ADA
26.03.10,12:37
Ahoj poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak mám zamestnanca, ktorý u nás pracoval na 8 hod a teraz má zníženú PS o 50% a bude pracovať na 4 hodniny jeho pôvodná hodinová sadzba sa tiež znižuje na polovicu? Môžte mi prosím odporúčať § ZP kde je uvádzaná takáto úprava? Pracovník bude vykonávať svoju prácu v obmedzenej forme nebude môcť všetko čo robil pôvode a bude robiť kratší pracovný čas.

Ďakujem za odpoveď.
Xanti
26.03.10,11:43
A to pracovník súhlasí so znížením pracovného úväzku???

Neni nutné ak pracovník zvládne nadalej pracovať 8 hodín, znižovať úväzok. Navyše ani ho donútiť nemôžete, lebo musí ísť o dohodu.
Xanti
26.03.10,11:44
Ahoj poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak mám zamestnanca, ktorý u nás pracoval na 8 hod a teraz má zníženú PS o 50% a bude pracovať na 4 hodniny jeho pôvodná hodinová sadzba sa tiež znižuje na polovicu? Môžte mi prosím odporúčať § ZP kde je uvádzaná takáto úprava? Pracovník bude vykonávať svoju prácu v obmedzenej forme nebude môcť všetko čo robil pôvode a bude robiť kratší pracovný čas.

Ďakujem za odpoveď.
A nad tým vytmaveným sa pozastavím. Ak by pracovnik zarobil napr. 2 eura na hodinu, a ty mu skrátiš jeho pôvodný hodinový zárobok na polovicu tj. na 1euro tak dochádza k porušeniu zákonníka práca, lebo jeho mzda nedosiahne ani zákonom stanovenú hodnotu.
ADA
26.03.10,12:00
Práve preto sa pýtam nešlo mi to do hlavy? Prišiel s tým šéf, že skrátiť hodinovku a podobne. Ešte som sa s tým nestretla. Môžem teda prehlásiť, že ak má zníženú PS o 50% a má odporúčanie od lekára pracovať len 4 hodniny jeho hod. mzdu nemôžem na základe žiadneho § kráťiť.
Viem, že sa Vám táto otázka zdá čudná ale doteraz som taký prípad nemala a maiteľ ma s tým doslova zaskočil.

Ďakujem
Xanti
26.03.10,12:02
Práve preto sa pýtam nešlo mi to do hlavy? Prišiel s tým šéf, že skrátiť hodinovku a podobne. Ešte som sa s tým nestretla. Môžem teda prehlásiť, že ak má zníženú PS o 50% a má odporúčanie od lekára pracovať len 4 hodniny jeho hod. mzdu nemôžem na základe žiadneho § kráťiť.
Viem, že sa Vám táto otázka zdá čudná ale doteraz som taký prípad nemala a maiteľ ma s tým doslova zaskočil.

Ďakujem
Ano,
nemôžeš krátiť hodinovku, ako dostane menej výplatu lebo je rozdiel či za tie pr. 2 eura odrobí 8 hodín denne tj. 16 eur na deň , alebo odrobí za 2 eu ra 4 hodiny denne výplatu bude mať 8 eur za deň.

Majiteľ sa asi iste poriadne pomýlil. Treba mu to vysvetliť na príklade. Ak dostal výplatu zamestnanec na mesiac 500 eur tak teraz mu to výjde 250 . :D