jozko1975
27.03.10,10:54
Dobry den,

Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

Poradi mi niekto ? Vdaka.
jacekova
27.03.10,09:57
no ved prijaté úroky sa účtujú do POZD, čiže je to príjem zo živnost, §6
jozko1975
27.03.10,10:09
Prepac ale co to je POZD ? Mozes mi prosim Ta povedat konkretny riadok kam sa to pise ? lebo na riadku 2 / VI oddiel kde som myslel , ze sa to dava je spomenute to, ze tam treba zadat prijem podla par.6. ods. 1 písm. b.
Timka1
27.03.10,10:13
Prepac ale co to je POZD ? Mozes mi prosim Ta povedat konkretny riadok kam sa to pise ? lebo na riadku 2 / VI oddiel kde som myslel , ze sa to dava je spomenute to, ze tam treba zadat prijem podla par.6. ods. 1 písm. b.

POZD = príjem ovplyvňujúci základ dane

a úroky na bežnom podnikateľskom účte účtuješ ako POZD zo živnosti podľa §6
jozko1975
27.03.10,10:27
Dakujem, ale trosku to upresnim.
Ja nic neuctujem, pretoze si uplatnujem pausalne vydavky 40% , len vyplnam danove priznanie a potrebujem vediet kam tie uroky zahrnut... do ktoreho riadku v danovom priznani.
Z toho co je v danovom priznani mi vychadza ze do riadku 2/VI oddiel (prijem zo zivnosti) to zahrnut nemozem lebo v DP tam je uvedene ze sa tam zadavaju udaje podla par.6 ods. 1 písm. b) a to je prijem zo zivnosti . Pritom prijmy z urokov su par.6 odst.5 pism.b
Blankake
27.03.10,10:29
Dobry den,

Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

Poradi mi niekto ? Vdaka.
Do r. 2 sa síce píšu príjmy podľa par. 6, ods. 1 písm. b) - čo sú príjmy z podnikania a konkrétne zo živnosti, ale v tom istom paragrafe 6, ods. 5 sa píše:

"(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17a) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom."

Takže úroky na bežnom "podnikateľskom" účte sa pripočítavajú k príjmom, ktoré uvádzaš v r. 2.
Blankake
27.03.10,10:31
Dakujem, ale trosku to upresnim.
Ja nic neuctujem, pretoze si uplatnujem pausalne vydavky 40% , len vyplnam danove priznanie a potrebujem vediet kam tie uroky zahrnut... do ktoreho riadku v danovom priznani.
Z toho co je v danovom priznani mi vychadza ze do riadku 2/VI oddiel (prijem zo zivnosti) to zahrnut nemozem lebo v DP tam je uvedene ze sa tam zadavaju udaje podla par.6 ods. 1 písm. b) a to je prijem zo zivnosti . Pritom prijmy z urokov su par.6 odst.5 pism.b
Aj keď účtuješ paušálne výdavky, tiež si úroky z účtu pripočítavaš do príjmov zo živnosti - v r. 2.;)
a_je_to
27.03.10,10:42
Dobry den,

Vyplnam DP FO typ B a pokusam sa najst miesto kam sa zadava prijem z urokov na beznom ucte (par.6 odst.5 pism.b). Proste bezne uroky na beznom podnikatelskom ucte.
Myslel som, ze sa to zadava na riadok 2 / VI oddiel , ale tam je len prijem zo živnosti /par.6 ods. 1 písm. b)

Poradi mi niekto ? Vdaka.

Ten § 6, ods.5, písm. b, môže začínajúceho riadne zmiatnuť, lebo navádza dojem, že sa to musí uviesť niekde osobitne, keď je v zákone tento text. Úroky z ponikateľského účtu patria do účtovníctva ako POZD - príjem ovplyvňujúci základ dane.... a v jednej sume všetkých zdaniteľných príjmov zo živnosti sa uvedie na riadok 2, stĺpec 1 oddielu VI. Do účtovníctva /alebo príjmov pre paušálne zdanenie/ ide celý úrok pred zrazením dane, ktorá býva uvedená hneď za úrokom. Tá daň sa považuje za zaplatený preddavok a ide potom .... zase celá do riadku 99. Ale .... keby si bol napríklad poľnohospodár, tak by si ho v jednej sume príjmov uvádzal do riadku 1, oddielu VI.