vierockak
25.03.10,12:31
Dobrý deň.

Prosím, môže mi niekto poradiť, aké právomoci má likvidátor SVB v likvidácii, čo môže a čo nie? Za každý príspevok ďakujem.
verkaz
04.04.10,17:07
Napíš viac, prečo ste sa dostali do likvidácie ?
vierockak
08.04.10,22:32
Napíš viac, prečo ste sa dostali do likvidácie ?
Priamo sa ma to netýka, iba sprostredkovane. Ide o to, že SVB je už zopár rokov v likvidácii a nie a nie ukončiť likvidáciu .... likvidátorovi daný stav evidentne vyhovuje a údajne nie je ani právny prostriedok ako môžu ostatní vlastníci bytov v SVB túto situáciu vyriešiť. SVB vlastne existuje aj neexistuje :mee:
Mária27
09.04.10,04:27
Pozri § 72 a nasl. obchodného zákonníka.

A kto spravuje dom? Mali ste likvidačný zostatok?

Podľa môjho názoru by ste mali na schôdzi vymenovať nového likvidátora, ktorý prevedie majetok do fondu a hotovo. Odmenu by som dala likvidátorovi len za preukázanú činnosť.


§ 72

(1) Likvidátor robí v mene spoločnosti len úkony smerujúce k likvidácii spoločnosti. Pri výkone tejto pôsobnosti plní záväzky spoločnosti, uplatňuje pohľadávky a prijíma plnenia, zastupuje spoločnosť pred súdmi a inými orgánmi, uzaviera zmiery a dohody o zmene a zániku práv a záväzkov. Nové zmluvy môže uzavierať len v súvislosti s ukončením nevybavených obchodov.

(2) Ak likvidátor zistí predlženie likvidovanej spoločnosti, podá bez zbytočného odkladu návrh na vyhlásenie konkurzu.
vierockak
10.04.10,06:23
no, nie som právnik, takže možno som nesprávne informovaná, ale likvidátora údajne určil súd a zrušiť ho nie je vôbec jednoduché :eek:
Mária27
10.04.10,08:31
Tak si to všetko zisti. Prečo vymenúval likvidátora súd? Mohli ste si ho sami určiť, je to ľahšie ako dávať na súd. Mohol to byť jeden z vás.
Likvidátor nemá veľa práce - oznámi likvidáciu v obchodnom vestníku, poplatí dlhy, fond prevedie správcovi ... Odmenu mu určuje ten, kto ho vymenoval - akú ma určenú?

V obchodnom vestníku býva takýto oznam:
L000229
Likvidátorka ....., s bydliskom: ulica č ...,
811 08 Bratislava, podľa § 73 Obchodného zákonníka oznamuje,
že: Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov
..názov .., so sídlom: adresa,
IČO: ... , zapísané v registri združení právnických
osôb vedenom na Obvodnom úrade Bratislava na základe rozhodnutia
zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov
zo dňa ..dátu,.. vstúpilo do likvidácie odo dňa ..dátum,
a súčasne vyzýva veriteľov, iné osoby a orgány, ktoré sú vstupom
do likvidácie dotknuté, aby si prihlásili svoje pohľadávky,
prípadne iné práva v lehote do 3 mesiacov od zverejnenia tejto
výzvy na adrese: ... adresa likvidátorky.


Pozria aj tu:

http://www.zbhs.sk/cinnost/bulletin/BULLETIN%201-2009.pdf
http://www.civil.gov.sk/archiv/p12/p12-07-01.shtm