložila peniaze z príspevku z UPSVaR" interným dokladom ako POZD? Interné doklady predsa nepatria do peňažného denníka. Môže mi, prosím Vás, niekto laicky vysvetliť ešte raz celý postup.
A ešte by som sa rada spýtala na platbu platobnou kartou: ako sa účtuje v JU platba kartou cez priebežné položky v peňažnom denníku?
Dakujem!
ivustek
25.03.10,11:45
Internými dokladmi účtujete v PD v uzávierkových operáciách.
grammatika
25.03.10,11:51
platba kartou:
1.bloček zo dňa 04.03. "pricapíš" k ID- napr.prevádzková réžia s dátumom 04.03.
2. ID s dát.04.03 príjem z priebežnej položky
3. Banka zúčtuje napr.05.03.- výdavok na priebežnú položku.

Príspevok
1. PNZD + evidencia záväzkov
2. bločky-z projektu VOZD
3. ID v hodnote bločkov z projektu= minutá dotácia=POZD + zníženie záväzku
Gracia RR
25.03.10,12:28
Dakujem za odpoved. Este mam otazku k platbe platobnou kartou. Ked som napr. platila platobnou kartou 17.7. nákup notebooku, výpis z bankového účtu mi prišiel 5.8., ale dátum uskutočnenej transakcie je na výpise z bankového účtu tiež ten istý, čiže 17.7., kedy som aj kupovala notebook. Ako to zapíšem do peňažného denníka a ako tam zapíšem ten interný doklad (nákup) do priebežných položiek? Dakujem!
grammatika
25.03.10,12:31
Nepoužívaš softvér na účtovanie?
Dátum v banke dáš taký aký je tam uvedený- 17.07.
Gracia RR
25.03.10,12:45
Nepoužívam softvér, ale excelovské tabuľky, pretože nemám veľa účtovných položiek. Ale stále mi nie je jasné, ako zapíšem tie interné doklady do peňažného denníka. Dakujem za odpoved.
grammatika
25.03.10,12:48
Neviem, aké máš excelovské tabuľky. Dá sa ale bezplatne stiahnúť demoverzia softvéru Alfa http://www.kros.sk/11040 ak neprekročíš nejaký limit a myslím, že tam by sa Ti lepšie účtovalo.
veronikasad
25.03.10,12:56
Nepoužívam softvér, ale excelovské tabuľky, pretože nemám veľa účtovných položiek. Ale stále mi nie je jasné, ako zapíšem tie interné doklady do peňažného denníka. Dakujem za odpoved.
Bez zapísania pohybov na účte a v pokladni, len ako POZD alebo VOZD - podľa toho čo účtuješ.
Gracia RR
25.03.10,13:01
Mám stiahnutú demoverziu Krosu, ale neviem s ňou dobre robiť, preto používam excelovské tabuľky (nie som profesionálny účtovník), a preto nerozumiem tomu, ako zaúčtovať v peňažnom denníku tie interné doklady.
veronikasad
25.03.10,13:02
Mám stiahnutú demoverziu Krosu, ale neviem s ňou dobre robiť, preto používam excelovské tabuľky (nie som profesionálny účtovník), a preto nerozumiem tomu, ako zaúčtovať v peňažnom denníku tie interné doklady.
viac "polopate" ako som ti napísala v prísp. č. 8 ti to bohužial vysvetliť neviem