i&g
26.03.10,11:48
Som zamestnaná od januára 2009. Keďže tohto roku ma čakajú dve operácie s dlhšou dobou rekonvalescencie, je predpoklad, že budem dlhšie marodovať. Môžem si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná? Ak áno, zaujímalo by ma:
1. Z akého vymeriavaceho základu?
2. Mala by som nárok súbežne z obidvoch poistení, alebo len z toho poistenia, kde budem mať vyšší vymeriavací základ?
3. Ak sa prihlásim a začnem platiť od 1. 4. 2010, kedy mi vznikne nárok na platenú PN z dobrovoľnej poistky?
Xanti
26.03.10,11:56
Som zamestnaná od januára 2009. Keďže tohto roku ma čakajú dve operácie s dlhšou dobou rekonvalescencie, je predpoklad, že budem dlhšie marodovať. Môžem si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná? ANO
Ak áno, zaujímalo by ma:
1. Z akého vymeriavaceho základu? maximálne z rozdielu 1084,55 - tvoja mzda = VZ pre DNP.
2. Mala by som nárok súbežne z obidvoch poistení, alebo len z toho poistenia, kde budem mať vyšší vymeriavací základ? súbežne pri splnení podmienky platenia DNP aspoň počas doby 270 dní, resp. môže byť aj menej ak máš ukončené nejaké iné zamestananie.
3. Ak sa prihlásim a začnem platiť od 1. 4. 2010, kedy mi vznikne nárok na platenú PN z dobrovoľnej poistky? ak si nebola zamestnaná pred januárom 2009 tak až o 270 dní teda nárok na PN z DNP Ti vznikne až 1.1.2011text
i&g
27.03.10,19:44
Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?
veronikasad
27.03.10,19:59
Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?
Doba poistenia z ukončeného zamestnania v posledných 2 rokoch sa ti započítava do 270 dní poistenia. Ak sa prihlásiš na dobrovolné nem. poistenie, nemusíš čakať 270 dní, nárok na dávku ti vzniká hneď (radšej po pár dňoch poistenia). Počas prvých 26 týždňoch od začiatku dobr. nem. poistenia nemocenské budeš mať vyplácané len z minima, aj keď by si si určila vyšší vymer. základ
i&g
28.03.10,15:58
Ďakujem za odpoveď. Ale keďže neviem v tom chodiť, prosím, poraďte mi ešte - keď pôjdem na maródku maródny lístok odovzdám zamestnávateľovi, mám sa niečím preukázať aj a sociálke, alebo oni automaticky mi budú vyplácať súbežne z obidvoch nárokov? A lekár mi čo má uviesť iba zamestnávateľa, alebo píše niekde do maródneho lístka, že som dobrovoľne poistená?
abel
28.03.10,16:07
treba si od lekára pýtať dve "péenky", v jednej uvedieš zamestnávateľa a v druhej že si dobrovoľne poistená. Jednu odovzdáš zamestnávateľovi, ktorý ti bude platiť 10 dní náhradu príjmu, a druhú odovzdáš hneď od začiatku do Soc. poisťovne.
i&g
29.03.10,08:55
Vďaka Vašim radám sa už dostávam "do obrazu". Avšak stále mi to nedáva pokoj. Napadlo ma uvažovať aj o manželovej situácii. Bol zamestnaný od 1. 7. 2007 do 28. 2. 2010. Z toho však od 8. 1. 2009 do 23. 2. 2010 bol PN. Je po operácii chrbtice. Má priznaný čiastočný ID. Teraz je od 1. 3. 2010 evidovaný na ÚP. Môžem aj jeho dobrovoľne nemocensky poistiť? Teraz 6.4. je objednaný na ďalšiu operáciu, čiže bude tiež PN. Kedy mu vznikne nárok na platenú PN, keď v minulom roku marodil viac ako rok?
Xanti
29.03.10,08:56
Vďaka Vašim radám sa už dostávam "do obrazu". Avšak stále mi to nedáva pokoj. Napadlo ma uvažovať aj o manželovej situácii. Bol zamestnaný od 1. 7. 2007 do 28. 2. 2010. Z toho však od 8. 1. 2009 do 23. 2. 2010 bol PN. Je po operácii chrbtice. Má priznaný čiastočný ID. Teraz je od 1. 3. 2010 evidovaný na ÚP. Môžem aj jeho dobrovoľne nemocensky poistiť? Teraz 6.4. je objednaný na ďalšiu operáciu, čiže bude tiež PN. Kedy mu vznikne nárok na platenú PN, keď v minulom roku marodil viac ako rok?
Ano môže sa dobrovolne poistiť, nárok na dalšiu platenú PN mu vznikne ak si bude platiť poistenie minimálne 26 týždnov.
brčko
29.03.10,15:07
Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?

