AlaK
11.10.05,22:31
Kto má skúsenosti s emisiou vlastných darčekových poukážok a spôsobom ich účtovania? Ide o poukážky na nákup našeho vlastného tovaru, ktorý predávame v rámci veľkoobchodnej i maloobchodnej činnosti. Zákazník si kúpi poukážku, tú niekomu daruje a obdarovaný si môže v našej predajni zakúpiť tovar a "zaplatiť" touto poukážkou.

Potrebujem skonzultovať nasledovné otázky:
1/ náklady na ich emisiu účtujem priamo do nákladov bežného obdobia a sú daňovo uznané, poukážky evidujem v ich nominálnej hodnote na podsúvahovom účte
2/ predaj v maloobchodných predajniach poukážok nepodlieha registrácii cez ERP, vystavujem pri predaji paragon (ano-nie), pri predaji neúčtujem DPH
3/ predané poukážky účtujem v podvojnom účtovníctve na MD 211/ D ...(výnosy budúcich období) alebo na aký výnosový účet
4/ platbu za tovar touto poukážkou zaúčtujem 261/604,343
5/ účet 261 musím vyrovnať s tým neznámym účtom z bodu 3/, t.j. s výnosmi budúcich období alebo do nákladov (aby som nemala výnosy 2x)

Ďakujem vopred za každú radu.
andrej_rv
14.10.05,18:25
Akosi sa nikto nechce vyjadriť prvý :) ... ako podnet pre začiatok diskusie uvediem svoj názor.

1. Náklady na emisiu súvisia s podporou predaja a sú teda daňovým výdavkom. Nepoznám ani približne ich výšku, ani spôsob a predpokladané obdobie používania jednej emisie. Pokiaľ prichádza do úvahy jednorazové použitie vydaných poukážok aj v nasledujúcom resp. viacerých účtovných obdobiach, priklonil by som sa k časovému rozlíšeniu emisných nákladov do jednotlivých rokov (pomerné náklady pripadajúce na nominálnu hodnotu zahrnúť do nákladov podľa hodnoty realizovaných poukážok). Pri opakovanom vydávaní poukážok do obehu by som výdavky na emisiu zaúčtoval jednorazovo do bežného účtovného obdobia

2a. V zmysle § 47 ods. 1 Postupov PÚ sa na účte 211 – Pokladnica účtuje okrem peňazí v hotovosti aj „..stav a pohyb.. poukážok na zúčtovanie, napríklad poukážky na odber tovaru a služieb.“ Keďže v tomto zmysle sú darčekové poukážky platobným prostriedkom („hotovosťou"), ich vydanie do obehu nemožno chápať ako predaj tovaru alebo služieb. Z tohto dôvodu darčekové poukážky nie sú tovarom ani službou v zmysle § 2 ods. a) a j) vyhlášky č. 735/2004 z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP, peniaze za vydané poukážky nie sú tržbou za predaj tovaru alebo služieb, preto pri ich vydávaní do obehu nevzniká povinnosť používať ERP resp. vystavovať paragón. Namieste je len operatívna evidencia vydaných poukážok.

2b. Keďže vydanie poukážok do obehu ("predaj") nie je ani zdaniteľným obchodom v zmysle § 8 a 9 zákona o DPH, ich vydaním firme nevzniká daňová povinnosť v zmysle ustanovení § 19 ZDPH. Do úvahy tu podľa mňa neprichádza ani ustanovenie § 19 ods. 4 ZDPH – vydaním poukážky nedochádza k prijatiu preddavku, len k výmene platobných ekvivalentov účtu 211 – t.j. poukážky za peniaze. K prijatiu platby dochádza až pri predložení poukážky na úhradu za odobratý tovar.

3. Vydanie poukážky do obehu nie je predajom – vychádzajúc z citovaných Postupov PÚ by som ho účtoval ako 211.1 / 261 s príslušným zápisom na podsúvahovom účte.

