bosorka6669
26.03.10,19:32
Prosim Vas pekne ako mam postupovat alebo ako ma vyzerat zmluva ked poziciavam peniaze, a osoba ktorej poziciavam bude rucit svojim bytom peniaze poziciavam na 3 mesiace. Ako mam postupovat aby po nesplateny dlznej sumy bol byt moj DAKUJEM
Xanti
26.03.10,18:43
A to jej požičiavaš peniaze v hodnote bytu?

Teda ... lebo ak nie, tak je to úžera a to je trestné .
A navyše aj zákon zakazuje také machinácie s majetkami , kedy ten druhý príde k oveľa vyššej hodnote. Volá sa to bezdôvodné obohatenie.

Ale iste sa ozvú aj právnici.
bosorka6669
26.03.10,18:46
poziciavam len taku sumu aku ma hodnotu byt vlastne garzonka.
Xanti
26.03.10,18:50
poziciavam len taku sumu aku ma hodnotu byt vlastne garzonka.
Myslím,
že je to dosť veľká suma aby si sa spoliehala len na vyjadrenia a neurčité formulácie.
Ak by som mala ja požičať takú sumu peňazí tak navštívim právnika a dám mu takú zmluvu napísať. Aby som mala istotu, že som chránená ( aj ked to nebude človek nikdy ).

I preto som sa v mojom prvom príspevku pýtala na výšku tej pôžičky a upozorňovala na možné nedostatky, pri kt. by mohla aj najlepšia zmluva zlyhať.
durisovad
26.03.10,19:09
Ak osoba, ktora si chce od teba pozicat peniaze nevaha zalozit strechu nad hlavou, poradila by som jej, aby sa obratila na banku a zbytocne by som neriskovala
bosorka6669
26.03.10,19:30
ale ja potrebujem len nejaky vzor zmluvy nic viac ale ako sa postupuje aby sa dal dat navrh na kataster
bosorka6669
26.03.10,19:32
ta osoba uz v banke uver nikdy nedostane lebo uver nesplacala tak preto jej poziciavam ja
durisovad
26.03.10,19:32
Xanti ti poradila velmi dobre - obrat sa na pravnika. Aj ke to znacna suma penazi, par eur stoji za tu istotu, ktoru ti dobry pravnik garantuje.
Xanti
26.03.10,19:32
ale ja potrebujem len nejaky vzor zmluvy nic viac ale ako sa postupuje aby sa dal dat navrh na kataster
Vzor je veľmi všeobecný,
na tvoj špecifický prípad Ti nikto konkretny vzor neposkytne.

Chceš pre pár eur čo zaplatíš za vypracovanie zmluvy právnikovi riskovať, že prídeš o všetky peniaze a nebudeš mať ani ten byt? :eek:
durisovad
26.03.10,19:33
ta osoba uz v banke uver nikdy nedostane lebo uver nesplacala tak preto jej poziciavam ja
Takejto osobe by som asi pozicala velmi tazko. Aku mas istotu, ze tebe splacat bude?
bosorka6669
26.03.10,19:38
nemam istotu ze to bude splacat, ale ked sama navrhla zalozenie bytu tak asi bude
durisovad
26.03.10,19:40
Alebo ma istotu, ze sudy pracuju velmi pomaly a nejako sa z toho vyvlecie.
Xanti
26.03.10,19:41
nemam istotu ze to bude splacat, ale ked sama navrhla zalozenie bytu tak asi bude
mimotemy daj pozor aby si neprišla o peniaze. Btw. takým štýlom známy prišiel o peniaze a k bytu sa nedostal.
Čo ak ona má už začaté konanie o prevode vlastníckych práv na byt. A len ten prvý berie, ako sa povie.
bosorka6669
26.03.10,19:42
ale tam prepada byt v prospech moje vlastnictvo nie ked nebude splacat
bosorka6669
26.03.10,19:43
to sa da zistit na katastry nie
Xanti
26.03.10,19:46
to sa da zistit na katastry nie
No myslím, že taký rýchly pri aktualizáciach nie sú. A navyše konanie beží 30 dní. Ty na začiatku nezistíš, že niekto už podal návrh na vklad do katastra, a už vôbec nie cez internet.

Hovorím ak chceš urobiť niečo také, tak v každom prípade chod za právnikom.
bosorka6669
26.03.10,19:48
no asi pojdem
zeron
26.03.10,20:16
riešením je zabezpečovací prevod práva k bytu. čiže treba vypracovať zmluvu, ktorá musí obsahovať vymedzenie záväzku, označenie práva, ktoré sa na veriteľa prevádza /čiže v tomto prípade vlastnícke právo k bytu/, potom tam musí byť ocenenie prevádzaného práv av peniazoch, spôsob výkonu zabezpečovacieho práva a najnižšie podanie v prípade dobrovoľnej dražby. ešte chcem upozorniť, že v prípade ak dlžník nebude plniť, si nemôžete laicky povedané "byt nechať", pretože takéto ustanovenie pri zabezpečovacom prevode práva je neplatné. čiže ak dlžník nesplní svoj záväzok, môžete spôsob vyšpecifikovaným v zmluve uspokojiť svoju pohľadávku, napr. predajom bytu na dobrovoľnej dražbe. zabpezepčovací prevod práva sa zaznačí aj na katastri.
brinza
01.04.10,07:51
nech byt napise na teba ked ho platis cely. a potom ked ti splati dlh mu byt prepises.....
gabooz
01.04.10,09:31
Riesenie je jednoduche, napise sa zmluva o pozicke a zmluva o zriadeni zalozneho prava. Ziadna uzera ani nic podobne. Ale k bytu sa nedostanes. Totiz to, ty mozes zaloh (v tomto pripade byt) predat na drazbe a z vynosu ti bude vyplatene to co si pozical. Samozrejme da sa dostat aj k bytu...

Ak potrebujes poradit konkretne, alebo napisat znluvy napis mi kludne spravu alebo email.