Bohužial ti od ukončenia PP uplynulo už viac ako 15mesicov, takže 270 dní = cca 9mesiacov nesplníš, aj keby si sa prihlásila na DNP hned. Lebo rátajú sa dva roky t.j. 24mesiacov späť a ty si pre účely DNP (neráta sa trvajúce nem.poistenie zamestnanca, len ukončené NP) bez nem.poistenia už skoro 17mesiacov (11/08-3/2010) t.j. 24-17= máš len 7mesiacov nem.poistenia, čo nestačí. Nárok na nemocenské z DNP by v tomto prípade, ak trvajúci PP bude pokračovať vznikol až po uplynutí 270dní z DNP:mee:

treba si to dobre prerátať.
karlinda
31.03.10,07:06
Dobre tomu rozumiem, ak z tohoto usudzujem , ze ak mam dlhodoby pracovny pomer uz asi 10 rokov a od januara si platim DNP, tak narok na PN mam ihned alebo po uplynuti 270 dni platenia DNP???
Osterovne je mozne vraj okamzite.
Dakujem za odpoved.
Xanti
31.03.10,07:10
Dobre tomu rozumiem, ak z tohoto usudzujem , ze ak mam dlhodoby pracovny pomer uz asi 10 rokov a od januara si platim DNP, tak narok na PN mam ihned alebo po uplynuti 270 dni platenia DNP???
Osterovne je mozne vraj okamzite.
Dakujem za odpoved.
Ano presne tak ako píšeš. Na PN až po 270 dňoch , OČR okamžite.
karlinda
31.03.10,07:24
Xanti dakujem za odpoved.Este by ma zaujimalo, platim si to DNP hlavne kvoli materskej, a to splnim a budem v termine...takze dosiahnem max. matersku,chcela by som vediet ci si mam dalej potom platit DNP, lebo vraj pocas materskej netreba, lenze ak chcem potom pocas rodicovskeho vyuzit DNP na PN a osetrovne , tak ako mam postupovat , aby som ju mala co najvyssiu,resp. z coho sa to bude pocitat....musim predsa kazdy mesiac platit,myslim.Teraz platim DNP z minima,lebo mi to postacuje.Ale ako potom dalej.
Vopred dakujem.
Xanti
31.03.10,08:07
Xanti dakujem za odpoved.Este by ma zaujimalo, platim si to DNP hlavne kvoli materskej, a to splnim a budem v termine...takze dosiahnem max. matersku,chcela by som vediet ci si mam dalej potom platit DNP, lebo vraj pocas materskej netreba, lenze ak chcem potom pocas rodicovskeho vyuzit DNP na PN a osetrovne , tak ako mam postupovat , aby som ju mala co najvyssiu,resp. z coho sa to bude pocitat....musim predsa kazdy mesiac platit,myslim.Teraz platim DNP z minima,lebo mi to postacuje.Ale ako potom dalej.
Vopred dakujem.
No áno počas materskej netreba platiť odvody DNP, ani počas prípadnej PN.
No a čo sa týka toho aby si mala maximum. Tam treba platiť z maxima odvody minimálne 26 týždňov.
Čo vlastne ty nesplníš lebo platíš minimum a do skončenia materskej sa Ti bude VZ brať aj z práce. A počas rodičovskej ak by si šla na PN a OCR, tak len z toho minima by si dostávala dávky, no musela by si nadalej si platiť DNP.
A ak tak by možno sa dalo zvýšiť po materskej na maximum, no platili by ti z toho VZ až po uplynutí 26 týždňov.
brčko
31.03.10,08:29
karlinda súhlasím s xanti,
ale nezabudni, treba dať odhlášku + novú prihlášku, t.j. nie zmenu VZ.
karlinda
01.04.10,05:24
Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.
Xanti
01.04.10,06:36
Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.
No z práce nárok na OCR ani PN mať nebudeš, len z DNP. Ak nezmenia zákon.
karlinda
01.04.10,08:43
No z práce nárok na OCR ani PN mať nebudeš, len z DNP. Ak nezmenia zákon.