4. Platbu za tovar (príjem poukážky by som zaúčtoval ako 211.2 / 604 a 211.2 / 343

5. Zúčtovanie (vysporiadanie) prijatých poukážok ako 261 / 211.2

(211.1 = peniaze, 211.2 = poukážky)
AlaK
14.10.05,20:52
Ďík za radu, účet 261 ma nenapadol, ale takto sa mi to vidí správne.
Ak by sa však všetky poukážky do termínu splatnosti nevrátili (majiteľ by ich nepoužil na nákup tovaru), potom celý zostatok 261.2 zúčtujem na prevádzkové, finančné alebo mimoriadne výnosy?
andrej_rv
15.10.05,06:27
Ja by som to dal na 668, pododobne ako napr. inventarizačné prebytky v pokladni.
Jana Acsová
15.10.05,09:20
Kto má skúsenosti s emisiou vlastných darčekových poukážok a spôsobom ich účtovania? Ide o poukážky na nákup našeho vlastného tovaru, ktorý predávame v rámci veľkoobchodnej i maloobchodnej činnosti. Zákazník si kúpi poukážku, tú niekomu daruje a obdarovaný si môže v našej predajni zakúpiť tovar a "zaplatiť" touto poukážkou.

Potrebujem skonzultovať nasledovné otázky:
1/ náklady na ich emisiu účtujem priamo do nákladov bežného obdobia a sú daňovo uznané, poukážky evidujem v ich nominálnej hodnote na podsúvahovom účte Áno. Je potrebné si zapracovať do smernice účtovanie. Mám za to, že by to mal byť účet zásob a účtovanie závisí od spôsobu účtovania "A" alebo "B". Do nákladov sa spotreba dostane podľa skutočne vydaného množstva poukážok.
2/ predaj v maloobchodných predajniach poukážok nepodlieha registrácii cez ERP, vystavujem pri predaji paragon (ano-nie), pri predaji neúčtujem DPH Ak vydanie poukážok do obehu (nenazvala by som to predajom) nie je zdaniteľným plnením, tak nepotrebujete ani ERP ani paragón. V praxi sa to však spravidla sleduje cez ERP ako samostatná položka bez vplyvu na daň.
3/ predané poukážky účtujem v podvojnom účtovníctve na MD 211/ D ...(výnosy budúcich období) alebo na aký výnosový účet Účtovanie je opäť potrebné zapracovať do smernice. Podľa môjho názoru vydaním poukážky do obehu vzniká účtovnej jednotke povinnosť vydať pri jej predložení zákazníkom tovar, t.j. mám za to, že "predaj" poukážky má za následok vznik záväzku. Doporučovala by som účtovanie 211/379.
4/ platbu za tovar touto poukážkou zaúčtujem 261/604,343 Platbu za tovar by som doporučovala účtovať 213/604,343, nakoľko tu sa stáva poukážka platidlom, resp. ho nahrádza. Už boli k tejto problematike príspevky na Porade. Pripnem k tomu ešte link. Zároveň pri odvode tržby bude v pokladni jednak hotovosť a jednak poukážky prijaté od zákazníka.
5/ účet 261 musím vyrovnať s tým neznámym účtom z bodu 3/, t.j. s výnosmi budúcich období alebo do nákladov (aby som nemala výnosy 2x) Následné odúčtovanie poukážok v zmysle interných podmienok (opäť riešiť v smernici t.j. použité poukážky a ich vysporiadanie, likvidácia atď.) 379/213.
Naznačila som jedno z možných riešení. Ale z praxe sa mi javí ako najjednoduchšie a zároveň prehľadné.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif V každom prípade však riešenia môžu byť variantné.

