sklenkova
11.10.05,17:18
Vážení priatelia,
padá lístie zo stromov a keď som prišla dnes do SP tak som spadla aj ja.Oznámili mi, že aj keď mám len 13 dohodárov musím si vybaviť nejakú GRID kartu,ale ja mám len obyčajný počítač a ja tiež ho neviem bohvieako ovládať,takže mi tí,ktorí ju máte poraďte prosím čo na to treba:je to čítačka,alebo CD? A je to veľmi ťažké,môžem sa vyhnúť používaniu tej karty? Ja sa zbláznim,ja som totiž technický antitalent!
Hlinkovx
11.10.05,15:33
na grid kartu nepotrebuješ žiadnu čítačku a nič také.....
neviem..ako vyzerá grid od SP..nakoľko mám len 6 zamestnancov..
ale napríklad grid kartu mám k účtu...
grid karta je vlastne ochranná karta napr. 6 x 6 políčok.....na ktorej máš pod rôznym políčkom uvedené hodnoty...napr. A1 je 2806 , B1 je 3894 ....jednoducho každé políčko má svoju hodnotu
keď vstúpiš do nejakého programu...tak si napr. na overenie tvojej "totožnosti" vyžiada napr. políčko A1
do políčka na to určeného, zadáš teda hodnotu toho políčka z tvojej Grid Karty.. čiže v tomto prípade : 2806
a program vie..že si to ty..a že máš prístup do toho programu
Zuziana
11.10.05,15:39
Sociálna poisťovňa zaviedla novinku, že ak má zamestnávateľ 9 a viac zamestnancov, musí podávať výkazy do SP elektronicky. Potrebuješ k tomu zájsť na SP, tam ti pridelia
prihlasovacie meno a grid kartu - ktorá je u nich papier, na ktorom sú kódy na overovanie. Pokiaľ máš na mzdy seriózny software, ten ti vytvorí súbory, ktoré vlastne pošleš elektronicky na sociálku. Potom im vytlačíš už len sumárny výkaz, ktorý vyzerá úplne inak ako ten ich ružovučký. Tiež som mala u toho obavy, ale je to super.:):):)
sklenkova
11.10.05,15:41
Lenže ja si píšem JU ručne lebo program neviem nahodiť a s dohodármi nie je problém,je to jednoduché.Mám to bez práce,stále sa opakujúce položky prakticky príjem,mzdy,by som si vedela napísať už v januári- samozrejme aj odvody a daň,len výdavky záležia odo mňa
Denda
11.10.05,15:43
Zamestnanci s tým nič nemajú:)
Na grid karte sú vlastne čísla, ktoré bude od Vás pýtať server pri odosielaní výkazu. Niečo podobné majú aj banky pri odosielaní príkazov na úhradu:)
sklenkova
11.10.05,15:52
ak je to ako v banke tak je to jednoduché, Ďakujem
ľudka
12.10.05,04:55
K používaniu GRID karty a odosielaniu výkazov elektronicky potrebuješ predovšetkým prístup na internet. Na stránke SP podateľňa potom už vieš vyplniť výkaz aj ručne, je to trochu zdĺhavé, takže je pohodlnejšie, keď to robí program automaticky, ale dá sa to. V prípade, že si s tým nebudeš vedieť poradiť, kľudne sa mi ozvi na adresu ltakacova@metalex.sk rada poradím. Ja som tým prešla, keď som odosielala výkazy za minulý rok.

Prajem pekný a príjemný deň všetkým používateľom porady.
STRELEC
12.10.05,05:02
Lenže ja si píšem JU ručne lebo program neviem nahodiť a s dohodármi nie je problém,je to jednoduché.Mám to bez práce,stále sa opakujúce položky prakticky príjem,mzdy,by som si vedela napísať už v januári- samozrejme aj odvody a daň,len výdavky záležia odo mňaMožno až pochybovať, či sa jedná o DVP alebo pracovný pomer. Pozrel by som sa na to, či vzťah so zamestnancami je ozaj "vyzerajúci" na dohodu.
PS: Prepáč, že som odbočil od témy, ale zarazilo ma to "opakovanie sa". Ahoj.
Ingrid G.
13.10.05,06:52
Súhlasím so Strelcom. Je diskutabilné, či stále opakujúce sa výplaty za DoVP sú vlastne dohody alebo či nemajú byť správne PP - aby ste nemali v prípade kontroly problémy s vysvetľovaním - poisťovne vlastne prichádzajú o odvody.

