Barbarka
26.03.10,10:58
Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu
Tweety
26.03.10,10:00
Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu
Podala by som DDP za 12/09.
Barbarka
26.03.10,10:11
ale to nebolo za december, to by bolo v pohode, ale za februar 2009, to uz je asi pasé, alebo nie?
babi2
26.03.10,10:47
ale to nebolo za december, to by bolo v pohode, ale za februar 2009, to uz je asi pasé, alebo nie?
Tweety Ti preto napísala, že podať DDP za 12/2009, lebo DPH si si mala uplatniť najneskôr do konca roka
§51
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Barbarka
26.03.10,10:58
Ahaaa, cize to znamena, ze ak si teraz kontrolujem vsetky mesiace za 2009, tak rozdiely za vsetky mesiace mam dat do dodat.DPH za 12/2009???
Tweety
26.03.10,10:59
Ahaaa, cize to znamena, ze ak si teraz kontrolujem vsetky mesiace za 2009, tak rozdiely za vsetky mesiace mam dat do dodat.DPH za 12/2009???
Áno, odpočítať neuúplatnenú dph( samozrejme ak si mala v priebehu roka doklad) si môžeš uplatniť v 12/09.
lenkam68
29.03.10,06:46
Len doplním predchádzajúce odpovede. § 39 ods. 3 zákona 511/1992 - ak má podanie DDP za následok zníženie daň. povinnosti, môžeš ho podať najneskôr do štyroch rokov od konca roka, kedy vznikla povinnosť podať daň. priznanie.
ALBO
29.03.10,07:14
Caute, mam nasledovny problem. Zistila som, ze som v dan.priznani k DPH za 2/2009 neuviedla jeden nakup nakladneho auta z nemecka (cize dan.povinnost pri nadobudnuti z EU aj narok na odpocitenie dane). Podala by som dodatocne priznanie k DPH, to mi nerobi problem, vysledna suma povodneho DPH sa nezmeni. ALE: je to stale tak, ze narok na odpocitanie dane sa da uplatnit len 12 mesiacov (teraz neviem, co do 28.2.2010 al. do 25.3.2010 - kazdopadne obidva datumy som uz prepasla). Bojim sa, ze sa mi stane, ze tu dan budeme musiet odviest a nikto mi ju uz nevrati . To by som potom asi radsej "cusala"... Alebo ako mam postupovat? faktura je z februara 2009, ale doklady mi aj tak odovzdali az v maji 2009, aj zaradene auto mame az v 5/2009... Dakujem za radu

Podľa mňa, ak som to dobre pochopila, musíte odviesť DPH podľa §20 . Nepíšete jasne čo je na Fa a kedy ste auto dostali na Sl, takže neviem povedať , či je to práve február 2009. Ak ste vtedy mali vo firme aj doklady , tak v tom istom mesiaci vstup aj výstup.
Ak to dáte v decembri na vstupe aj výstupe, nebudete mať dobre výstup odvedený, ten je presne zadefinovaný.