Podobná (nie identická) problematika, ale súvisiace problémy.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&page=4&pp=10&highlight=tr%BEby+platobnou+kartou
Jana Acsová
15.10.05,09:36
Ak by sa však všetky poukážky do termínu splatnosti nevrátili (majiteľ by ich nepoužil na nákup tovaru), potom celý zostatok 261.2 zúčtujem na prevádzkové, finančné alebo mimoriadne výnosy?Tak ako som uvádzala, v mojom prípade by bol zostatok evidovaný na účte 379, ktorý by bol následne odpísaný do výnosov. Opäť je potrebné riešiť v smernici "vznik účtovného prípadu" aby ste vedeli výnos správne priradiť. Mám za to, že by to mohol byť práve spomínaný účet 668, ak si výnos priradíme k neuplatnenému platidlu, ktoré by sme inak účtovali na účte 213.
andrej_rv
15.10.05,10:39
1.). Podľa môjho názoru vydaním poukážky do obehu vzniká účtovnej jednotke povinnosť vydať pri jej predložení zákazníkom tovar, t.j. mám za to, že "predaj" poukážky má za následok vznik záväzku. Doporučovala by som účtovanie 211/379.
2.)...Platbu za tovar by som doporučovala účtovať 213/604,343, nakoľko tu sa stáva poukážka platidlom, resp. ho nahrádza.
1.) O použití účtu 379 som najprv uvažoval tiež. Neviem však, či darčeková poukážka celkom spĺňa charakteristiku záväzku (napr. nie je známy konkrétny veriteľ). A zabrzdila ma aj náplň účtu 211 - poukážka ako platidlo. S účtovaním platobných ekvivalentov nemám žiadne skúsenosti - napr. vydané šeky sa tiež účtujú ako záväzky na účte 379 ? Proste, pre použitie účtu 379 by som potreboval asi ešte trošku "dopresvedčiť" :) .
2.) Za ceniny podľa mňa (vychádzajúc zo znenia § 29 ods. 2 Postupov PÚ) možno považovať iba veci, ktoré boli obstarané za odplatu a ktoré majú nominálnu hodnotu, ktorá sa použitím spotrebúva. Keďže darčeková poukážka podľa mňa nespĺňa charakteristiku ceniny ale skôr platidla (peňažného ekvivalentu) a v § 29 ods. 1 sa výslovne uvádza, že na účte 211 sa účtuje aj pohyb poukážok prijatých na zúčtovanie, účet 213 by som pre tento účel nepoužil. Darčekovú poukážku by som na účte 213 účtoval iba u odberateľa, ktorý túto poukážku obdrží.
Celé účtovanie asi naozaj bude viacvariantné. Podľa názoru. Možno niekto pridá ešte iný uhol pohľadu :) .
Jana Acsová
15.10.05,10:55
1.) O použití účtu 379 som najprv uvažoval tiež. Neviem však, či darčeková poukážka celkom spĺňa charakteristiku záväzku (napr. nie je známy konkrétny veriteľ). A zabrzdila ma aj náplň účtu 211 - poukážka ako platidlo. S účtovaním platobných ekvivalentov nemám žiadne skúsenosti - napr. vydané šeky sa tiež účtujú ako záväzky na účte 379 ? Proste, pre použitie účtu 379 by som potreboval asi ešte trošku "dopresvedčiť" :) .
Ono spravidla nie je žiadny problém zistiť, kto sa stane veriteľom už pri predaji poukážky. Nie je to však účelom tohto predaja. V každom prípade však pristupujem k predmetnej účtovnej operácii ako k budúcemu záväzku, nakoľko budem musieť plniť v prípade jej predloženia dodávkou tovaru, t.j. zmenil sa pohľad na poukážku, v tomto prípade ju nepovažujem už za poukážku, ale za budúcu povinnosť poskytnúť plnenie.

