a99
26.03.10,10:31
Poraďte prosím.
Predseda a členovia rady spoločenstva vlastníkov bytov (SVB) sú zároveň aj zamestnancami.
1/ Aké odvody sa platia za výkon ich funkcie?

Ak som to pochopil správne, tak:
Z 595/2003 ich definuje v §5, ods. 1, písm. d a
Z 580/2004 ich definuje v §11, ods. 3, písm. h

Účtovník SVB pre nich vystaví Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, ktoré doručia svojmu "riadnému" zamestnávateľovi pre výpočet RZ

2/ Je povinný (za predpokladu, že majú platiť aj iné odvody) vystaviť aj napr. Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné, alebo iný doklad, ktorý doručia svojmu "riadnému" zamestnávateľovi?

3/ Ako je to s preddavkami?

Ďakujem
a99
26.03.10,21:10
Možno som položil zle otázku. Chcel som vedieť aké doklady, knihy evidencie musí SVB viesť v súvislosti s platením 10% odvodu na zdravotné poistenie a 4% zrážky. Mzdovélisty a podobne. Ďakujem, A99
jojhanka
12.07.10,12:17
Dobrý deň,

v minulých príspevkoch, z ktorých jeden bol aj od pána Mihála sa píše, že pri členoch rady SVB nejde o závislú činnosť a teda sa neplatia napr. zdravotné odvody.
Ja som sa práve v týchto dňoch stretla s takýmto prípadom, že človek, ktorý ako člen rady dostal v roku 2009 odmenu vo výške 100,-EUR/ rok bol vyzvaný zdravotnou poisťovňou opraviť zdravotné, lebo ho zo SVB uvádzali ako zamestnanca. On však nemá pracovnú zmluvu a daná činnosť bez mzdy asi nie je závislou.

Prosím, poraďte.