adulka16
27.03.10,15:48
Ahojte,

možete mi prosim poradiť? Je to dosť súrne, pretože neviem ako mám ukončiť rok 2009.
Podnikateľ platil celý rok zálohy na služby.
V zmluve bolo napísané, že záloha vo výške 250,- € je vrátane DPH.

Ten komu platil zálohu na služby mu nevystavoval faktúry s tým, že to je platba na základe zmluvy o prenájme.
Každá platba bola zaevidovaná do knihy záväzkov.
Na začiatku tohto roka mal dostať vyučtovaciu fakturu.

Keď zisťoval kedy príde vyučtovacia faktúra povedali mu, že až v marci a až na základe tej vyučtovacej faktury si môže uplatniť DPH za celý rok.

Pomýlilo ma, že v zmluve bolo napísané, že je to vrátane DPH a nenapadlo ma, že by som asi mala mať faktúry.

Čo s tým? Za rok 2009 je to na DPH asi 500,- €. Ako to opraviť v účtovníctve? Doplatiť DPH za celý rok 2009 v DP za I.Q. 2010, alebo to nechať tak?

Za odpoveď vopred ďakujem. ADA
Rozalka
27.03.10,17:26
Ten, komu platil zálohy na služby, bol povinný vystaviť daňový doklad k prijatej platbe.
Na základe vyúčtovacej faktúry si budete uplatňovať DPH len zo sumy doplatku, prípadne odpočítavať zo sumy preplatku.
adulka16
29.03.10,08:53
Dakujem za odpoved. Aj ja si myslim, ze to tak malo byt tak, ze v marci bude vycislena Fa bud doplatok alebo nedoplatok.
Napriek tomu situacia uz je taka aka je.
Po spravnosti by som asi mala dat za kazdy kvartal opravne danove priznanie ak tak nad tym uvazujem alebo to doplatit vsetko v I. Q. 2010, co asi nie je uplne spravne.

Co znamena veta pod odpovedou?
Trávim tu celú svoju mladosť, prosím nepíšte mi dotazy SS-kami
azla
29.03.10,09:08
Odpočet Dph zo zaplateného predavku je možný, ak je k prijatému preddavku vystavená faktúra, alebo je splátkový kalendár ako príloha k nájomnej zmluve s náležitosťami faktúry.
Ak si nemala zodpovedajúci doklad a bol urobený odpočet Dph, je potrebné to dať do poriadku.
Znamená to, podať DDP za štvrťroky, kde bol uplatnený odpočet bez potrebného dokladu.
adulka16
29.03.10,13:31
Dakujem. Este som nedavala opravne danove priznania k DPH.
Dufam, ze na mna hned nenabehne kontrola.
Ada