To je môj pohľad.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
15.10.05,11:05
2.) Za ceniny podľa mňa (vychádzajúc zo znenia § 29 ods. 2 Postupov PÚ) možno považovať iba veci, ktoré boli obstarané za odplatu a ktoré majú nominálnu hodnotu, ktorá sa použitím spotrebúva. Keďže darčeková poukážka podľa mňa nespĺňa charakteristiku ceniny ale skôr platidla (peňažného ekvivalentu) a v § 29 ods. 1 sa výslovne uvádza, že na účte 211 sa účtuje aj pohyb poukážok prijatých na zúčtovanie, účet 213 by som pre tento účel nepoužil. Darčekovú poukážku by som na účte 213 účtoval iba u odberateľa, ktorý túto poukážku obdrží.
A čo sa týka pohľadu na ceniny, tak to považujem za odplatné nadobudnutie, ktoré sa spotrebuje práve pri úhrade spomínaného záväzku, na čo nadväzuje naznačené účtovanie 379/213. V čase, keď plním dodávkou tovaru to považujem za jej obstaranie. To, že účtovná jednotka je v tomto prípade aj emitent, je v podstate náhoda. V praxi to nebýva štandardné ... ale nie je to ani neobvyklé. Čiže:
1) obstarali sme to za odplatu (musíme plniť tovarom),
2) má to nominálnu hodnotu,
3) spotreba je vlastne deklarovaná úhradou záväzku.
V tomto prípade to teda nepovažujem za príkry rozpor s postupmi. Na druhej strane však môžeme nájsť aj vo vecnej náplni účtu 211 účtovanie poukážok. Avšak na účte 213 sa mi to javí transparentnejšie a tiež nie v rozpore s vecnou náplňou a z hľadiska účtovnej praxe obvyklejšie.
Ale tak ako uvádzam. Postup účtovnej jednotky si táto musí deklarovať v internej smernici a to aj so zdôvodnením. Mám skúsenosti, že nie sú zo strany DÚ tieto postupy rozporované.
AlaK
15.10.05,18:24
Po prečítaní následných príspevkov a článkov cez link odkaz som sa priklonila viac k názoru účtovať predaj poukážok ako záväzok na 379, aj keď tento účet vediem ako saldokonto podľa dodávateľov a v tomto prípade to asi nebude konkrétny dodávateľ.
Účet 261 slúži na preklenutie časového nesúladu medzi pokladnicou a bankou, resp. sa tam účtujú šeky pri ich odovzdaní banke na inkaso, ale v tomto prípade som peniaze prijala priamo do pokladne a z tejto operácie mi vyplýva záväzok vydať tovar po predložení šeku.
Pri predaji tovaru už budem účtovať tak ako účtujem platby platobnou kartou alebo "cudzími" darčekovými poukážkami, t.j. 261A/604,343.
Nakoniec znížim záväzky o prijaté poukážky 379/261. Po uplynutí platnosti poukážok odpíšem zostatok na 379 (ak bude) do výnosov.
Použitie účtu 213-ceniny pri predaji tovaru (namiesto 261A), ktorý bol v niektorých príspevkoch doporučený, sa mi nejaví ako správny, lebo na tomto účte sa účtuje stav a pohyb cenín (známky, kolky, telefónne karty, stravné poukážky... ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do používania) pred ich vydaním. No a prijatie poukážky ako platobného prostriedku je už vlastne vydanie do používania resp. v tomto prípade spotreba.
Neviem, či som sa zrozumiteľne vyjadrila, ale v každom prípade ďakujem za všetky príspevky a naďalej budem sledovať ďalšie názory.
Jana Acsová
16.10.05,06:52
2b. Keďže vydanie poukážok do obehu ("predaj") nie je ani zdaniteľným obchodom v zmysle § 8 a 9 zákona o DPH, ich vydaním firme nevzniká daňová povinnosť v zmysle ustanovení § 19 ZDPH. Do úvahy tu podľa mňa neprichádza ani ustanovenie § 19 ods. 4 ZDPH – vydaním poukážky nedochádza k prijatiu preddavku, len k výmene platobných ekvivalentov účtu 211 – t.j. poukážky za peniaze. K prijatiu platby dochádza až pri predložení poukážky na úhradu za odobratý tovar.

3. Vydanie poukážky do obehu nie je predajom – vychádzajúc z citovaných Postupov PÚ by som ho účtoval ako 211.1 / 261 s príslušným zápisom na podsúvahovom účte.

4. Platbu za tovar (príjem poukážky by som zaúčtoval ako 211.2 / 604 a 211.2 / 343

5. Zúčtovanie (vysporiadanie) prijatých poukážok ako 261 / 211.2

(211.1 = peniaze, 211.2 = poukážky)Zamyslela som sa ešte nad týmto prístupom, nakoľko ja som vo svojom bola ovplyvnená pohľadom na príjem cudzej poukážky (v zmysle uzatvorených zmlúv a stotožnila som problematiku) V prípade vydania vlastnej poukážky by som sa priklonila k vyššie uvádzanému účtovaniu najmä so zreteľom, aby deklarovaný vznik záväzku nemohol byť posúdený ako prijatý preddavok. Je to síce na obhajobe účtovnej jednotky a daňového subjektu, avšak riešením, ktoré uvádza Andrej_rv, sa predíde akejkoľvek špekulácii v tejto oblasti. Celú problematiku je potrebné aj s daňovými východiskami popísať v internej smernici. Účtovná jednotka si môže na účtovanie predmetných poukážok vytvoriť aj osobitný účet v rámci účtovej triedy 2.
alf
19.07.06,12:38
Zdravim poradakov !
Dostali sa mi pokyny pre uctovanie poukazok firmy L-y-o-n-e-s-s v jednoduchom aj podvojnom uctovnictve, nasa uctovnicka tie poukazky uz podla nich uctuje. Medzicasom sa tu bohuzial uzavrela tema, lebo nesplnala ucel. Ak by to niekto potreboval, nech sa ozve na e-mail azbusiness@inmail.sk. Urcite pomozu pri uctovani.
Veronika Gabrielova
07.03.10,14:31
Ahojte Poraďáci, vedeli by ste mi prosím poradiť ohľadom vydánia poukážok pri nasledujúcich prípadoch?