To som si aj myslela ze len z DNP. A to platenie mozem zacat uz pocas materskej alebo az po jej ukonceni.....????
viktora
06.04.10,06:40
Ahojte, chcem sa poradiť- minuly mesiac mala moja mamina úraz v práci-išla na pn-ku.. a kedže si platím dnp-ja ako jej dcéra som s nou išla na očerku..10 dní očr skončilo 31.3.2010. Mamine pn-ka ešte pokračuje aj tento mesiac a tak sa chcem opýtať, či by bolo možné využiť tu očr ešte aj tento mesiac-od 1.4.2010-nie ako pokračovanie, ale ako nova očerka-či by mi to sociálka uznala...-s tou istou diagnozou samozrejme...len je to iny kalendárny mesiac...dakujem vopred za odpoved
karlinda
06.04.10,07:58
Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
veronikasad
06.04.10,08:10
Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
Po šiestich mesiacoch môžeš urobiť len zmenu vymeriavacieho základu - ostatných zmien (zmena priezviska, príp. adresy) sa to netýka. Zmenu nahlasuješ na reg. liste FO - prilož aj kopiu sobášneho listu
brčko
06.04.10,14:15
Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.

Po nástupe na MD sa môžeš odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť z vyššieho VZ. 26týždnov ti bude plynuť od tohto posledného prihlásenia aj napriek tomu, že platiť nebudeš (počas poberania materského sa neplatí). Po uplynutí aspon 6mesiacov môžeš dať zmenu VZ.
karlinda
07.04.10,05:59
Po nástupe na MD sa môžeš odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť z vyššieho VZ. 26týždnov ti bude plynuť od tohto posledného prihlásenia aj napriek tomu, že platiť nebudeš (počas poberania materského sa neplatí). Po uplynutí aspon 6mesiacov môžeš dať zmenu VZ.

Neviem ci tomu spravne rozumiem....Pri nastupe na MD sa odhlasim a po 6 mesiacoch sa zasa prihlasim s najvyssim VZ budem cakat 26 tyzdnov na mozne cerpanie?
Alebo sa prihlasim s najvyssim VZ hned ....odhlasim terajsi VZ a vzapeti prihlasim najvyssi VZ uz pri nastupe na MD?.....to nahlasim a nebudem platit?
Teda otazka znie kedy sa prihlasim s najvyssim VZ?
Prepacte ale nerozumiem tomu dost zretelne, preto stale tie otazky.
brčko
08.04.10,06:38
Neviem ci tomu spravne rozumiem....Pri nastupe na MD sa odhlasim a po 6 mesiacoch sa zasa prihlasim s najvyssim VZ budem cakat 26 tyzdnov na mozne cerpanie?
Alebo sa prihlasim s najvyssim VZ hned ....odhlasim terajsi VZ a vzapeti prihlasim najvyssi VZ uz pri nastupe na MD?.....to nahlasim a nebudem platit?
Teda otazka znie kedy sa prihlasim s najvyssim VZ?
Prepacte ale nerozumiem tomu dost zretelne, preto stale tie otazky.

odhlásiť, nie pri nástupe, ale ako som už písala, po nástupe na MD. A prihlásiť hned, resp. o 2dni po odhlásení.
Poberanie materského trvá obvykle 28týž, takže uplynie aj potrebných 26týždnov, ak sa nanovo prihlásiš cca dva týždne od začiatku poberania materského.
karlinda
08.04.10,12:20
odhlásiť, nie pri nástupe, ale ako som už písala, po nástupe na MD. A prihlásiť hned, resp. o 2dni po odhlásení.
Poberanie materského trvá obvykle 28týž, takže uplynie aj potrebných 26týždnov, ak sa nanovo prihlásiš cca dva týždne od začiatku poberania materského.


Dakujem velmi pekne za odpoved..:):):).Tak to teda aj urobim.Ale to fakt nemusim platit????Netreba aspon nieco platit???
majkaS23
09.04.10,11:59
Pre karlindu:

Na vzniknutie davky z DNP musi byt 26 tyzdnov poistenia z toho vymeriavaceho zakladu, aky si poistenec urcil. Skor je to z minimalneho vymer.zakladu. Osetrovne plati tak iso ako PN. Podmienka 270 dni musi byt samozrejme tiez splnena, ale tam moze byt subeh zo zamestnania.
majkaS23
09.04.10,12:13
Ahojte, chcem sa poradiť- minuly mesiac mala moja mamina úraz v práci-išla na pn-ku.. a kedže si platím dnp-ja ako jej dcéra som s nou išla na očerku..10 dní očr skončilo 31.3.2010. Mamine pn-ka ešte pokračuje aj tento mesiac a tak sa chcem opýtať, či by bolo možné využiť tu očr ešte aj tento mesiac-od 1.4.2010-nie ako pokračovanie, ale ako nova očerka-či by mi to sociálka uznala...-s tou istou diagnozou samozrejme...len je to iny kalendárny mesiac...dakujem vopred za odpoved


