mPeto
03.08.04,09:07
Mam takyto problemik/otazocku :confused:

Pri nakupe služby cez internet (domena) a uhrade cez IB som sa stretol s moznostou nechat si poslat danovy doklad poštou za poplatok. Je to mozné aby si subjekt uctoval peniaze za vystavenie danoveho dokladu? Cez web rozhranie mam pristuk k fakture a je ju mozne vytlacit, ale samozrejme bez podpisu a prip. aj peciatky. Takyto doklad myslim, ze je mi na nic.

dik Peto

PS: na fakture cez web samozrejme polozka za vystavenie DD chyba a je tam iba vysledna suma. Ak by to bolo dajme tomu za postovne, kto má aké povinnosti? Je dodávatel povinny DD dorucit, alebo odberatel vo vlastnom záujme vyzdvihnút?
Katty
03.08.04,09:26
ak by sme zobrali do úvahy faktúru, ktorá obsahuje všetky náležitosti podľa §71 bez podpisu a pečiatky tak takýto doklad postačuje pre daňové účely
marianna
03.08.04,09:40
Áno Katty, podľa zákona o DPH, ale čo ostatné zákony - Obchodný, Zákon o správe daní a popl., Zákon o účtovníctve a neviem ešte aké zákony, myslím že tá pečiatka a podpis podľa mňa je potrebný. Ináč by si faktúry každý falšoval, veď nie je problém urobiť faktúru podľa formulára. Podľa mňa každý dodávateľ, ktorý vystavuje DD je povinný ho aj doručiť odberateľovi. A elektronická forma neviem či je u nás dovolená. Teda z daňového hľadiská, či je ten doklad preukázateľný. Sú tam predsa podmienky elektronického podpisu.
mPeto a čo tých 50 korún, ktoré akože zaplatíš za vystavenie DD? To ti aj na to potom pošlú DD za ďalších 50 korún?
Danka Kosibová
03.08.04,10:11
marianna, ked sme pri tom falsovani, ani peciatku a podpis nie je ZIADNY problem sfalsovat. A tiez som toho nazoru, ze na doklade nemusi byt podpis a peciatka. Ktory zakon a paragraf hovori,konkretne o tom,ze musi obsahovat podpis a peciatku ?
Katty
03.08.04,10:15
marianna

v ktorom inom zákone sa píše o pečiatke a podpise na faktúrach??????
Danka Kosibová
03.08.04,10:19
mPeto, taky doklad Ti podla mna staci, teda vytlaceny z netu. Mne tiez take chodia, teda si ich tlacim. Mala som taku tendenciu, ze som zacala dotycnu firmu vyzyvat, aby mi poslali doklad postou, zatial som tie z netu tlacene nedavala do uctovnictva, no stalo sa mi, ze ani v juli som nemala doklady z februára. A presne, ako uz niekto spomenul a doklad o zaplatení za tych 50 Sk??? zeby dalsich 50 Sk. Ja som mala taketo opletacky so Slovenskou postou. Ked nam prisla dobierka, dorucovatel mi nechcel dat potvrdenie o zaplatení tej dobierky. Potom povedal, ze mi ho prinesie na druhy den,ale za poplatok 12 Sk. Bolo mi jasne, ze s nim nic nevybavim, tak som pekne napisala staznost na riaditelstvo posty, ze co to ma znamenat !!! Ja ked niekomu dam peniaze, automaticky mi musi dat za to potvrdenie o zaplateni a co je to za nezmysel, ze za to potvrdenie chce odplatu. Tak netrvalo ani tyzden a volali mi z riaditelstva, ze sa velmi ospravedlnuju za nasu postu a ze to daju do poriadku. Pekne krasne uz na druhy den doklusal veduci posty do firmy,ospravedlnil sa (same hluposti) a vratil mi vsetky peniazky...TAKTO TREBA NA NICH. A este pikoska, poprosil ma, aby som to moc nerozsirovala, lebo ked sa zacnu vsetci stazovat....smiesne!
Dada
03.08.04,10:32
Ináč aj ja mám tieto skúsenosti s poštou. Poštárka vyberá 12,- Sk, že si pýtame potvrdenie za zaplatenie dobierky. Ale zatiaľ sa nestalo, žeby nedoniesla potvrdenie na tých 12,- Sk. Len je to troška divné, že si za to pýtajú peniaze.
Katty
03.08.04,10:33
Danka neboj tu to šíriť nebudeme hihi
Danka Kosibová
03.08.04,10:40
dada, hovorim Ti urob ako ja. Stoji to za to!!! Ked tam oni nemaju poriadok, nech si ho urobia. Pozri, oni si zoberu od Teba peniaze, postarku zrazi auto a nikto Ti neuveri,ze si to zaplatila.....je to extrem, ale... Daj na mna!!! od vtedy sa mi nic taketo nestalo. Si zober, ze to robia vsetkym ludom, vies ake prachy im tam idu za nic.
Danka Kosibová
03.08.04,10:41
Katty, praveze naopak, nech to vsetci vedia....!!!:)
marianna
03.08.04,10:46
marianna

v ktorom inom zákone sa píše o pečiatke a podpise na faktúrach??????Napr. §32 Zákona o účtovníctve hovorí o podpisovom zázname na účtovnom doklade a §10 o účtovnom doklade. A faktúra je účtovný doklad. Je pravda, že o pečiatke tam nič nieje ale ja osobne by som neprijala faktúru aspoň bez originál podpisu.
Katty
03.08.04,10:52
danka, zabudla som dať uvodzovky..
Katty
03.08.04,10:57
marianna ale účtovný doklad je niečo iné ako faktúra od dodávateľa, účtovným dokladom podľa §10 sa myslí Tebou urobená predkontácia účt.prípadu, začíslovanie v tvojom softe, uvedenie dátumov a tvojho podpisu.
Danka Kosibová
03.08.04,10:57
Katty, pochopila som...;) Pekny den.
mPeto
03.08.04,11:12
jasne dik

Tiez si myslim ze by bolo dobre to rozsirovat, lebo sa tu az privelmi tazi na nevedomosti druhych.