Príklad:
1.Mám prijatú faktúru za tlač darčekový pokuážok 1 ks po 10 Eur bez Dph, celková suma jednej poukážky je 11,90 Eur.
Faktúra bola vystavená s 19% DPH.
Túto Fa zaúčtujem do daňových výdavkov a Dph uplatním v zdaňovacom obodobí podľa dodania poukážok?Ako to zaúčtujem?


2. Mám predajňu ktorá predáva aj knihy 10% Dph a napr. aj CD-čka 19% Dph.
Zákaznik má darčekovú poukážku v sume 20 Eur.

Kúpi si za 10 Eur knihu kde je 10% Dph-čka
Kúpi si za 10 Eur knihu kde je 19% Dph-čka.
Dph 10% a 19% odvediem štátu podľa druhu tovaru.

Vzhľadom na 10% a ak 19% Dph má napadá otázka či je tento postup správny?

Ako zúčtovať rozdiel ktorý vznikne pri predaji tovaru, ak si niekto kúpi tovar za 18 Eur, poukážku mal na 20 Eur (z poukážky sa nevydáva).
Pri predaji predajkou predám knihu za 18 EUr ale do pokladni dostanem 20 Eur. Ako tento rozdiel účtovne a aj ndaňovo vysporiadať?

Ďakujem
azla
07.03.10,15:13
Ahojte Poraďáci, vedeli by ste mi prosím poradiť ohľadom vydánia poukážok pri nasledujúcich prípadoch?

Príklad:
1.Mám prijatú faktúru za tlač darčekový pokuážok 1 ks po 10 Eur bez Dph, celková suma jednej poukážky je 11,90 Eur.
Faktúra bola vystavená s 19% DPH.
Túto Fa zaúčtujem do daňových výdavkov a Dph uplatním v zdaňovacom obodobí podľa dodania poukážok?Ako to zaúčtujem?


Podľa môjho názoru, prijatú faktúru za tlač darčekových poukážou zaúčtuješ ako službu.
Táto služba nezvyšuje hodnotu poukážky. Tá má stále hodnotu 10,- €.

Vydané poukážky do obehu (napr. si ich objedná nejaká firma pre svojich zamestnancov ) vyfakturujeme, naúčtujem 311/385 . - žiadna Dph.
Poukážka ma platnosť napr. do 31.12. a ja čakám, kedy sa mi vrátia.



2. Mám predajňu ktorá predáva aj knihy 10% Dph a napr. aj CD-čka 19% Dph.
Zákaznik má darčekovú poukážku v sume 20 Eur.

Kúpi si za 10 Eur knihu kde je 10% Dph-čka
Kúpi si za 10 Eur knihu kde je 19% Dph-čka.
Dph 10% a 19% odvediem štátu podľa druhu tovaru.

Vzhľadom na 10% a ak 19% Dph má napadá otázka či je tento postup správny?




Zákaznik príde s poukážkou na nákup. Kúpi si knihu za 25 €, 20 € zaplatí poukážkou, zvyšok v hotovosti.
Predaj sa vyblokuje klasicky XX/ 604,343.
Namiesto XX budú poukážky (20) a peniaze (5).

My používame zase 385. Pri odovzdaní poukážok do obehu učtujem 385 na strane Dal, pri prijatí za predaný tovar učtujem 385 MD.
To čo sa na účte 385 nevyrovná (lebo niekto si poukážky nevyberie), na konci roku zúčtujem do výnosov.