Ano, mozes. Ved mamina potrebuje osetrovat aj teraz, kedze je stale praceneschopna
veronikasad
09.04.10,12:27
Ano, mozes. Ved mamina potrebuje osetrovat aj teraz, kedze je stale praceneschopna
Nesúhlasím - SP v tomto prípade ošetrovné nevyplatí, musela by byť potreba ošetrovania inou osobou na iné ochorenie.
AdelkaS
11.04.10,10:34
Dobrý deň, chcem vás aj ja poprosiť o radu.
Momentálne som na RD po prvom dieťati (do 2.5.2010) ale pracovný pomer mi stále trvá. Od 11/2009 si platím DNP kvôli max. materskej (26.10.2010 stanovený termín 2. pôrodu).
3.5. by som mala nastúpiť do práce, ale mám ešte 18 dní starej dovolenky, tú by som vyčerpala (do 26.5.). Keby som od 27.5.2010 išla na PN-ku, mohla by som čerpať nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP? Alebo z DNP nie, lebo čisto z DNP nesplním podmienku tých 270 dní?

Ďakujem, Adela

EDIT: už som mi v inej téme odpovedali, že nárok na PN z DNP nebudem mať :( Ale 270 dní poistenia by som splnila koncom 07/2010. Tým pádom od 08/2010 do nástupu na MD by som potom asi mohla čerpať aj PN z DNP.
Katy a R
11.04.10,10:39
Dobrý deň, chcem vás aj ja poprosiť o radu.
Momentálne som na RD po prvom dieťati (do 2.5.2010) ale pracovný pomer mi stále trvá. Od 11/2009 si platím DNP kvôli max. materskej (26.10.2010 stanovený termín 2. pôrodu).
3.5. by som mala nastúpiť do práce, ale mám ešte 18 dní starej dovolenky, tú by som vyčerpala (do 26.5.). Keby som od 27.5.2010 išla na PN-ku, mohla by som čerpať nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP? Alebo z DNP nie, lebo čisto z DNP nesplním podmienku tých 270 dní?

Ďakujem, Adela
.. čo tak prečítať;)... http://www.porada.sk/1368249-post961.html
aj tu http://www.socpoist.sk/osoba-s-viacerymi-poisteniami/1539s
veronikasad
11.04.10,10:46
Dobrý deň, chcem vás aj ja poprosiť o radu.
Momentálne som na RD po prvom dieťati (do 2.5.2010) ale pracovný pomer mi stále trvá. Od 11/2009 si platím DNP kvôli max. materskej (26.10.2010 stanovený termín 2. pôrodu).
3.5. by som mala nastúpiť do práce, ale mám ešte 18 dní starej dovolenky, tú by som vyčerpala (do 26.5.). Keby som od 27.5.2010 išla na PN-ku, mohla by som čerpať nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP? Alebo z DNP nie, lebo čisto z DNP nesplním podmienku tých 270 dní?

Ďakujem, Adela
pokial si v posledných 2 rokoch nemala žiadne ukončené nem. poistenie, nesplníš podmienku 270 dní a nárok na nemocenské z DNP od 27.5.2010 ti nevznikne. Na Pn-ku z DNP sa daj vypísať až po splnení podmienky 270 dní poistenia. Dovtedy musíš platiť aj odvody na DNP, aj keď zo zamestnania budeš na PN-ke.
AdelkaS
11.04.10,10:58
Ďakujem pekne, už mi je to jasné.
karlinda
22.06.10,09:04
Po nástupe na MD sa môžeš odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť z vyššieho VZ. 26týždnov ti bude plynuť od tohto posledného prihlásenia aj napriek tomu, že platiť nebudeš (počas poberania materského sa neplatí). Po uplynutí aspon 6mesiacov môžeš dať zmenu VZ.


Prepacte ze sa zasa vraciam k tejto teme.Ale nie je mi to dost jasne, lebo som citala vselijake prispevky o plateni a neplateni pocas PN ci materskej.
Takze otazka znie...ked sa prihlasim po nastupe na MD na nove DNP s max VZ a nebudem ho platit tak ked nastupim na rodicovsky a budem chciet PN tak ho dostanem z max,VZ po uplynuti samozrejme 26 tyzdnov????
Lebo ak sa len prihlasim na nove s max VZ a nebudem platit ,ja myslim ze nedostanem potom davky s maxima.Ako je to teda?