Este pikoska: ja som im tie peniaze zaplatil, ale na DD aj tak stale len cakam :)
Danka Kosibová
03.08.04,11:13
<H5>Marianna, takze si rozoberieme parag. zákona o uctovníctve,ktore si uviedla.....ja to chapem takto, ma niekto iny nazor, rada sa necham presvedcit, nech mame v tom jasno:)

§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie, - toto sa chape ako podpis osoby,ktora uctovny doklad zauctovala (je zodpovedna, za zauctovanie tohoto uctovného prípadu, teda, nie podpis osoby,ktora doklad vystvila.
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

</H5>§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu


(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis. - no a toto potom straca opodstatnenie k nasej teme, pretoze zasa opakujem, ide o podpis osoby,ktora doklad zauctovala.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.
Dada
03.08.04,11:15
S tým čakaním na doklad mám tiež skúsenosti pri dobíjaní kreditu u mobilných operátorov. Keď som dobíjala cez internet, či aj cez bankomat, tak sa ma to tam pýtalo, či chcem k tomu poslať aj doklad. Vždy som dala áno, no do dnešného dňa mi žiadne daňové doklady k tomu neprišli.
Katty
03.08.04,11:19
...k tomu dobíjaniu kreditu zrejme nejakých easy alebo prima kariet, aký máte názor na uplatňovanie si týchto výdajov ako daňové?????
marianna
03.08.04,11:20
No asi som to pochopila zle, žeby tá pečiatka a podpis boli len nejakým prežitkom? Ja osobné by som bez originál podpisu faktúru vrátila.
McMarti
03.08.04,11:39
...k tomu dobíjaniu kreditu zrejme nejakých easy alebo prima kariet, aký máte názor na uplatňovanie si týchto výdajov ako daňové?????
POdla mna si možeš kludne dať do nakladov taketo dobíjanie, a kupovanie kuponov. Naši zamestnaci chodia do Čiech a maju Oskar kartu ktorá sa tam tiež dobíja ako Easy alebo Prima. Lebo je lacnejšie volať zo SR na česku kartu ako na slovenskú ktorá ma paušál.
Katty
03.08.04,12:03
ja som sa pýtala len preto že hovory z týchto kariet nevieš preukázať daňovákom že boli použité na fir.účely za dosiahnutím,udržaním zisku...
McMarti
03.08.04,12:18
Ako že nie, oni boli vyslaný na pracovnú cestu, aby sa neplatil rooming ktorý je drahy a aj hovory tak firma to takto urobila, je to lacnejšie, popripade predložím koľko stoji hovor pri paušali a koľko ked si kupi kartu.
Katty
03.08.04,12:46
ja len že nevieš preukázať na aké čísla volal..... ale dobre nič ak neni problem tak neni
vladan
03.08.04,12:50
my to praktikujeme na Slovensku - konkrétne dobíjanie Prima karty. Pre firmu to je náklad - 299,- Sk na mesiac - lebo zamestnancovi, ktorí si dobíja mobil voláme väčšinou my z firmy alebo firemných mobilov. Náš mobil a naša Prima karta slúži na ojedinelé prípady, keď je napr. niekde na nákupe (u nás konkrétne je to zásobovač) a pýta si nejaké dodatočné infošky o materiále, ktorý má nakúpiť.
Myslím, že obhajovať náklad 299 Sk/mesiac pred daňovákmi by nemal byť až taký veľký problém.
Iné to bude ak je suma vyššia - fakt neviem, lebo "zatiaľ" takýto prípad nemáme.

Pekný deň
McMarti
04.08.04,06:03
Katy pri platených paušaloch mám podsrobný výpis hovorov, ako mi dokáže DU že ktoré su súkromné a ktoré nie?
ZuzanaA
04.08.04,06:13
Ešte čo sa týka tých dobierok a dokladu o úhrade. Ja našťastie taký problém nemám, naša pani poštárka mi stále ochotne a zadarmo vypíše potvrdenie. Ale keď sa tak zamýšľam, možno naozaj nebude potrebné, lebo je jasné, že dobierku ti nevydajú bez zaplatenia, a na faktúre by malo byť napísané napr. DOBIERKA - Neuhrádzať, platené pri prevzatí. Aspoň ja to tak robím a aj tých pár dobierok čo mi chodí, zväčša má taký podobný text na faktúre.
mudroš
03.09.04,12:57
Mylím si, že s tým účtovným dokladom to Danka povedala celkom správne. Ve čo urobím, ak nemám doklad od obchodného partnera a účtovný prípad nastal. musím účtovať, zaúčtovať môžem len na základe účtovného dokladu. tak si teda vyhotovím účtovný doklad (interný) a zaúčtujem. Preukaznosť zabezpečím na základe iných preukazných dokladov (zmluva, príjemka, doklad o preprave, úhrada a podobne) .