smexo
27.03.10,13:22
Dobrý deň,
prosím o radu na koho sa obrátiť (štátna inštitúcia) ktorá má právo kontrolovať u spotrebiteľa konečnú teplotu TÚV (vytekajúcu z kohútika). Táto je už niekoľko dní po mojich meraniach ccá 40 °C. No večer táto teplota klesá i na 35 °C. Pritom vodomer na TÚV sa krúti akoby nám dodával TÚV v norme. Správca bytového domu nemá záujem vec riešiť. Sústava je vraj vyregulovaná a máme tzv cirkulačný obeh TUV.

Problém možno spôsobuje i fakt, že dodávateľ TUV nemá na päte domu tzv KOZku ktorá reguluje objekt, ale táto sa nachádza v inom objekte, čo je v rozpore so zákonom, avšak nikomu to nevadí.

Za odpoveď vopred ďakujem
smexo
sito
27.03.10,13:05
Zákon 657/2004, § 17

(1) Dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej
úžitkovej vody, je povinný

a) merať množstvo spotrebovaného tepla na prípravu
teplej úžitkovej vody určeným meradlom2) v mieste
jej prípravy,

b) merať množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom
mieste určeným meradlom,2) ak sa odberateľ
alebo konečný spotrebiteľ nedohodne s dodávateľom
inak,

c) dodržiavať určenú teplotu teplej úžitkovej vody na
odbernom mieste.

(2) Ak je dodávka teplej úžitkovej vody pre dodávateľa
nehospodárna z dôvodu nízkej spotreby teplej úžitkovej
vody na strane odberateľa, môžu sa dodávateľ na
jednej strane a odberateľ a konečný spotrebiteľ na druhej
strane dohodnúť na obmedzení dodávky teplej úžitkovej
vody len na určité dohodnuté dni v týždni alebo
len na dohodnutú dennú dobu celoročne alebo počas
dohodnutého obdobia v roku, prípadne sa môžu dohodnúť na zrušení dodávky teplej úžitkovej vody počas
dohodnutého obdobia v roku; ak k tejto dohode o obmedzení
alebo zrušení dodávky teplej úžitkovej vody
nedôjde, dodávateľ je povinný zabezpečiť dodávku teplej
úžitkovej vody podľa zmluvy o dodávke a odbere tepla
a teplej úžitkovej vody.


Vyhláška 152/2005, § 1

Určený čas dodávky tepla

(5) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h,
ak sa s odberateľom nedohodnú3) inak.

(6) Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne
v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom
v zmluve o dodávke a odbere tepla.2)

(7) Dodávku tepla na iné využitie, ako je uvedené
v odsekoch 5 a 6, je dodávateľ povinný dodávať podľa
odberového diagramu dohodnutého v zmluve o dodávke
a odbere tepla.2)

§ 2

Určená kvalita dodávky tepla

(3) Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je
dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej
vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola
najmenej 45 oC a najviac 55 oC.

(4) Ak sústava tepelných zariadení5) v objekte
spotreby6) nie je hydraulicky vyregulovaná, kvalita dodávky
tepla na vykurovanie a kvalita dodávky tepla na
prípravu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste7) sa
musí zabezpečiť na úrovni parametrov dohodnutých
v zmluve o dodávke a odbere tepla.

Pokiaľ správca berie poplatok za správu a nezabezpečuje zákonné podmienky vlastníkom bytov je to špatný, zbytočný správca.