Čo sa týka používania grid karty - tú vydá Sociálna poisťovňa po vykonaní registrácie zamestnávateľa. Ja ju používam už od januára, vždy keď urobím výplaty, nabehnem na internet - na stránku www.podatelna.socpoist.sk (http://www.podatelna.socpoist.sk) a pred poslaním výkazu odo mňa pýta údaj z grid karty (napr. H8) - zadám šesťčíslie a pokračujem. Ide to úplne v pohode.
sklenkova
16.10.05,18:04
Je tam pár dohôd a pár brigád študentov,ja by som im dala zmluvu,pretože ide vlastne o tie isté práce každý mesiac,spolu max.18h.Tak mi poraďte aku zmluvu?
Čo sa týka tej karty ako to mám uložiť na pevný disk-ja sa počitáčom rozumiem málo.
bredikova
04.09.09,06:30
Nechcem zakladať novú tému , tak sa spýtam tu.

Mám už Grid kartu a pridelených 5 IČZ. Teraz keď zmenili od 1.9.2009 počet zamestnancov na 5, musím si pridať ďalšie firmy. Na stránke SP som si zistila že treba splnomocnenie. Žadne iné tlačivo som tam nenašla. Máte stým niekto skúsenosti.

A ešte pri prihlasovaní nového zamestnávateľa sa má doložiť aktuálny výpis z OR . Nestačí len z Internetu ?

Vopred Ďakujem. :rolleyes:
VERONIKA6
04.09.09,06:32
Nechcem zakladať novú tému , tak sa spýtam tu.

Mám už Grid kartu a pridelených 5 IČZ. Teraz keď zmenili od 1.9.2009 počet zamestnancov na 5, musím si pridať ďalšie firmy. Na stránke SP som si zistila že treba splnomocnenie. Žadne iné tlačivo som tam nenašla. Máte stým niekto skúsenosti.

A ešte pri prihlasovaní nového zamestnávateľa sa má doložiť aktuálny výpis z OR . Nestačí len z Internetu ?

Vopred Ďakujem. :rolleyes:
Výpis z obchodného registra má len informatívny charakter. Nestačí.
u.erika
04.09.09,16:07
Lenže ja si píšem JU ručne lebo program neviem nahodiť a s dohodármi nie je problém,je to jednoduché.Mám to bez práce,stále sa opakujúce položky prakticky príjem,mzdy,by som si vedela napísať už v januári- samozrejme aj odvody a daň,len výdavky záležia odo mňa
Posielam Ti z www.socpoist.sk informáciu:

Udeľovanie výnimiek z povinnosti zamestnávateľa zasielať registračný list fyzickej osoby a mesačný výkaz poistného a príspevkov elektronicky bez časového obmedzenia od 1. septembra 2009
28.08.2009




S účinnosťou od 1. septembra 2009 určila Sociálna poisťovňa zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva 5 a viac zamestnancov, zasielať registračný list fyzickej osoby (RLFO) a výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie (ďalej len „výkaz poistného a príspevkov“) miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne elektronicky prostredníctvom elektronického zberu údajov (EZU).

Zamestnávateľ môže v odôvodnených prípadoch písomne požiadať pobočku Sociálnej poisťovne o udelenie výnimky z povinnosti zasielať RLFO a výkaz poistného a príspevkov elektronicky prostredníctvom EZU (ďalej len „udelenie výnimky“). Zamestnávateľ predkladá písomnú žiadosť o udelenie výnimky (ďalej len „žiadosť“), ktorú pobočke Sociálnej poisťovne doručí osobne alebo poštovou prepravou. Žiadosť musí obsahovať odôvodnenie zamestnávateľa na udelenie výnimky. Žiadosť musí byť opatrená podpisom štatutárneho zástupcu zamestnávateľa a pečiatkou v prípade, ak ňou zamestnávateľ disponuje.

