SkeletonM
25.03.10,14:23
Ahojte poraďáci,
dnes som sa stretol s dvoma trochu komplikovanými prípadmi a potreboval by som od vás radu.
1.) Poistenec do konca decembra 2008 zamestnaný vo firme A. Od začiatku roku 2009 do konca marca 2009 zamestnaný vo firme B. Následne bol samoplatiteľom nejaké obdobie a potom bol evidovaný na úrade práce. Od polovice decembra 2009 znovu zamestnaný vo firme A. Zamestnancovi bola v januári 2010 vyplatená odmena z PP u zamestnávateľa A za obdobie roku 2008, zamestnávateľ túto odmenu vo výške 18000 EUR zahrnul do Dokladu o výške príjmov za december 2009 aj do mesačného výkazu.
Otázka: Musí sa odmena zahrnúť do príjmu na podanie RZ? Teda mne vychádza že áno, keďže ju zamestnávateľ zahrnul aj do MV. Ale čo v prípade, ak by bol zamestnanec v období, keď mu bola odmena vyplatená, zamestnaný u iného zamestnávateľa? Nedá sa použiť "Plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení PP"?
2.) Poistenec do roku 2008 zamestnaný. Celý rok 2009 na úrade práce. V mesiaci 06/2009 mu bola vyplatená odmena z pôvodného zamestnania vo výške 11000 EUR. Podať RZ typ C? Ako vymeriavací základ 11000 EUR?
Lenže ďalšia vec, že ten zamestnávateľ v mesiaci 06/2009 tento príjem dal do MV (neviem prečo keď bol poistenec na úrade práce a nie zamestnaný) a zamestnancovi vystavil doklad o výške príjmov, kde uviedol že zo sumy bolo odvedené poistné na zdravotné poistenie. Podľa mňa postupoval zle a mal vystaviť len doklad, kde by neuplatnil odvod na ZP ale len daň 19%. Či sa mýlim?
(Toto je možno blbosť, ale predsa len: Čo ak by prihlásili poistenca ako zamestanca na obdobie 06/2009 keďže za neho poslali aj MV a v tom prípade by sadzba poistného bola len 4% z príjmu a nie 14% u typu C)

Vie mi niekto odpovedať k uvedeným otázkam? Viem, že je to zamotané, ale prosím o pomoc. Lámem si s tým hlavu celý deň...

Ďakujem vopred za akúkoľvek odpoveď.