Vopred dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa ze stale otravujem,ale nechcem spravit chybu.
Katy a R
22.06.10,15:13
Prepacte ze sa zasa vraciam k tejto teme.Ale nie je mi to dost jasne, lebo som citala vselijake prispevky o plateni a neplateni pocas PN ci materskej.
Takze otazka znie...ked sa prihlasim po nastupe na MD na nove DNP s max VZ a nebudem ho platit tak ked nastupim na rodicovsky a budem chciet PN tak ho dostanem z max,VZ po uplynuti samozrejme 26 tyzdnov????
Lebo ak sa len prihlasim na nove s max VZ a nebudem platit ,ja myslim ze nedostanem potom davky s maxima.Ako je to teda?

Vopred dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa ze stale otravujem,ale nechcem spravit chybu.
.... akonáhle skončí MD, tak už poistné platiť musíš. Samozrejme na PNku nenastúpiš hneď prvý deň po skončení materskej;) . A už ke´d nejaký ten deň zaplatíš, tak budeš mať dávku vypočítanú z max VZ:) ... ak samozrejme uplynulo 26 týždňov od prihlásenia.
karlinda
23.06.10,05:26
.... akonáhle skončí MD, tak už poistné platiť musíš. Samozrejme na PNku nenastúpiš hneď prvý deň po skončení materskej;) . A už ke´d nejaký ten deň zaplatíš, tak budeš mať dávku vypočítanú z max VZ:) ... ak samozrejme uplynulo 26 týždňov od prihlásenia.

Dakujem za odpoved :).To znamena ze ked po skonceni MD budem platit aspon mesiac tak to bude ok a ak by bolo treba cerpat PN tak davka bude z max VZ?
KEJKA
23.06.10,05:54
stačí pár dní, MD skončí 26., ty zaplatíš za 27-30.deň a potom už je nárok.
karlinda
23.06.10,06:03
stačí pár dní, MD skončí 26., ty zaplatíš za 27-30.deň a potom už je nárok.

Dakujem.:)
brčko
23.06.10,06:04
Dakujem za odpoved :).To znamena ze ked po skonceni MD budem platit aspon mesiac tak to bude ok a ak by bolo treba cerpat PN tak davka bude z max VZ?

velmi záleží, kedy končí MD=poberanie materského. To, čo som písala, sa oplatí v prípade, ak po skončení poberania materského je aspon 1den toho istého kalend.roku, t.j. nemenil sa rok.

Ak by si sa totiž nanovo prihlásila na dNP počas MD napr. 1.8.2010 a MD trvala napr. do 31.1.2011, tak v celom roku 2011 by sa ti dávky z DNP rátali len z minimálneho VZ, ktorý platí v r.2011, lebo v r.2010 od posledného prihlásenia nemáš žiadny VZ.

Ak ti končí MD napr. 30.12.2010 a za 31.12.2010 zaplatíš, tak je to OK, nem.dávka v r.2011 sa bude rátať z toho jedného dna 31.12.2010.

Ak sa prihlásiš napr. 1.2.2010 počas MD a MD skončí 10.8.2010, tak pri nástupe na PN napr. 29.10.2010 sa nemocenské ráta z obdobia 11.8.-30.9.2010. Ale pozor, pri nástupe na PN napr. 31.8.2010 by sa dávka rátala z pravdepodobného VZ, lebo v RO 1.2.-31.7.2010 nemáš žiadny VZ, t.j. bude sa brať pravdepodobný=minimálny!

t.j. treba poznáť rozhodujúce obdobia! a či máš v nich nejaký VZ (si mala povinnosť platiť DNP), podla dátumu vzniku NP, vznik PN a či uplynie aspon 26týž. od posledného prihlásenia do vzniku PN vid Zákon o sociálnom poistení
§ 54 ods. 2 písm. a) + b) + c) a
§ 57 ods.1 písm. a) + c) + ods.2
karlinda
23.06.10,06:11
velmi záleží, kedy dončí MD=poberanie materského. To, čo som písala, sa oplatí v prípade, ak po skončení poberania materského je aspon 1den toho istého kalend.roku, t.j. nemenil sa rok.