Skús Štátnu energetickú inšpekciu.
smexo
27.03.10,19:52
fakt ďakujem za rýchlu odpoveď.
Lotarka
28.03.10,08:27
U nás to bolo tak, že zástupca vlastníkov alebo môže aj niektorý z vlastníkov dá sťažnosť. Potom správca prípadne aj so zástupcom dodávateľa TÚV prídu urobiť meranie a následne potom na základe tohto merania je vec postúpená priamo dodávateľovi TÚV na vyriešenie.
Ale ak Váš správca v tomto nerobí nič, tak by som išla podľa predchádzajúcej rady - ŠEI.
smexo
30.03.10,18:51
no napísal som dodávateľovi TUV a čakám na odozvu. Som rád že tu je vždy niekto čo pomôže, nemôžeme vedieť všetko
sito
30.03.10,20:14
No, ale preto niekto otvoril túto stránku. Ani ja neviem všetko. A píšem len svoj názor, podložený faktami, alebo životnou skúsenosťou. Nikto nemusí súhlasiť, ale má právo na názor, svoj, ktorý vyjadri stanovisko k môjmu názoru. A to nemusí byť súhlasné s mojím názorom.
smexo
24.10.12,17:23
Dobrý večer, chcem sa pochváliť, že problém s TUV som nakoniec po všetkých peripetiách vyriešil tak, že som si kúpil ležatý el. bojler, spravil rekonštrukciu a revíziu el. v celom byte a vyrábam si TUV sám a som spokojný. Nákaldy by sa mi mali vrátiť skôr ako do roka. Už teraz vlastne šetrím, lebo mám el energiu rozdelenú na denný a nočný prúd. Správcu byt. hospodárstva som požiadal o zníženie záloh za TÚV (-18€) a za el platím viac o 24€, ale s toho miniem za ccá 15€ na ohrev TUV. Neváhajte preto poraďáci a ak máte priestor na bojler (ideálny je ležatý) a el inštaláciu odpojte sa od centrálnej dodávky TÚV.

Martin
PASKOV
24.10.12,18:06
Stačí trochu matematiky a je jasné,

že skoro každý v bytovém domě platí za teplo v teplé vodě 2x.


Současná cena tepla pro rok 2012 je okolo:

100 EUR/MWh
0,1 EUR/kWh
Tibor889
24.10.12,19:07
Opäť si prihrejem polievočku ak môžem (ak nie admin to vymaže)
Dnes som odoslal ponuku s takouto predbežnou bilanciou (nie všade je to tak super, ale sem tam je návratnosť na 5 rokov, niekedy až 7 rokov a niekde sa to moc neoplatí, ale tam kde ano to stojí za to úspora 50% nákladov na ohrev TV)
PASKOV
25.10.12,00:03
Teplo s centralizované výroby je velmi atraktivní, aproto je chráněné....


PS
Jachty, drahé dovolenky, luxusní auta ap.
přece někdo musí zaplatit...
smexo
05.11.12,13:08
CENTRÁLNA výroba TÚV fakty:
v roku 2011: výroba 1m³ TÚV dosiahla hodnotu 15,9493 €/ m³ ! Pri spotrebe 4člennej rodiny ccá 3m³ TÚV/mes. je to 47,85€/mes
v roku 2012 to bude mierne viac niekde okoko 16-17€ za výrobu 1m³
el. som platil mes. 47€ tarifu DD2 (0,1483658 €/kw + Nájom HODINY 8,496€/mes) ccá za mes 240kwh)

VLASTNÁ výroba TÚV fakty: po prerobení výroby TÚV som samozrejne odstavil centrálne dodávanú TÚV a namontoval som: (80l Bojler na el. energiu http://www.eliz.sk/sk/produkty/zasobnikove-ohrievace/elektricke-lezate/euro-80-ax-detail ) + prerobenie prívodu el a revízia el.inštalácie robota... (spolu náklady komplet 694,86€)
od 1.8.2012-31.10.2012 mám zmapovanú spotrebu TÚV bytu so 4 členmi v obytnom dome:
el energie som spolu minul za dva mes:
790kwh/2mes = 395kwh, čo je o 155kwh viac na mes ako tomu bolo pred zapojením bojlera
155kwh pri tarife DD3 13,9920€/mes za hodiny (VT vysoká tarifa 0,1616304€/kwh a NT níska tarifa 0,0985081€/kwh) je 15,27€ za ccá 3m³ TÚV vlastnej

mesačne sporím 32,58€, návratnosť kompletnej investície ccá 21mesiacov!!!
Ak váhate tu sú ešte bonusy:
- nepodieľam sa na stratách spoločnosti spojených s dodávkou TÚV
- teplú vodu mám ozaj teplú podľa nastavenia termostatu a nie ako v minulosti od ľubovôle dodávateľa tepla

pre objektívnosť i jedna nevýhoda:
- malý bojler, ideálny by bol 120L, no ten sa nevošiel z priestorových dôvodov
smexo
05.11.12,13:27
a ešte som zabudol to najpodstatnejšie: nebudem platiť zálohy za TÚV a tým ani 40m3TÚV/rok x 15,9493€/m3 čo je + 638€ DOMA :) čo je slušná výplata