lunette
27.03.10,14:53
Dobrý deň,

prosím Vás poradte mi. Robím manželovi, ktorý je SZČO daňové priznanie a nie je mi jasné ako mám postupovať aj ked som si tu už čo to prečítala.

V roku 2009 si zrušil DDP, ktoré mal uzatvorené viac ako 10r., ale nemá ešte 55r. Nechápem celkom znenie zákona, musia byť splnené obidve požiadavky, teda aj tých 10r. sporenia aj vek, aby si nemusel navýšiť ZD, alebo stačí, že to mal uzatvorené viac ako 10r.
Ak mu budem musieť navýšiť ZD, viete mi povedať od ktorého roku sa mohol základ dane znižovať do výšky 12 000Sk? Teda za ktoré roky mu to mám napočítať?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Marína
27.03.10,16:04
Musia byť splnené obidve podmienky súčasne.
Zdaniť musíš vo výške, ktorú si ako nezdaniteľnú časť základu dane uplatňoval.
Ak sa mýlim, opravte ma, ale v pôvodnom Zák. o dani z príjmu č. 366/1999 Z.z. sa ešte nezdaniteľná časť za životné poistenie uplatniť nedala a v novom Zák. o dani z príjmu 595/2003 Z.z. platnom od 1.4.2004 § 11 táto možnosť je, čiže 12000 Sk od 1.1.2004.
lunette
27.03.10,17:41
Marína, ďakujem Ti veľmi pekne. Mordujem sa s tým celý deň:). Takže mu napočítam od roku 2006 a od roku 2004 do 2005 musíme vypýtať potvrdenie od mzdárky v akej výške si vtedy znižoval ZD a to zas pripočítame budúci rok. tuším sa to môže tri roky.
Inak vyšla mu daňová strata, mám mu niektoré výdavky z účtovníctva vyhodiť, či mu tú stratu rozložím na pár rokov? V ktorom riadku? A čo s tou stratou v prípade, že prestane podnikať a bude len zamestnancom. Musím uvažovať aj dopredu, lebo ak to má narobiť galibu, tak mu radšej povyhadzujem neaké tie výdavky..
babi2
27.03.10,18:50
Dobrý deň,

prosím Vás poradte mi. Robím manželovi, ktorý je SZČO daňové priznanie a nie je mi jasné ako mám postupovať aj ked som si tu už čo to prečítala.

V roku 2009 si zrušil DDP, ktoré mal uzatvorené viac ako 10r., ale nemá ešte 55r. Nechápem celkom znenie zákona, musia byť splnené obidve požiadavky, teda aj tých 10r. sporenia aj vek, aby si nemusel navýšiť ZD, alebo stačí, že to mal uzatvorené viac ako 10r.
Ak mu budem musieť navýšiť ZD, viete mi povedať od ktorého roku sa mohol základ dane znižovať do výšky 12 000Sk? Teda za ktoré roky mu to mám napočítať?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zákon hovorí o podmienke trvania zmluvy 10 rokov a nevyplatenom plnení pred 55 rokom veku, pri účelovom sporení a životnom poistení. Pri doplnkovom dôchodkovom poistení musia byť splnené podmienky podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, priznám sa, že sa mi ho nechcelo čítať, je veľmi dlhý a tak ho prikladám

http://www.jfmed.uniba.sk/fileadmin/user_upload/editors/PatFyz_Files/ZO_OZ_PSaV/zakony/z_o_DDS/650-2004_o_DDS.pdf
§11
Nezdaniteľné časti základu dane
(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.

(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
[url]
babi2
27.03.10,20:49
Nedalo mi a pátrala som ešte. Ak bola porušená zmluva, musí sa zvýšiť základ dane - v priznaní typu A na riadku 35 a v tlačive B na riadku 67
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-41409010-ako-danovo-vysporiadat-nezdanitelnu-sumu
Marína
28.03.10,05:02
Marína, ďakujem Ti veľmi pekne. Mordujem sa s tým celý deň:). Takže mu napočítam od roku 2006 a od roku 2004 do 2005 musíme vypýtať potvrdenie od mzdárky v akej výške si vtedy znižoval ZD a to zas pripočítame budúci rok. tuším sa to môže tri roky.
Inak vyšla mu daňová strata, mám mu niektoré výdavky z účtovníctva vyhodiť, či mu tú stratu rozložím na pár rokov? V ktorom riadku? A čo s tou stratou v prípade, že prestane podnikať a bude len zamestnancom. Musím uvažovať aj dopredu, lebo ak to má narobiť galibu, tak mu radšej povyhadzujem neaké tie výdavky..
Do troch rokov musíš dodaniť. Sumu si môžeš rozložiť tak, ako ti to vyhovuje(DP r. 67).
Ak výdavky boli použité na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, kľudne choď do straty, ešte sa ti jej uplatnenie na zníženie základu dane v nasl. rokoch môže zísť. Stratu môžeš odpočítať postupne do siedmich rokov ale aj naraz v jednom roku, ak ti to základ dane umožní. Ak prestane podnikať, stratu nevyužiješ. Strata sa v DP uvádza v odd. IX.
To všetko nájdeš v http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html
lunette
28.03.10,12:21
Veľmi pekne vám ďakujem za rýchle odpovede.
marcelaStanakova
22.02.12,13:40
Ja mám vypracovať DP TYP A za roky 2006,2007,2008,2009,2010,2011 príjem z DDS ako toto dodaniť do jedného DP typu A ? alebo do viacerých ?
marcelaStanakova
23.02.12,05:40
ide tento príjem do riadku 35 DP typ A dodanenie DDS za minulé obdobia ?