Ak by si sa totiž nanovo prihlásila na dNP počas MD napr. 1.8.2010 a MD trvala napr. do 31.1.2011, tak v celom roku 2011 by sa ti dávky z DNP rátali len z minimálneho VZ, ktorý platí v r.2011, lebo v r.2010 od posledného prihlásenia nemáš žiadny VZ.

Ak ti končí MD napr. 30.12.2010 a za 31.12.2010 zaplatíš, tak je to OK, nem.dávka v r.2011 sa bude rátať z toho jedného dna 31.12.2010.

Ak sa prihlásiš napr. 1.2.2010 počas MD a MD skončí 10.8.2010, tak pri nástupe na PN napr. 29.10.2010 sa nemocenské ráta z obdobia 11.8.-30.9.2010. Ale pozor, pri nástupe na PN napr. 31.8.2010 by sa dávka rátala z pravdepodobného VZ, lebo v RO 1.2.-31.7.2010 nemáš žiadny VZ, t.j. bude sa brať pravdepodobný=minimálny!

t.j. treba poznáť rozhodujúce obdobia! a či máš v nich nejaký VZ (si mala povinnosť platiť DNP), podla dátumu vzniku NP, vznik PN a či uplynie aspon 26týž. od posledného prihlásenia do vzniku PN vid Zákon o sociálnom poistení
§ 54 ods. 2 písm. a) + b) + c) a
§ 57 ods.1 písm. a) + c) + ods.2

Dakujem brcko, tomu uz rozumiem teraz celkom jasne.Velmi pekne Vam vsetkym dakujem za cenne informacie.Ste fakt mudri ludia
brčko
23.06.10,06:14
no a sleduj, či sa niečo od 1.1.2011 v zákone nezmení. Mali by sa plátať diery, tak uvidíme ktoré. :)
karlinda
23.06.10,06:16
Jasne ze budem sledovat, je mi to celkom jasne, ze to co plati tento rok, nemusi platit v dalsom roku.Len som chcela mat jasno ako treba postupovat.Tiez som zvedava co nam prinesie nova vlada,ake zmeny.
karlinda
23.06.10,11:50
Este by som chcela poprosit o radu pre kamaratku.Ako sa rata obdobie MD a RD ak
a/pracovny pomer trva
b/ pracovny pomer bol skonceny po ukonceni MD

pre ucely DNP, teda cerpania PN alebo mozneho nastupu na dalsiu MD.
Ja myslim, ze ak trva PP tak musi pre ucely vyplaty davok z DNP splnit 270 dni platenia k porodu a ak bol PP skonceny tak si moze naratat ukoncene poistenia spred 2 rokov....len neviem ci sa tam rata cele obdobie MD teda 28 tyzdnov poberania materskeho/ a aj RD alebo ako je to vlastne s obdobim pocas celej materskej ktora trva 3 roky.

Aku si vlastne urci vysku platby pre DNP?

Dakujem
brčko
23.06.10,19:40
Este by som chcela poprosit o radu pre kamaratku.Ako sa rata obdobie MD a RD ak
a/pracovny pomer trva
b/ pracovny pomer bol skonceny po ukonceni MD

pre ucely DNP, teda cerpania PN alebo mozneho nastupu na dalsiu MD.
Ja myslim, ze ak trva PP tak musi pre ucely vyplaty davok z DNP splnit 270 dni platenia k porodu ak čerpe v zamestnaní RD, tak má prerušené NP zamestnanca=podla zákona je to to isté ako ukončené NP, t.j. môže prirátať aj dni nem.poistenia zamestnanca k trvajúcemu DNP. Ale len do ukončenia MD. a ak bol PP skonceny tak si moze naratat ukoncene poistenia spred 2 rokov...áno vždy 2roky pred vznikom PN.len neviem ci sa tam rata cele obdobie MD teda 28 tyzdnov poberania materskeho/ a aj RD alebo ako je to vlastne s obdobim pocas celej materskej ktora trva 3 roky. pre nárok na materské sa ráta do 270dní aj obdobie čerpania RD zamestnanca (vid zákon o sociálnom poistení § 49a ). Pre nárok na nemocenské sa ráta ako obd. nem.poistenia zamestnanca len obdobie čerpania MD=poberania materského.

Aku si vlastne urci vysku platby pre DNP?

Dakujem
Ak jej PP netrvá a nie je v ochr. lehote po ukončení NP zamestnanca, tak nie je podstatné, aký vym.základ mala zo zamestnania.
karlinda
24.06.10,09:30
Dakujem. :-)