merevik
25.03.10,16:15
Dobrý deň! Prosím Vás o pomoc, som študentka vysokej školy a chcela by som brigádovať a počas leta, keď nie je škola chcem ist na HPP. Len teraz neviem, čo vlastne môžem? Aký pracovný pomer? A hlavne koľko môžem pracovať? Či vôbec môžem HPP? A ako je to potom s odvodmi zdravotneho a s daňami - lebo na Slovensku je to občas tak, že ani zamestnávateľ nevie.
Mnohokrát vďaka za odpovede
Gabi03
25.03.10,17:45
Veľmi nepresná otázka, tak bude aj veľmi nepresná odpoveď.
Môžeš pracovať ako chceš.
Ak na HPP, žiadne časové obmedzenia nemáš. S poistným a daňami je to rovnaké, ako pri bežnom zamestnaneckom pomere.
Ďalšie možnosti sú dohody, a to na pracovnú činnosť, výkon práce a v tvojm prípade aj o brigádnickej práci študenta. Tu už sú v niektorých prípadoch časové obmedzenia, ale poistné je výhodnejšie. Dane sú rovnako.
Je tu veľa tém rozpísaných. Hľadaj a študuj.
merevik
25.03.10,17:54
moc krat dakujem za odpoved. A ešte k tomu taka otazkočka - ked chcem pracovat - jun, jul, august, september - mohlo by mi vyjst 8 hodinovy pracovny čas na dohodu o brigadnickej praci študentov?
veronikasad
25.03.10,17:55
moc krat dakujem za odpoved. A ešte k tomu taka otazkočka - ked chcem pracovat - jun, jul, august, september - mohlo by mi vyjst 8 hodinovy pracovny čas na dohodu o brigadnickej praci študentov?
Ano v prípade, ak dohodu budeš mať do konca roka a v ďalších mesiacoch nebudeš na ňu pracovať.
Timka1
25.03.10,17:58
moc krat dakujem za odpoved. A ešte k tomu taka otazkočka - ked chcem pracovat - jun, jul, august, september - mohlo by mi vyjst 8 hodinovy pracovny čas na dohodu o brigadnickej praci študentov?

prečítaj si aj tu zo Zákonníka práce

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
Na začiatok

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.

(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.
merevik
25.03.10,18:10
A ako je to v prípade, že by som išla na hlavný pracovný pomer - každý mi to hovorí inak - vraj by rodičia prišli o daňový bonus a pod. a že ja to nemôžem mať keď mám štatút denného študenta - a že treba chodiť kôli tomu veľa po úradoch lebo že sa musím niekde prihlasíť na začiatku práce a potom odhlásiť.
ivka70
25.03.10,18:17
A ako je to v prípade, že by som išla na hlavný pracovný pomer - každý mi to hovorí inak - vraj by rodičia prišli o daňový bonus a pod. a že ja to nemôžem mať keď mám štatút denného študenta - a že treba chodiť kôli tomu veľa po úradoch lebo že sa musím niekde prihlasíť na začiatku práce a potom odhlásiť.

Nepridu o DB ani o rodinne pridavky.
pokial budes studentkov denneho studia, tak maju narok a tvoj TPP s tym nesuvisi.
merevik
25.03.10,18:19
a zdravotne a socialne poistenie si platim cele ja? alebo sa tam neplati vôbec? lebo viem ze predtym to bolo tak nejak, ze po nejakej sume by som musela vsetko platit ja
ivka70
25.03.10,18:23
a zdravotne a socialne poistenie si platim cele ja? alebo sa tam neplati vôbec? lebo viem ze predtym to bolo tak nejak, ze po nejakej sume by som musela vsetko platit ja

Pri dohodach sa neplati a pri TPP ho plati zamesntavatel (aj za teba aj za seba).
Lanaj
25.03.10,18:24
a zdravotne a socialne poistenie si platim cele ja? alebo sa tam neplati vôbec? lebo viem ze predtym to bolo tak nejak, ze po nejakej sume by som musela vsetko platit ja

Pokiaľ budeš študentkou, môžeš zarobiť na dohodu koľko chceš a odvody platiť nebudeš (podľa teraz platného zákona, kedysi to bolo tak, ako píšeš). Ak budeš pracovať na pracovný pomer, odvody budeš platiť ako ostatní zamestnanci a v prípade nižších príjmov sa ti môže poistné na zdravotné dokonca vrátiť.