Výnimku je možné udeliť z dôvodov hodných mimoriadneho zreteľa, napríklad ak zamestnávateľ nemá v období plnenia povinnosti zasielať RLFO a výkaz poistného a príspevkov elektronicky prostredníctvom EZU, aktívnu inštaláciu internetu. Túto skutočnosť zamestnávateľ preukáže pobočke Sociálnej poisťovne formou čestného vyhlásenia. O udelení alebo o neudelení výnimky informuje pobočka Sociálnej poisťovne zamestnávateľa písomne formou oznámenia, ktoré zašle zamestnávateľovi doporučenou zásielkou.

S účinnosťou od 1. septembra 2009 sa výnimky udeľujú bez časového obmedzenia, t. j. s neobmedzeným časovým trvaním. Výnimky s časovým obmedzením ich trvania, udelené zamestnávateľom do 31. augusta 2009, ktoré sú platné k 1. septembru 2009, to znamená výnimky, ktorých trvanie je minimálne do 1. septembra 2009, sa s účinnosťou od 1. septembra 2009 považujú za výnimky udelené bez časového obmedzenia. Pobočky Sociálnej poisťovne o tejto skutočnosti budú písomne informovať zamestnávateľov, ktorým bola udelená výnimka s časovým obmedzením, platná k 1. septembru 2009.

V prípade, ak zamestnávateľ, ktorému bola udelená výnimka bez časového obmedzenia, resp. ak zamestnávateľovi udelená výnimka, sa po 1. septembri 2009 považuje za výnimku udelenú bez časového obmedzenia, a zamestnávateľ sa rozhodne zasielať Sociálnej poisťovni RLFO a výkaz poistného a príspevkov elektronicky prostredníctvom EZU, pretože pominuli dôvody, pre ktoré bola výnimka udelená, uzatvorí so Sociálnou poisťovňou dohodu o podmienkach elektronickej komunikácie podľa § 186 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
michelle84
09.12.09,20:10
Treba len splnomocnenie a aktuálny výpis z obchodného registra.
rodina1
17.05.10,04:33
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ak môj pracovný pomer bude ukončený 31. 07. 2010 a GRID karta je vystavená na moje meno a RČ a ja túto kartu pri ukončení neodovzdám zamestnávateľovi, nehrozí mi z jeho strany žiaden postih? Ďakujem.
Olgica
17.05.10,04:39
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ak môj pracovný pomer bude ukončený 31. 07. 2010 a GRID karta je vystavená na moje meno a RČ a ja túto kartu pri ukončení neodovzdám zamestnávateľovi, nehrozí mi z jeho strany žiaden postih? Ďakujem.
Podľa mňa treba grid kartu odovzdať tam, kde ti ju vystavili. Mne to tiež takto urobila moja predchodkyňa. Jednoducho ju odovzdala sociálke a ja som si musela vybavovať novú.
Lubaba
17.05.10,04:47
Grid kartu by si mala zamestnávateľovi odovzdať, a mala by sa urobiť zmena v SP v údajoch klienta EZU.
michelle84
17.05.10,05:21
Čo viem, tak zamestnávateľ musí oznámiť v SP, aby ti SP zrušila prístup v EZU na ich firmu. Tvoja grid sa meniť nemusí, veď môžeš mať viac firiem na jednu GRID. Kým zamestnávateľ Ti nezruší na EZU prostredníctvom žiadosti v SP, tak máš stále prístup na EZU. Žiadnu kartičku neodovzdávaj, je tvoja a na tvoje rodné číslo. Nebudeš si predsa stále vybavovať GRID, keď Ti stačí len doplniť alebo vymazať firmy z EZU, ale to sa dá len osobne na SP.