Ako zúčtovať rozdiel ktorý vznikne pri predaji tovaru, ak si niekto kúpi tovar za 18 Eur, poukážku mal na 20 Eur (z poukážky sa nevydáva).
Pri predaji predajkou predám knihu za 18 EUr ale do pokladni dostanem 20 Eur. Ako tento rozdiel účtovne a aj ndaňovo vysporiadať?

Ďakujem
Toto by som riešila tak, ako so šekmi (jedálne kupony). Kto chce platiť darčekovou poukážkou, musí kúpiť tovar aspoň v hodnote poukážky.
Veronika Gabrielova
07.03.10,16:36
Podľa môjho názoru, prijatú faktúru za tlač darčekových poukážou zaúčtuješ ako službu.
Táto služba nezvyšuje hodnotu poukážky. Tá má stále hodnotu 10,- €.

Vydané poukážky do obehu (napr. si ich objedná nejaká firma pre svojich zamestnancov ) vyfakturujeme, naúčtujem 311/385 . - žiadna Dph.
Poukážka ma platnosť napr. do 31.12. a ja čakám, kedy sa mi vrátia.



Zákaznik príde s poukážkou na nákup. Kúpi si knihu za 25 €, 20 € zaplatí poukážkou, zvyšok v hotovosti.
Predaj sa vyblokuje klasicky XX/ 604,343.
Namiesto XX budú poukážky (20) a peniaze (5).

My používame zase 385. Pri odovzdaní poukážok do obehu učtujem 385 na strane Dal, pri prijatí za predaný tovar učtujem 385 MD.
To čo sa na účte 385 nevyrovná (lebo niekto si poukážky nevyberie), na konci roku zúčtujem do výnosov.


Toto by som riešila tak, ako so šekmi (jedálne kupony). Kto chce platiť darčekovou poukážkou, musí kúpiť tovar aspoň v hodnote poukážky.
Ďakujem Anka za radu : -)
vlado2k8
24.09.10,08:20
viete mi niekto poradit ako toto vsetko zauctovat v jednoduchom uctovnictve (kros, alfa) ?
vdaka
LUBY
28.09.10,07:49
Tiež mám s týmto problém, prečítala som si všetky príspevky ohľadne predaja vstupeniek, u nás ide o vstupenky na ochutnávku, je na nich predtlačená hodnota vstupenky s rozpísanou sumou základu a DPH, prosím o radu:
Nákup vstupeniek v nákladovej hodnote 213 A/321,343

predaj vstupeniek v nominálnej hodnote : cez sprostredkovateľské firmy - zmluva o sprostredkovaní, na základe ktorej dostali určitý počet vstupeniek, po ukončení predaja predané vyfakturujem 311/602, 343, mínus sprostredkovateľský poplatok
interným zápisom vydám zodpovedajúci počet vstupeniek 501/213A

predaj vstupeniek priamo vo firme výdaj 501/213A, príjem za vstupenku 211/602,343 ?
Erika-ežka
23.11.12,12:06
V príručke od Cenigovej ( 13. vydanie k 1.1.2012) som sa dočítala nasledovné - čo sa týka darčekových poukážok: (možno niekomu pomôže)
1) Predaj poukážok na poskytované služby alebo tovar v určitej menovitej hodnote a dobe platnosti poukážky, napr. darčekových poukážok .................................................. .............................. MD 211 / D 384

2) Zúčtovanie čaasového rozlíšenia výnosov vo výške prijatých poukážok za poskytnuté služby alebo tovar:
a) poskytnuté služby alebo tovar v cene bez DPH .................................. / D 602, 604
b) DPH - daňová povinnosť .................................................. ............. / D 343
c) zúčtovanie časového rozlíšenia v hodnote poukážky .................MD 384 /

3) Nevyužité poukážky, napr. po uplynutí lehoty platnosti poukážky ......... MD 384 / D 648
Erika-ežka
19.01.15,08:18
našla som Stanovisko ako sa má postupovať pri predaji darčekových (nákupných) poukážoch :
http://www.fisbox.eu/Darcekove_poukazky_UCT_info_2013_12.doc.
podľa tohto stanoviska treba rozlišovať či ide o jednoúčelové alebo viacúčelové poukážky